tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Dwa ronda już pewne

 
Projekt przebudowy drogi nr 728 na odcinku od Drzewicy do Brzustowca gotowyOstateczny projekt ronda na skrzyżowaniu ulic Kolejowej, Cmentarnej i Sikorskiego


Po długim okresie prac inżynieryjnych oraz konsultacji z gminą i mieszkańcami powstał projekt techniczno–budowlany modernizacji drogi wojewódzkiej nr 728 na 2,5–kilometrowym odcinku od mostu na Drzewiczce do Brzustowca. Na zlecenie Zarządu Dróg Wojewódzkich dokument opracowała łódzka firma „Usługi Inżynieryjne” Krzysztofa Giedrysia. W kosztach partycypowała gmina Drzewica przekazując na ten cel 100 tys. zł.
Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, w samej Drzewicy powstaną dwa duże ronda o średnicy zewnętrznej 32 metrów. Jedno w miejscu obecnego skrzyżowania ulic Mostowej, Kolejowej, Cmentarnej i Sikorskiego, drugie przed przejazdem kolejowym. W środku każdego stanie 17–metrowy maszt z sześcioma oprawami, ronda będą więc dobrze oświetlone.
Jeśli chodzi o drogę, to na odcinku około kilometra – od ronda koło Komisariatu Policji w stronę stadionu – zostanie ona poszerzona do dziesięciu metrów. Zostaną wybudowane dwa 3,5–metrowe pasy jezdni asfaltowej a w środku 3–metrowy najazdowy pas z kostki brukowej, który umożliwi bezkolizyjny lewoskręt. Dzięki temu na ulicy Kolejowej będzie utrzymana płynność ruchu.
Od ulicy Cmentarnej do Brzustowca powstanie ciąg pieszo–rowerowy o szerokości 2,5 metra. Po prawej stronie drogi w kierunku Augustowa zaplanowano budowę nowego chodnika dla pieszych. Zjazdy indywidualne do posesji mają mieć 4,5 metra szerokości, natomiast zjazdy dla przedsiębiorców 6 metrów, co jest szerokością maksymalną. Cały odcinek zostanie odwodniony – zrzuty wody do Drzewiczki zaplanowano w dwóch miejscach – i oczywiście oświetlony. Przy jezdni staną nowe latarnie na 9–metrowych słupach.
Jak widać, inwestycja Zarządu Dróg Wojewódzkich będzie bardzo poważnym i kosztownym przedsięwzięciem. Na razie nie wiadomo, kiedy się rozpocznie. Decyzję w tej sprawie podejmą władze województwa kolejnej już kadencji, które zostaną wybrane w nadchodzących wyborach samorządowych. Ale skoro w ostatnim czasie na terenie gminy Drzewica wyremontowano dwa odcinki drogi nr 728, to dobrze byłoby iść za ciosem i nie czekać na przebudowę ostatniego kilka lat. Miejmy nadzieję, że modernizacja ruszy w przyszłym roku.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (693) z dnia 21 Października 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »