tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Finanse

 Drożej za przedszkole

 

W nowym roku rodzice przedszkolaków muszą się liczyć z większymi opłatami za przedszkole. Jak to możliwe, skoro organ prowadzący nie podejmował decyzji o zwiększeniu czesnego? Wyjaśniamy.
Podstawą ustalania opłat za przedszkole jest uchwała Rady Miejskiej z 25 czerwca 2009 roku w sprawie ustalenia odpłatności za świadczenia przedszkoli prowadzonych przez gminę Opoczno (zmieniająca uchwałę z 22 kwietnia 2009 roku w tej sprawie). Zgodnie z jej zapisami dzienna stawka odpłatności (za zajęcia, wykraczające poza 5–godzinną realizację podstawy programowej), ustalona została w wysokości 0,40% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w zaokrągleniu do pełnych złotych). Oznacza to, że tzw. czesne za przedszkole jest zależne od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. A że to zwiększyło się od 1 stycznia do 1386 zł, wzrosły również opłaty za przedszkole.
Dotychczas dzienna stawka opłaty za przedszkole we wszystkich placówkach prowadzonych przez gminę Opoczno wynosiła 5 zł. Przez ostatnie 2 lata nie zwiększała się, bo przy jej zaokrągleniu do pełnej złotówki mieściła się w granicach określonych w uchwale. Tym razem jednak 0,40% obowiązującego od nowego roku minimalnego wynagrodzenia za pracę przekroczyło kwotę 5 zł, w związku z czym stawka dzienna wzrosła do 6 zł. W zależności od ilości dni roboczych w miesiącu rodzice muszą zapłacić za przedszkole około 120 zł, o 15–20 zł więcej niż dotychczas. Podwyżka wynika jednak wyłącznie ze wzrostu najniższego wynagrodzenia za pracę. Jak zapewnił naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego, Janusz Plaskota, organ prowadzący nie planuje w najbliższym czasie podwyżek opłat za świadczenia przedszkoli.
Dodajmy, że nie są to jedyne koszty, jakie rodzice ponoszą w związku z uczęszczaniem ich pociech do przedszkola. Dochodzą również opłaty za wyżywienie oraz za niektóre zajęcia dodatkowe. Te jednak, jak mówią dyrektorki przedszkoli, póki co się nie zmieniają.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 3 (706) z dnia 21 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »