tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ kat. C+E - kraj, wysokie stałe ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Podsumowali miniony rok

 Sprawozdanie z rocznej działalności wygłosił komendant powiatowy PSP bryg. Stanisław Sagalara


20 stycznia, w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej dokonano podsumowania działalności i zdarzeń w minionym roku. Na odprawę zaproszono samorządowców powiatowych, miejskich i gminnych oraz szefów współpracujących ze strażakami służb. Komendę wojewódzką PSP reprezentował mł. bryg. Andrzej Tomicki.
Odprawę roczną poprowadził komendant powiatowy PSP, st. bryg. Stanisław Sagalara, który rozpoczął od istotnych informacji dotyczących zaludnienia powiatu, jego położenia geograficznego, przebiegu dróg i linii kolejowych oraz, stanowiących coraz częściej, problem rzek i zbiorników wodnych.
Ogółem w 2010 roku odnotowano 973 interwencji straży pożarnej, w tym: przy gaszeniu pożarów – 22, co stanowi 20,8 proc. ogólnej liczby interwencji, akcji ratownictwa technicznego i innych interwencji – 761, tj. 78,2% ogólnej liczby interwencji. W minionym roku doszło do dziesięciu fałszywych alarmów. Ogólna suma strat powstałych w wyniku pożarów i miejscowych zagrożeń wyniosła 4 820,7 tys. zł, zaś uratowano mienie o wartości 8 796 tys. zł.
Komendant Sagalara opisał kilka najbardziej charakterystycznych zdarzeń. 23 maja w wyniku bardzo intensywnych opadów deszczu połączonych z gradobiciem doszło do licznych zalań i podtopień budynków i posesji na terenie kilku miejscowości gminy Opoczno. Najbardziej poważnym w skutkach było wylanie lokalnego strumyka w Dzielnej, co spowodowało zalanie i zniszczenie na wielu posesjach. W 22 zdarzeniach tego dnia interweniowało 12 zastępów PSP i 31 OSP. 15 czerwca strażacy prowadzili działania ratownicze na Zalewie Sulejowskim, niestety – nie udało się uratować życia mężczyźnie. 3 sierpnia na drodze krajowej nr 74 w Żarnowie samochód ciężarowy wpadł w poślizg i wjechał w budynek, w którym przebywała 84–letnia kobieta. Strażacy wydobyli ją i przekazali zespołowi pogotowia ratunkowego, zabezpieczyli zniszczony budynek i miejsce zdarzenia.
11 sierjpnia w Krasiku (gm. Paradyż), również na K–74, doszło do tragicznego wypadku: czołowego zderzenia ciężarowego kia z hummerem. Strażacy po przyjeździe stwierdzili, że dwie osoby znajdują się poza pojazdami, pozostałe pięć osób nadal znajduje się w samochodach. Po ich wydobyciu strażacy przekazali cztery z nich zespołowi pogotowia ratunkowego, piąta osoba niestety nie przeżyła wypadku. Biorącemu udział w zdarzeniu 6–latkowi strażacy przekazali „Misia ratownika”.
Rano 31 sierpnia zgłoszony został pożar w stanicy harcerskiej w Zarzęcinie (gm. Mniszków). Do akcji skierowano cztery zastępy z PSP i sześć – z OSP. Jak się potem okazało, przyczyną pożaru kuchni była wada instalacji elektrycznej.
1 i 2 sierpnia ponownie doszło na terenie gm. Opoczno do podtopień na skutek ulewnego deszczu. W Różannej z tego powodu przez drogę krajową nr 12 przelewała się woda, co chwilami wręcz uniemożliwiało przejazd pojazdom. Na drodze Sitowa – Parczówek doszło do całkowitego uniemożliwienia przejazdu z powodu przelewającej się wody na odcinku ok. 200 m. Tylko w tych dwóch dniach strażacy brali brali udział w 43 zdarzeniach związanych z zabezpieczaniem lub usuwaniem skutków intensywnych opadów deszczu i podtopień.
W minionym roku 37 strażaków z naszej komendy brało udział w działaniach powodziowych poza terenem naszego powiatu. Od 15 maja do 11 czerwca wspierali czynnie działania ratownicze w Sandomierzu, Krakowie, Tarnobrzegu, Włocławku, Grudziądzu i Bydgoszczy.
W porównaniu z rokiem 2009 znacząco poprawiła się sytuacja pożarowa. W 2009 było 290 pożarów, w 2010 – 202. Wynikało to z faktu, że miniony rok był bardzo mokry, szczególnie wiosną i jesienią. Główną przyczyną pożarów była nieostrożność osób dorosłych przy posługiwaniu się ogniem i celowe podpalenia.
Rekordowo zaś wzrosła ilość interwencji straży związanych z miejscowymi zagrożeniami. W 2009 r. było ich 413, a w 2010 aż 761. Ponad połowa wyjazdów związana była z działaniami polegającymi na usuwaniu skutków intensywnych opadów deszczu, zabezpieczaniu i podnoszeniu wałów przeciwpowodziowych. Pozostałe zdarzenia to przede wszystkim wypadki drogowe i związane z nimi działania. Dużą grupę miejscowych zagrożeń były działania polegające na usuwaniu skutków silnych wiatrów.
W 2010 roku strażacy odnotowali 377 zdarzeń związanych z zagrożeniami powodziowymi, w tym 367 polegających na usuwaniu skutków intensywnych opadów, a w pozostałych 10 na umacnianiu i podnoszeniu wałów. Nieco spadła (o 29) ilość wyjazdów do wypadków i kolizji drogowych. W 2010 r. strażacy interweniowali w 130 takich zdarzeniach. Strażacy 44 razy wyjeżdżali do usuwania skutków silnych wiatrów, 29 razy usuwali gniazda os i szerszeni. Cztery razy poszukiwali osób zaginionych.
Najwięcej pożarów powstało na terenie gm. Opoczno – 86, gminy i miasta Drzewica – 43, Białaczów – 23 i Żarnów – 18, najmniej na terenie gm. Poświętne – 3. Najwięcej pożarów miało miejsce w kwietniu – 47 i w marcu – 30. Były to przeważnie pożary spowodowane przez wypalanie traw.
W naszej komendzie zatrudnionych jest 12 oficerów, 9 aspirantów, 27 podoficerów i 14 szeregowców. Dwudziestu czterch z nich posiada wykształcenie wyższe, dziesięciu policealne, dwudziestu ośmiu średnie. Nie ma już nikogo z wykształceniem zasadniczym zawodowym i podstawowym. Co ważne kadra wciąż się szkoli i podnosi swe kwalifikacje zawodowe.
Strażackie codzienność to również działalność popularyzująca zasady bezpieczeństwa pożarowego. W minionym roku tradycyjnie przeprowadzono we wszystkich gminach eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Zwycięzcy wzięli udział w OTWP na szczeblu powiatowym. KP PSP gościła też uczestników eliminacji wojewódzkich.
Strażacy, wspólnie z policjantami brali udział w ogólnopolskiej akcji „Bezpieczne wakacje” skierowanej do dzieci i młodzieży. Skontrolowali wytypowane placówki, przeprowadzili pogadanki, zaprezentowali sprzęt. W maju i w czerwcu organizowane były „Otwarte drzwi strażaków ratowników”.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (707) z dnia 28 Stycznia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »