tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Mniszków

 Jubileusze w Stoku

 
5 czerwca w Szkole Podstawowej w Stoku obchodzono wyjątkową uroczystość. Upamiętniała ona nie tylko 45 rocznicę budowy szkoły, ale przypominała również o tym, że w tym roku mija 90 lat od momentu, gdy rozpoczęto nauczanie dzieci ze Stoku i okolicy

Jak to zwykle bywa na tego typu uroczystościach, nie obyło się bez wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu szkoły. Dyrektorka placówki, Bożena Hernoga, powitała wszystkich zgromadzonych na uroczystości.
Przedstawiciele samorządu uczniowskiego zapoznali obecnych na sali z historią szkoły. Sięga ona 1922 roku. Wówczas 122 uczniów rozpoczęło pobieranie nauki w prywatnym budynku Jana Franczaka. Lekcje prowadziła nauczycielka Stanisława Jurecka. W późniejszym okresie szkolne sale zorganizowane były w gospodarstwie Jana Rudalskiego. W czasie wojny placówka mieściła się w domu państwa Markiewiczów, a dzieci uczyły Danuta Karbowska i Zofia Wąsik, a następnie Franciszek Misztal. W latach 1948?1949, w Stoku naukę pobierano w klasach pierwszych i drugich, a nauczycielkami były Maria Skrypuch i Krystyna Kupis. Dziesięć lat później istniały cztery oddziały klasowe. W latach następnych do Stoku powróciła 7?klasowa szkoła, a nauka nadal odbywała się w salach wynajętych od gospodarzy ? Staników, Mastalerzów, Wypychaczów i Kowalskich. Kierownikiem szkoły w latach 1959?1962 był Jan Piotrowicz, a grono pedagogiczne stanowiły Danuta Piotrowska, Pelagia Czech i Mirosława Szczepanik.
W 1959 roku na ogólnowiejskim zebraniu jednogłośnie stwierdzono, że w Stoku należy wybudować nowy budynek szkoły. Powołano wówczas społeczny komitet, którego przedstawicielem był Tadeusz Strzelecki. W czasie następnych pięciu lat starano się o zatwierdzenie projektu i zbierano materiał na budowę. Udało się zgromadzić 40 000 sztuk cegły, 50 m3 kamienia, 250 m3 wapna oraz 350 m3 piasku. W kwietniu 1965 roku rozpoczęto budowę, a wiosną 1966 roku mieszkańcy ówczesnego obwodu szkolnego, wiosek Stok, Mikułowicy i Mariampola, uporządkowali teren i ogrodzili plac szkolny siatką.
We wrześniu 1966 roku rozbrzmiał pierwszy dzwonek. Naukę rozpoczęło w niej 124 uczniów. Kierownikiem szkoły został Gustaw Poprzeczny. Wraz z nim grono pedagogiczne tworzyli: Bronisława Turska, Danuta Stuleblak, Aniela Poprzeczna, Mirosława Płuciennik i Kazimierz Wójcik. W 1972 roku stanowisko dyrektora szkoły objęła Maria Chałubińska, a w 1981 to stanowisko powierzono Bronisławie Ruś. Funkcje tę pełniła do 1992 roku, kiedy to dyrektorem wybrano Dariusza Marszałka. Od 1995 roku na czele placówki stoi Bożena Hernoga. W latach 1998?1999 w budynku przeprowadzono generalny remont łazienek, a w roku następnym kuchni i stołówki. W ostatnich latach gmach docieplono, wykonano elewację oraz wymieniono podłogę w pracowni przyrodniczej. Przygotowano również salę komputerową, remont korytarza górnego oraz pomieszczenia, które w 2008 roku przeznaczono na punkt przedszkolny. Wykonano też remont klasy na parterze, wymieniono kaloryfery i lampy, w łazience dla chłopców zamontowano pisuary i sedesy, wyremontowano schody i dach. W obecnym roku szkolnym pozyskano środki unijne na budowę placu zabaw.
Część artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie szkoły. Swoje dokonania zaprezentowali laureaci ubiegłorocznego konkursu o patronce szkoły, Marii Konopnickiej. Dzieci recytowały ?Stefka Burczymuchę?, ?Parasol? i ?Przy mrowisku?. Kroki tańca towarzyskiego zademonstrowali Wiktoria Białecka i Jakub Wołek, natomiast skoczną poleczkę zatańczyli Ania Wróblewska i Kacper Mastalerz. Uczniowie z klasy I zaśpiewali piosenkę pt. ?Rozśpiewany las?, a zespół z klasy drugiej wykonał ciekawy układ taneczny. Przed publicznością zaprezentowali się również laureaci szkolnego konkursu ekologicznego wykonując minimusical o żabce. Największe brawa zebrali jednak niewątpliwie uczniowie klas IV?VI, którzy przygotowali przedstawienie teatralne bajki ?Kopciuszek?. Publiczność była pod dużym wrażeniem talentów aktorskich uczniów, pięknych strojów oraz wzorowej współpracy dzieci i nauczycieli, niezbędnej do przygotowania tak udanego występu.
Zwieńczeniem uroczystości było wręczenie przez uczniów pamiątkowych upominków przedstawicielom organu prowadzącego szkołę, pracownikom Urzędu Gminy Mniszków oraz byłym dyrektorom i emerytowanym nauczycielom szkoły w Stoku.






W inscenizacji ?Kopciuszka? wystąpiły dzieci z klas IV-VI





Z historią zapoznali przedstawiciele samorządu uczniowskiego



Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (779) z dnia 15 Czerwca 2012r.
W dziale Mniszków dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »