tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Strzyżowianki doKoła!

 
Koło Gospodyń Wiejskich w Strzyżowie powstało w 1970 roku. Jego założycielkami były Aniela Lach, Stanisława Szczepanik oraz Wanda Pawul. Jak wówczas funkcjonowało koło i czym jego działalność charakteryzuje się dziś? O tym w kolejnym materiale z cyklu

W latach 70. spotkania członkiń odbywały się w domach lub w budynku lokalnej szkoły. Panie spędzały wówczas czas na kursach kroju, szycia i gotowania oraz zajmowały się opieką dzieci gospodarzy podczas żniw. Gospodynie, ubrane w stroje ludowe, chętnie uczestniczyły wtedy w kościelnych uroczystościach gminnych, organizowały zabawy taneczne i imprezy choinkowe dla najmłodszych mieszkańców wsi. Pod koniec lat 70. w grupie zapanował jednak marazm i koło zawiesiło działalność.
Do wznowienia KGW w Strzyżowie doszło dopiero w 2007 roku. Obecnie w kole aktywnie działa piętnaście pań. Są w różnym wieku, najstarsza ma 68 lat, a najmłodsza ? 24 lata. Ciagle prowadzony jest nabór nowych uczestniczek. Po reaktywacji, na czele grupy stanęła Dorota Kasicka. Wraz z nią w skład zarządu wchodzi zastępczyni Maria Sendejewicz. Wśród członkiń znajdują się: Krystyna Jura, Irena Staniszewska, Krystyna Tomczyk, Alicja Majcherek, Marzena Wołynkiewicz, Beata Bogatek, Aneta Dybalska, Danuta Nowak, Justyna Miązek, Zofia Wróbel, Teresa Chałubińska, Stanisława Sobieniecka i Agnieszka Kumór.
Do KGW w Strzyżowie nie należą mężczyźni, jednak panowie bardzo angażują się w działalność swoich żon. Pomagają w przygotowywaniu chat na dożynki oraz w wykonywaniu wieńca ze zbóż. Panie wspominają muzykantów, Piotra Chałubińskiego i Wiesława Tkaczyka, którzy swoim graniem urozmaicali popisy artystyczne członkiń. Obecnie przygrywa im Krzysztof Nowak. Gospodynie zgodnie twierdzą, że wsparcie mężczyzn jest dla nich bardzo cenne.
Strzyżowianki na co dzień współpracują z UGiM, LGD "Nad Drzewiczką" i Ośrodkiem Kultury w Drzewicy oraz sąsiednimi kołami funkcjonującymi na terenie gminy. Panie zrzeszone w KGW czerpią fundusze na swoją działalność z własnych składek członkowskich, ze wsparcia lokalnego UGiM oraz z pomocy licznych sponsorów.
W 2010 roku miało miejsce istotne wydarzenie w życiu koła, a mianowicie otwarcie świetlicy wiejskiej w Strzyżowie. Podczas uroczystości strzyżowianki wystąpiły z misternie przygotowanym programem. W jednej z piosenek opowiedziały historię remizy strażackiej, która była wybudowana w latach 1950?1960, a w latach 2007?2010 roku przebudowała została na świetlicę wiejską. Strzyżowianki śpiewały:

Przed laty nasi ojcowie
kamienie ze skały rwali,
dużym nakładem sił własnych
remizę wybudowali.
Jak budynek był już stary,
no i zaczął się rujnować,
zrodził się w nas pomysł,
może by go odbudować?

Członkinie koła, wraz ze strażakami z lokalnego OSP, przygotowały bogato zastawione stoły z przysmakami i huczną zabawę do "białego rana".
Od tego czasu panie mają stałe miejsce spotkań, gdzie nie tylko przygotowują się do swoich występów, ale i dbają o wygląd swego "drugiego domu".
W kalendarium imprez, w których gosposie wzięły dotychczas udział znajduje się dwukrotny udział w Powiatowym Święcie Ludowym w Radzicach i Paradyżu. Tam kobiety zaprezentowały się w regionalnych strojach ludowych oraz przygotowały na tę okazję ludową chatę z wiejskim jadłem. W kronice koła prym wiedzie uczestnictwo członkiń w corocznych dożynkach kościelnych, gminnych i powiatowych, na które panie szykują budkę z opoczyńskimi daniami. Przez kilka lat reprezentowały także parafię św. Łukasza w Drzewicy na święcie plonów na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie jeździły z wieńcem oraz darami. Uczestniczki mają za sobą także wyjazdy do Łagiewnik.
Panie biorą udział w Pikniku Rodzinnym w Radzicach i nocy świętojańskiej nad zalewem w Drzewicy. W 2011 roku uczestniczyły w targach "Agrotravel" w Kielcach, gdzie wielkim powodzeniem wśród odwiedzających stoisko strzyżowianek cieszyły się przygotowane przez nie potrawy. ? Gościom najbardziej smakowały nasze pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem, biały ser wyciskany w lnianym woreczku oraz masło robione w drewnianej kierzni ? opowiada przewodnicząca.
Od 2012 roku panie zapraszane są na coroczne miejsko?powiatowe obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, które uświetniają swoim występem. Popis swoich możliwości dały także w styczniu 2013 roku, biorąc udział w lokalnym WOŚP.
W maju 2013 roku wzięły udział w niecodziennym wydarzeniu. W swojej świetlicy przyjmowały gośc z Bułgarii, Turcji, Włoch i Portugalii, w ramach projektu Comenius "Waste not want not", przedsięwziętego w naszym regionie przez Monikę Machulę i Ilonę Długosz. Strzyżowianki prezentowały zagranicznym gościom elementy folkloru opoczyńskiego, pokazały ludowe stroje, wystąpiły w regionalnych tańcach, odśpiewały opoczyńskie piosenki i udostępniły do obejrzenia swoje rękodzieła, tj. serwetki i kwiaty z bibuły. Przyjezdni mieli także okazję skosztować wiejskiego jadła, które z uśmiechem na ustach serwowały gospodynie.
Wśród członkiń koła nie brakuje utalentowanych osób. Irena Staniszewska to doskonała tancerka. W konkursie na najbardziej siarczystego oberka zajęła pierwsze miejsce. Dorota Kasicka uplasowała się na drugiej pozycji podczas turnieju dojenia krowy, a Stanisława Sobieniecka zdobyła wyróżnienie w tańcach ludowych. Do koła należą także uzdolnione twórczynie ludowe, które zajmują się robieniem bibułowych ozdób i kwiatów, szydełkowanych serwetek oraz haftowaniem. Na szczególną uwagę zasługuje talent Krystyny Jury, która pisze teksty przyśpiewek, okolicznościowych piosenek, wykorzystywanych w repertuarze grupy. Największy dar rękodzielniczy ma natomiast Danuta Nowak, która projektuje i współtworzy wieńce dożynkowe.
Panie ciągle dbają o swój rozwój. Chętnie uczestniczą w różnorakich kursach i szkoleniach, dzięki którym pogłębiają swoją wiedzę m.in. na temat zdrowego żywienia, pielęgnacji kwiatów i ogrodów. Biorą też udział w wycieczkach krajoznawczych oraz w wyjazdach do teatru i na koncerty.
A co jest największym celem gospodyń ze Strzyżowa? ? Przede wszystkim dążymy do krzewienia kultury i tradycji regionu opoczyńskiego. Chcemy ocalić od zapomnienia to, co przekazały nam mamy i babcie i oddajemy im hołd przywdziewając na każdą okazję kiecki i koszule wykonane przez nie na krosnach ? podsumowuje Dorota Kasicka.






Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (859) z dnia 20 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »