tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Opoczyńskie nuty w Lublinie

 
Kapela Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego, z opocznianinem Bogdanem Lipskim w składzie, wystąpiła na 23. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki folkowe"

Tradycyjne opoczyńskie oberki, poleczki i walczyki zabrzmiały w minioną niedzielę, 8 grudnia, na jednej ze scen Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Ludowej w Lublinie. A to za sprawą kapeli Romana Wojciechowskiego, która ku zadowoleniu publiczności dała popis swoich umiejętności w koncercie muzyków tradycyjnych.
Lubelskie "Mikołajki folkowe" to najstarszy i jeden z największych w Polsce festiwali prezentujących muzykę inspirowaną folklorem. Festiwal odbywa się od 1991 roku, a jego celem jest popularyzacja kultury tradycyjnej we wszystkich jej przejawach, głównie poprzez prezentację twórczych przekształceń muzycznego folkloru. Organizatorzy ? Orkiestra św. Mikołaja oraz Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" ? stwarzają artystom możliwość zaprezentowania własnych interpretacji ludowych źródeł, ale jednocześnie promują tradycyjny folklor. Koncertom towarzyszą sesje naukowe, wystawy, warsztaty i panele dyskusyjne.
Kapela Romana Wojciechowskiego wzięła udział w przeglądzie jako laureat Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i była jednym z kilku zaledwie polskich zespołów występujących na festiwalu. Zagrała na tzw. "Scenie pod schodami", gdzie prezentowali się muzycy wykonujący tradycyjny folklor: Roman Wojciechowski (skrzypce), Bogdan Lipski (bębenek) i Edward Rogowski (akordeon) wystąpili z repertuarem z regionu opoczyńskiego i zagrali autentyczne poleczki, oberki i walczyki. Publiczność dała się ponieść i ruszyła w tany.
O kapeli Romana Wojciechowskiego piszemy nie po raz pierwszy. Pojawiała się ona na naszych łamach już kilkakrotnie, za sprawą swoich sukcesów na licznych przeglądach i festiwalach. Roman Wojciechowski jest laureatem wielu przeglądów, w tym dwukrotnie Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu jako solista (druga nagroda w 2004 roku oraz "Baszta" w 2008 roku). Na tym samym festiwalu, w kategorii kapel, zdobył też pierwszą nagrodę wspólnie z Bogdanem Lipskim (2012). Roman Wojciechowski za zasługi dla kultury ludowej został uhonorowany nagrodą im. Oskara Kolberga. Pochodzący z Opoczna Bogdan Lipski jest z kolei cenionym bębnistą, doskonale czującym repertuar opoczyński. Skład kapeli uzupełnia Edward Rogowski, znakomity akordeonista znany w Tomaszowie i okolicach. Każdy z nich grywa także w innych składach, ale wspólnie ? z repertuarem regionu opoczyńskiego ? odnoszą największe sukcesy. Z opoczyńskim folklorem występowali na najważniejszych i najbardziej renomowanych festiwalach muzyki ludowej w Polsce.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (857) z dnia 13 Grudnia 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »