tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Koniec epidemii

 
Podsumowanie danych epidemiologicznych dot. epidemii zakażeń wywołanych werotoksyczną E. coli O104:04 (STEC)

Instytut Roberta Kocha w Berlinie 26 lipca ogłosił wygaśnięcie ogniska epidemicznego zakażeń wywołanych E. coli O104 STEC w Niemczech. Komunikat Instytutu został wydany na podstawie danych epidemiologicznych wskazujących, że od dnia ostatniego zachorowania wywołanego szczepem epidemicznym E. coli upłynęły ponad trzy tygodnie, tj. okres przekraczający ponad dwukrotnie najdłuższy okres wylęgania choroby i uwzględniający również możliwe opóźnienia w zgłaszaniu nowych przypadków.
W Niemczech od początku epidemii zanotowano 3052 przypadki biegunek wywołanych E. coli O104, zaś u 733 osób rozwinął się zespół hemolityczno?mocznicowy. Z powodu zakażenia i jego powikłań zmarło 45 osób.
W Polsce odnotowano trzy przypadki zakażeń wywołanych E. coli O104 ? jeden przypadek zakażenia pierwotnego oraz dwa wtórne zakażenia od osoby chorej. W jednym z tych przypadków doszło do rozwoju zespołu hemolityczno?mocznicowego. W ramach wzmożonego nadzoru epidemiologicznego wprowadzonego na okres epidemii w Niemczech, w Polsce odnotowano łącznie 58 przypadków podejrzeń zakażeń werotoksyczną E. coli. Co najmniej 50 zgłoszeń dotyczyło przypadków, które mogły być powiązane z ogniskiem szczepu O104 w Niemczech. Do badań w laboratorium Zakładu Bakteriologii NIZP?PZH nadesłano materiał pobrany od 29 chorych. Z tej liczby potwierdzono trzy przypadki zakażeń szczepem zgodnym ze szczepem w ognisku w Niemczech oraz wykluczono 23 przypadki zakażeń tym szczepem.
28 lipca Państwowa Inspekcja Sanitarna zakończyła monitorowanie stanu klinicznego ostatniej z osób objętych indywidualnym nadzorem epidemiologicznym, w związku z wypisaniem jej ze szpitala ? był to przypadek zakażenia E. coli O104 u 57?letniej kobiety.
W innych krajach UE zachorowania wystąpiły, zakażenia wykryto u 125 osób, jedna osoba zmarła z powodu niewydolności nerek w przebiegu zespołu hemolityczno?mocznicowego.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 31 (734) z dnia 5 Sierpnia 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »