tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Nazwisko cię zmienia

 
Zdaniem psychologa


Czy nazwisko, które nosimy, odciska swoją pieczęć na naszym charakterze? Czy bylibyśmy innymi ludźmi, gdyby rodzice dali nam inne imię? Pomysł wydaje się zupełnie absurdalny, ale eksperymenty pokazały, że?
Pierwsi badacze, którzy w XIX wieku mówili o prognozowaniu pogody, byli wyśmiewani. Podobno jeden z nich, załamany ostracyzmem środowiska naukowego, popełnił nawet samobójstwo. Ludziom wydawało się wtedy, że nie ma nic bardziej nieprzewidywalnego niż pogoda, więc ci, którzy twierdzą, że można ją prognozować, są równie szaleni jak ci, co udają Napoleona.
Pomysł, że treść nazwiska wpływa na charakter osoby, która je nosi wydaje się równie niedorzeczny. Przy odrobinie pomysłowości, można go jednak sprawdzić?

Ryba w nazwisku
Wiemy, że wiele nazwisk w zamierzchłych czasach brała się z wykonywania określonego zawodu. Na przykład kowale stawali się Kowalskimi (Kowalczykami, Kowalewskimi itp.), a że zawód był to popularny, to dzisiaj nazwisko Kowalski jest bardzo rozpowszechnione w Polsce. Zresztą nie tylko w Polsce ? jedno z najpopularniejszych angielskich nazwisk (Smith) także oznacza kowal.
A ponieważ wiemy, ilu ludzi nosi w Polsce nazwisko Kowalski, a jednocześnie wiemy jaki procent Polaków jest na przykład weterynarzami, to możemy z łatwością obliczyć ilu Kowalskich powinno być weterynarzami.
Wykorzystując tę metodę odkryto dziwne zjawiska. Na przykład okazuje się, że osoby o nazwisku Ryba o wiele częściej zajmują się ichtiologią (dział zoologii dotyczący ryb) niżby to wynikało z naturalnych proporcji, a w miastach, których nazwy pochodzą od imion (Kazimierz, Józefów itp.) mieszka nieproporcjonalnie wiele osób o tych imionach.

Literki na tropie
Ktoś mógłby powiedzieć ? i co z tego? Ano to, że statystyki każą nam myśleć, iż proporcje Ryb zajmujących się rybami są tak duże, że nie możemy tego zwalić na zrządzenie losu. Coś się za tym kryje. Tylko co?
Odpowiedzi dostarczyły eksperymenty z literkami. Gdybyśmy poprosili ludzi, aby wybrali swoje ulubione literki w alfabecie, okaże się, że bardzo często (i nieświadomie) wybieramy pierwsze literki imienia lub nazwiska. Tak się dzieje dlatego, że jesteśmy egotykami (nie mylić z egoistami) ? skupiamy się na własnej osobie i przeważnie lubimy siebie bardziej niż innych ludzi. Na pewno zaś czujemy się nieprzeciętni.
Można powiedzieć, że lubienie określonych liter jest jednym z bardzo licznych dowodów na to, że znakomita większość ludzi uważa siebie za osobę wyjątkową (przeważnie w dobrym sensie, ale czasem w złym, np. "Jestem najpodlejszym z ludzi").

Sens nazwiska
Czy to znaczy, że gdy ktoś nosi nazwisko np. Mądry albo Twardy (istnieje cecha osobowości nazywana twardością psychiczną), to zmienia jego psychikę, bo "nazwisko zobowiązuje?"? Wygląda na to, że coś w tym jest. Noszenie określonego nazwiska słabo, ale jednak oddziałuje na osobowość, choć trudno precyzyjnie określić, na czym owo oddziaływanie polega. Objawia się ono jednak w kształtowaniu zainteresowań (np. preferencji wobec niektórych zawodów czy miast), emocjonalnym stosunku do liter i do tego, co kojarzy się z własnym nazwiskiem itp.

Nie lubię nazwiska
Możliwy jest jeszcze inny związek między nazwiskiem a osobowością (prawdopodobny, choć nie udowodniony). Ludzie traktują nazwisko jako symbol przynależności do określonej grupy społecznej. Antypatia do własnego nazwiska może więc ujawniać stosunek do własnej rodziny. Imię jest symbolem własnej tożsamości, więc emocjonalny stosunek do swojego imienia może odzwierciedlać poziom samoakceptacji.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 36 (895) z dnia 5 Września 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »