tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Ciekawostki

 Trochę historii...

 
23 czerwca ? Dzień Ojca


Chociaż w naszym kraju Dzień Ojca jako święto jest obchodzony już 49 rok z rzędu, to ? w przeciwieństwie do Dnia Matki, a nawet Dnia Babci i Dnia Dziadka ? jego tradycja jest jeszcze mało ugruntowana. A przecież jest to okazja do podkreślenia udziału ojca w wychowaniu dzieci, a także uświadomienia skutków, jakie mogą być przy małej aktywności ojców podczas opieki nad dziećmi. Przede wszystkim jest to jednak święto dla dzieci, które chcą uczcić i wyrazić miłość dla swoich ojców.
Historia Dnia Ojca rozpoczęła się ponad sto lat temu, w 1910 roku, w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton w USA. Z inicjatywą święta wystąpiła mieszkanka tej miejscowości Sonora Luise Smart Dodd, która w ten sposób chciała oddać hołd swojemu ojcu, którego uważała za niezwykłego człowieka. Jak głosi tradycja, w czasie mszy poświęconej swojej zmarłej matce uświadomiła sobie, że po śmierci żony to właśnie ojciec samodzielnie zajął się wychowaniem córki i jej pięciorga rodzeństwa. Sonora zwróciła się do władz miejskich z projektem utworzenia nowego święta, a jej projekt zyskał akceptację. Ustalono również datę Dnia Ojca na 5 czerwca (rocznicę śmierci Wiliama Jacksona Smarta ? ojca Sonory). Ze względu na brak czasu na przygotowania do święta, jego termin przesunięto o dwa tygodnie. Tak więc po raz pierwszy Dzień Ojca obchodzono w Spokane 19 czerwca 1910 roku.
Pomysł takiego święta szybko przyjął się i innych stanach. Prezydent USA Calvin Coolidge oficjalnie zaakceptował Dzień Ojca w 1924 roku, uznając go za najlepszą okazję do przypomnienia ojcom o ich rodzicielskich obowiązkach oraz umocnienia wzajemnej miłości pomiędzy ojcami i dziećmi. W 1955 roku Kongres USA przyjął rezolucję o konieczności utworzenia takiego święta. W 1966 roku prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w całych Stanach Zjednoczonych na trzecią niedzielę czerwca. Jednak dopiero w 1972 roku prezydent Richard Nixon zatwierdził prawnie Dzień Ojca.
Zazwyczaj obchodzony nieco mniej świątecznie niż Dzień Matki, przyjął się on w większości krajów świata, choć w różnych terminach. W wielu z nich przyjęto datę identyczną jak w USA (trzecia niedziela czerwca). W tym dniu Dzień Ojca świętują m.in. w Argentynie, Bułgarii, Kanadzie, Chile, Chinach, Czechach, na Węgrzech, na Kubie, w Japonii, Meksyku, Holandii, Peru, na Filipinach, w Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, na Ukrainie i w Zimbabwe. W Polsce święto to, po raz pierwszy obchodzone w 1965 roku, przypada na 23 czerwca. Tego samego dnia Dzień Ojca mają również Nikaragua i Uganda. W wielu krajach jest to jeszcze inny dzień w roku ? we Włoszech i Hiszpanii 19 marca (dzień świętego Józefa), w Danii 5 czerwca w dniu uchwalenia konstytucji, na Litwie w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii i Belgii w drugą niedzielę czerwca, a w Niemczech w dniu Wniebowstąpienia Jezusa, przypadającym tam na 39 dzień po niedzieli wielkanocnej.
My już dzisiaj składamy wszystkim Tatusiom najlepsze życzenia.
Opr.: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (884) z dnia 20 Czerwca 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »