tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdarzenia

 Jesień niebezpieczna dla pieszych

 


Jesienią, zwłaszcza późną, gdy nawet w ciągu dnia jest mgliście i deszczowo przed oczami kierowców pojawiają się niemal jak duchy. O kim mowa? ? oczywiście o pieszych. Duża liczba pieszych ulegających wypadkom drogowym jest charakterystyczną cechą zagrożeń w ruchu drogowym. Październik, listopad i grudzień należą do najtragiczniejszych miesięcy dla tych niechronionych uczestników ruchu. Tylko w ciągu tych trzech miesięcy 2011 roku śmierć na drogach poniosło aż 547 pieszych! W Polsce ponad 30% wszystkich wypadków drogowych to właśnie potrącenia pieszych. W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji.
Bardzo często do tych tragedii przyczyniają się zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne ? szybko zapadający zmierzch, mgły, opady a do tego brak wyobraźni. Większość pieszych zarówno dorosłych jak i dzieci wyznaje zasadę ? skoro widzę jadący pojazd to kierowca tego pojazdu też musi mnie widzieć. Nic bardziej mylnego. Pieszy często ?wtapia się? w jesienne otoczenie, nawet w ciągu dnia, kierowca dostrzega go z dużym opóźnieniem. Czy zdąży zahamować?
W czasie złej widoczności zarówno pieszemu jak i kierującemu pojazdem potrzeba dużo wyobraźni. Pieszy musi wiedzieć, że jego bezpieczeństwo zależy od tego czy zostanie w porę zauważony, a za kierownicą siedzi człowiek, który potrafi być omylny. Poza tym powinien mieć świadomość, że na śliskiej nawierzchni droga hamowania wydłuża się, nie warto ryzykować wchodzenia na jezdnię, choćby to były pasy dla pieszych, jeśli kierowca nie zwalnia.
Kierowcy muszą pamiętać, że piesi to nie zawsze zdyscyplinowani, rozsądni uczestnicy ruchu. Ale również i o tym, ze ich sytuacja, zwłaszcza na drogach pozamiejskich jest bardzo trudna. Muszą się często przemieszczać nawet w czasie deszczu, czasami po drogach, wzdłuż których nie ma chodników. Gdy jest zimo i pada deszcz albo śnieg osłaniają się parasolami czy kapturami przez co gorzej obserwują drogę. Podczas złej widoczności piesi gorzej oceniają sytuację drogową np. odległość od pojazdu.
Zapewne sytuacja na drogach nie byłaby aż tak tragiczna, gdyby zarówno piesi jak i kierowcy przestrzegali zasad i przepisów ruchu drogowego. Niestety w tym właśnie kłopot, że kierowcy lubią wykorzystywać możliwości swoich pojazdów zaś piesi często chodzą niewłaściwą stroną jezdni, czy też przekraczają ją, w sposób dogodny dla siebie, a nie jak nakazują to przepisy. Najwięcej pod kołami pojazdów ginie starszych osób, powyżej 60 roku życia.
Jesienią i zimą, zarówno dzieci jak i dorośli, którzy poruszają się jezdnią, poboczem lub przechodzą przez jezdnię w źle oświetlonych miejscach powinni koniecznie zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, które muszą być tak umieszczone tak, aby były widoczne w światłach samochodów, czyli zarówno z przodu jak i z tyłu sylwetki.

(Na podstawie materiału nadesłanego z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego)


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (799) z dnia 2 Listopada 2012r.
W dziale Zdarzenia dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »