tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Piękni ludzie

 
Zdaniem psychologa Traktujemy brzydkich ludzi gorzej niż ładnych. Niestety, w dodatku nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo faworyzujemy innych z powodu ich wyglądu


Niewielu ludzi przyznaje się do lepszego traktowania ładnych ludzi. Być może wstydzimy się do tego przyznać, bardziej prawdopodobne jednak, że żyjemy iluzją ? wydaje się nam, że osobiście jesteśmy wolni od tej przywary. Inni może i kierują się wyglądem człowieka, ale nie ja. Ja patrzę we wnętrze człowieka, a nie tylko na opakowanie? Tymczasem badania pokazują jednoznacznie ? o ładnych ludziach lepiej myślimy, przypisujemy im lepsze cechy, lepiej ich traktujemy itp.

Ładny jest dobry
Skąd to wiadomo? Uczeni porównywali na przykład czy kandydaci o takich samych kwalifikacjach, ale różniący się urodą, mają równe szanse na zdobycie pracy. Oczywiście okazało się, że ładni zatrudniani są o wiele chętniej. W dodatku gdy zostaną już przyjęci, to prawdopodobnie stracą pracę na samym końcu. Uroda przekłada się też na zarobki, choć jedynie u mężczyzn ? ci przystojniejsi dostają od początku wyższą pensję (statystycznie) i wyżej pną się w hierarchii społecznej.
Ładne kobiety natomiast przeważnie wychodzą za mąż za lepiej zarabiających i lepiej wykształconych mężczyzn i w dodatku, jeśli przewyższają ich atrakcyjnością, to mają w małżeństwie więcej do powiedzenia.
Tak jest dlatego, że ładnym ludziom przypisuje się we wszystkich kulturach cechy pożądane i korzystne. Brzydkim jesteśmy skłonni przypisywać gorsze cechy charakteru.

Sąd nad ładnymi
Już od czasów szkolnych daje się zauważyć nierówne traktowanie ładnych i brzydkich. Ładniejsze dzieci dostają wyższe oceny za takie same osiągnięcia jak dzieci brzydkie.
Nawet w sądzie daje się to zauważyć. W jednym ze słynniejszych badań w USA wykryto, że przystojni przestępcy za te same przestępstwa dostają niemal dwa razy niższe wyroki niż brzydcy, są też częściej zwalniani warunkowo. Wygląda to trochę tak, jakby sędzia zakładał, że Ładny człowiek rzadko jest zły. Jednocześnie gdy patrzy na brzydkiego przestępcę, wydaje mu się, że jego dusza jest równie nieudana.
Wyjątkiem od tej reguły są jedynie te wykroczenia, w których przestępca wykorzystał swoją urodę ? na przykład kobieta uwiodła mężczyznę i go okradła lub złoczyńca coś wyłudził. W takich przypadkach uroda jest przeciwko przestępcy ? ten urodziwy (lub ta piękna) dostanie prawdopodobnie wyższy wyrok.

Przed ładnym wstyd
Uroda wpływa nie tylko na to jak myślimy o ładnych ludziach (?ładni są dobrzy?), nie tylko na to jak ich traktujemy, ale także na to, co do nich czujemy. Uroda to jeden z najważniejszych wyznaczników sympatii i lubienia. Ładni ludzie są przeważnie ?na dzień dobry? obdarzani sympatią. Brzydcy muszą na nią jakoś zasłużyć.
Objawia się to na przykład w ten sposób, że gdy prosi nas o coś ładna osoba, to większość ludzi z ochotą i bez ociągania się spełnia prośbę. W dodatku wystarczy nam jako zapłata zwykły uśmiech czy podziękowanie. Nawet jeśli dla kogoś atrakcyjnego zrobiliśmy bardzo wiele, to nie będziemy oczekiwać wdzięczności.
Jednocześnie jednak gdy sami potrzebujemy pomocy, to nie zwracamy się do ładnych ludzi. O wiele chętniej poprosimy kogoś mniej atrakcyjnego. Być może dlatego, że boimy się odmowy ładnej osoby, a może nie chcemy czuć się od niej gorsi i czegoś jej zawdzięczać.
Wszystkie te ustalenia są poparte przez mnóstwo badań psychologicznych, więc nie powinniśmy się dziwić, że operacje plastyczne cieszą się z dekady na dekadę coraz większą popularnością.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 26 (781) z dnia 29 Czerwca 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »