Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej przeszli szkolenia i uzyskali miano Latarników Polski Cyfrowej
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wraz ze Stowarzyszeniem ?Miasta w Internecie? (SMWI) zaczęło realizację projektu systemowego działania na rzecz rozwoju szerokopasmowego dostępu do Internetu, współfinansowanego w ramach VIII osi priorytetowej Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Stowarzyszenie prowadzi projekt latarników Polski cyfrowej animatorów wspierających pokolenie 50+ w cyfrowym świecie. Kluczowym elementem działań projektowych na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu, było zaproszenie do współpracy i przeszkolenie blisko trzech tysięcy lokalnych animatorów, nazwanych Latarnikami Polski Cyfrowej. Przeszkoleni w ramach unikalnego programu trenerskiego ?latarnicy? prowadzić będą atrakcyjne działania w swoich lokalnych środowiskach, korzystając ze wsparcia doradczego centrum kompetencji cyfrowych stworzonego w ramach projektu.
Także Opoczno pozyskało Latarników Polski Cyfrowej. W sierpniu w Spale odbyło się szkolenie zorganizowane przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Uczestniczyły w nim bibliotekarki z Opoczna, dyrektorka MBP Bożena Światek-Mazur oraz pracownice placówki: Iwona Chróstowska, Beata Wójcik, Dorota Grudzień oraz Sylwia Kaleta. Podczas dwudniowego szkolenia, uczestnicy zajęć poznawali program ogólnopolskiego projektu Polska Cyfrowa Równych Szans oraz zasady i sposoby wspierania osób wykluczonych cyfrowo. Zdobywali umiejętności, niezbędne do przekazywania wiedzy innym. Spotkanie było wypełnione praktycznymi przykładami, nauką przez doświadczenie i dyskusjami w grupie. Szkolenie pozwoliło pracownikom biblioteki nie tylko pogłębić swoją wiedzę na temat Internetu, ale także zwiększyć kompetencje do pracy z innymi ludźmi.
Dzięki Latarnikom Polski Cyfrowej w MBP zostaną zorganizowane bezpłatne szkolenia internetowe dla seniorów pod hasłem ?Internet bez granic?. Placówka już prowadzi nabór chętnych do uczestnictwa w zajęciach. Będzie okazja dowiedzieć się czym są przeglądarki internetowe, strony WWW, portale i serwisy internetowe. Prowadzący krok po kroku wyjaśnią jak wysłać e-mail, jak korzystać z komunikatora, jak wyszukiwać informacje, a nawet jak zapisać się na wizytę lekarską, jeśli istnieje taka możliwość. Zajęcia będą się odbywały w czytelni multimedialnej, od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 12.00. Zapisy prowadzą i informacji udzielają bibliotekarki Iwona Chróstowska i Beata Wójcik, pod numerami telefonu: tel. 44 755 35 50, 44 755 25 66. W najbliższym czasie podobne zajęcia będą się odbywały również w filiach MBP w Mroczkowie Gościnnym oraz w Libiszowie.
Potrzeba kształcenia osób w wieku 50+ jest ogromna. Jak wynika z ostatnich badań fakt, że na niespełna 13 mln Polaków po 50. roku życia, prawie 10 mln nie korzysta z sieci internetowej, nie byłoby aż tak społecznie ważna sprawą, gdyby nie to, że bycie internautą mocno przekłada się na jakość życia. Brak umiejętności korzystania z nowych technologii oznacza marginalizację prowadzącą do cyfrowego wykluczenia.
|