tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

Zatrudnię do grodzeń upraw leśnych. Mroczków ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Kultura

 Na ludowo

 
Barwne stroje, muzyka z różnych zakątków kraju i świata oraz zupełnie kontrastujące ze sobą temperamenty można było zaobserwować podczas III Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego

Od 29 maja do 3 czerwca odbywała się, już po raz trzeci, impreza o charakterze międzynarodowym. Podczas trwania festiwalu, swoje talenty i umiejętności zaprezentowało sześć zespołów. Kapela góralska "Ciupaga" z Łącka, ZPiT "Bańdurka" z Łowicza oraz lokalny ZPiT "Tramblanka" reprezentowały Polskę. Do Opoczna przyjechały także trzy zagraniczne zespoły: "Kud Gradimir" z Serbii, "Rancho Folclórico e Etnografico do Casal Sentista" z Portugalii oraz "Sh. K. A. Jahi Hasani" z Macedonii. Podczas trwania festiwalu, grupy spędziły czas na wspólnych warsztatach, zwiedzaniu regionu, występach artystycznych oraz miłej zabawie.
W piątek, 31 maja, ulicą Edmunda Biernackiego przemaszerował barwny korowód, podczas którego, w rytmach różnorodnych tańców i śpiewów, zaprezentowali się członkowie zespołów, biorących udział w przedsięwzięciu. Podczas konferencji prasowej przedstawiono patronów, organizatorów oraz sponsorów projektu, poinformowano o planach zespołów na najbliższe dni. Burmistrz Jan Wieruszewski wręczył gościom lalki w stroju opoczyńskim oraz upominki. Życzył, aby goście zabrali z ziemi opoczyńskiej najpiękniejsze wspomnienia, a widok lalki ubranej w nasz regionalny strój zawsze przywoływał spędzone u nas miłe chwile. Członkowie zespołu z Macedonii nie pozostali dłużni organizatorom przedsięwzięcia i, w podzięce za zaproszenie i gościnę, wręczyli swoje lokalne suweniry.
Tego samego dnia, w sali widowiskowej, odbył się koncert inauguracyjny. Podczas występów, które odbywały się do późnych godzin wieczornych, publiczność miała okazję podziwiać kunszt artystyczny grup. Chętnych do obejrzenia koncertu było naprawdę wielu, a miłośnicy folkloru wypełnili salę po brzegi. Szkoda tylko, że przy tak pięknej pogodzie koncerty nie mogły odbywać się na świeżym powietrzu. W wydarzeniu wzięłoby wówczas udział zapewne zdecydowanie więcej osób, a nie trzysta ? tyle bowiem mieści się w sali widowiskowej MDK.
W sobotę, 1 czerwca, na scenie MDK zaprezentowało się czternaście zespołów ludowych z całej Polski, biorących udział w III Ogólnopolskim Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych "Pasiaczek". Przegląd rozpoczęła grupa młodsza ZPiT "Tramblanka", która wystąpiła poza konkursem i zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności tańce opoczyńskie. Komisja po obejrzeniu prezentacji, zwróciła uwagę na bardzo wysoki poziom występów. Doceniła ciężką pracę instruktorów prowadzących poszczególne grupy. Mimo trudności, jaką sprawia ocena artystyczna prezentujących swój program na żywo od zespołów posługujących się nagraniami, komisja, zgodnie z regulaminem, postanowiła przyznać pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 2500 zł dziecięcemu zespołowi regionalnemu "Mały Haśnik" z Żabnicy. Drugą nagrodę, 1500 zł wręczono zespołowi "Serdocki" z Podszkla, natomiast według jury na trzecie miejsce i nagrodę w wysokości 1000 zł zasłużył RZPiT "Mała Ziemia Myślenicka" z Myślenic.
W niedzielny wieczór, 2 czerwca, odbyła się półgodzinna parada wszystkich festiwalowych zespołów, podczas której grupy prezentowały się na poszczególnych odcinkach ul. Biernackiego. Następnie odbyła się sesja zdjęciowa, a tuż po niej koncert galowy. Na scenie po raz kolejny, ale ostatni w tym roku, zaprezentowały się wszystkie grupy biorące udział w festiwalu. Zwieńczeniem III Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego było zatańczenie przez wszystkie zespoły tramblanki, która spotkała się z dużym uznaniem publiczności. Występ został nagrodzony owacjami na stojąco.
Festiwal był okazją do wymiany doświadczeń, poznania kultur z różnych zakątków świata oraz formą eksponowania bogactwa rodzimej kultury ludowej. Taniec, śpiew i stroje regionalne są doskonałym łącznikiem czasów już minionych ze współczesnymi, przypominają bowiem o naszym rodowodzie, tożsamości i regionalnej wspólnocie.
Inspiracją do organizacji III MFF była idea konfrontacji bogactwa kultury regionu opoczyńskiego z dziedzictwem artystycznym innych narodów, ich tradycją, zwyczajami, tańcem i śpiewem. Festiwal, który odbył się w w Opocznie po raz trzeci, zgodnie z zamierzeniami organizatorów, był udaną próbą ukazania szerokiego kontekstu ludowej spuścizny kulturowej Macedonii, Polski, Portugalii i Serbii ? wszystkich ich kolorów z całą różnorodnością.
MacedoniaZespół Tańca Ludowego "Harnam" z ŁodziWystęp Rancho Folclórico e Etnografico do Casal Sentista z Portugalii
Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (830) z dnia 7 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »