tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Sport

 Marta wicemistrzynią Polski

 
Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB


Od 5 do 7 lipca w Żerkowie (woj. wielkopolskie) odbywały się tegoroczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim MTB.
Pierwszego dnia zawodów kolarze najmłodszych kategorii wiekowych ? młodzicy i juniorzy młodsi ? walczyli o naramienniki prezesa Polskiego Związku Kolarskiego, Wacława Skarula. W zawodach nie uczestniczyli kolarze z naszego rejonu. Zawodników ze Sławna zabrakło również w wyścigach sztafet, które odbyły się w sobotę.
W niedzielnych wyścigach XC rywalizowano o medale Mistrzostw Polski. Tu klub ze Sławna miał już swoich reprezentantów. Wystartowała czwórka naszych kolarzy: orliczka Marta Turoboś, orlik Mateusz Laszczyk oraz dwaj juniorzy, Kamil Wróbel i Michał Kalinowski.
Pierwsi na starcie stanęli juniorzy, którzy mieli do pokonania dystans trzech rund trasy. W gronie niemal 60 zawodników nasi reprezentanci wypadli bardzo dobrze, plasując się w górnej strefie wyników. Ze swojego występu mogą być zadowoleni, tym bardziej, że w juniorach startują pierwszy sezon i rywalizowali z kolarzami starszych roczników. Kamil Wróbel zakończył wyścig na 20. miejscu, a Michał Kalinowski dojechał do mety jako 27.
Ekipa ze Sławna czekała przede wszystkim na wyścig pań z udziałem Marty Turoboś, mającej szanse powalczyć o medal w kategorii młodzieżowej do 23 lat. Rywalizacja elity kobiet przebiegała pod dyktando Mai Włoszczowskiej, która niemal od startu jechała na czele. Największa gwiazda mistrzostw spokojnie dojechała do mety na pierwszym miejscu.
Nasza Marta rozpoczęła wyścig bardzo mocno. Na inauguracyjnej rundzie jechała na czwartej pozycji open i pierwszej w młodzieżówce, co dawało jej złoty medal. Na drugiej rundzie miała jednak kryzys i została wyprzedzona przez trzy orliczki. Oznaczało to czwartą lokatę i brak medalu.
Marta pokazała jednak wielką wolę walki. Przetrwała kryzys i zaczęła odrabiać straty. Na czwartej rundzie wyprzedziła jedną z rywalek i w tym momencie miała brązowy medal. Dzięki ambitnej postawie na początku piątej rundy dogoniła na podjeździe kolarkę z drugiej pozycji. Wyprzedziła ją i samotnie dojechała do mety na drugim miejscu w orliczkach, zdobywając tym samym srebrny medal Mistrzostw Polski U?23! Swój rezultat sprzed roku poprawiła o trzy lokaty.
W gronie kobiet open była szósta, ustępując jedynie zawodniczkom grup zawodowych ? Majce Włoszczowskiej (mistrzyni Polski), drugiej Katarzynie Solus?Miśkowicz, trzeciej Annie Szafraniec, czwartej Monice Żur (młodzieżowej mistrzyni Polski) i piątej Pauli Goryckiej.
Jest to pierwszy medal klubu ze Sławna w tej kategorii wiekowej. Marcie należą się ogromne brawa za prawdziwie męską walkę z własnymi słabościami i okropnym upałem. Słowa uznania również dla wszystkich członków ekipy, którzy zabezpieczali boksy techniczne, strefę bufetu i mocno dopingowali Martę niemal na całej trasie.
W ostatnim wyścigu na starcie stanęło ponad 70 kolarzy elity i młodzieżowców. Naszą ekipę reprezentował młodzieżowiec Mateusz Laszczyk, dla którego był to pierwszy start w tej kategorii. Każde miejsce w czołówce stanowiłoby ogromny sukces.
Mateusz jechał dobrze. Na mecie zameldował się jako 32., co dało mu 15. miejsce w młodzieżówce.
Mistrzostwa w Żerkowie przeszły już do historii. Gmina Sławno, Ludowy Klub Kolarski LUKS Sławno i Okręgowy Związek Kolarski w Łodzi składają wniosek o przyznanie organizacji mistrzostw Polski w kolarstwie górskim MTB w Sławnie. Przypomnijmy, że Sławno było już organizatorem MP w 1999 roku. Decyzję podejmie niebawem Polski Związek Kolarski.
Ze srebrnego medalu Mistrzostw Polski cieszy się Marta Turoboś (na podium pierwsza z lewej)Na trasie wyścigu juniorów Kamil Wróbel (nr 251)


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (835) z dnia 12 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »