tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Jak podejmować decyzje?

 
Konflikt motywacyjny to jedno z poważniejszych źródeł stresu. Każdy czasem go przeżywaGdy nie wiemy "czy w prawo, czy w lewo" i stoimy okrakiem przed decyzją, obciąża to psychikę. Na szczęście wiemy jak ułatwić ludziom rozstrzyganie dylematów w takich sytuacjach.

Dążenie?dążenie
Jest kilka rodzajów konfliktów motywacyjnych. Najmniej dokuczliwa sytuacja to taka, w której musimy wybierać między dwiema korzyściami. Obie są atrakcyjne, na obu nam zależy, ale tylko jedną możemy mieć. Obojętnie, co wybierzemy, dobrze na tym wyjdziemy. Jedyne ryzyko jakie tu istnieje jest takie, że po podjęciu decyzji możemy żałować, jeśli wybór przyniesie gorsze skutki niż się spodziewaliśmy.

Mniejsze zło
O wiele bardziej stresująca sytuacja polega na wyborze między dwiema złymi opcjami. Obojętnie jakiego wyboru dokonam, nie uniknę bólu, przykrości lub strat. Czy w pożarze ratować syna czy córkę? Zwolnić się z pracy, czy dalej znosić wstrętnego szefa? Odejść od męża i pozostać bez utrzymania czy nadal znosić jego zdrady lub pijaństwo? Najczęściej kierujemy się wtedy "mniejszym złem". Jednak wiele osób ten wybór tak stresuje, że czuje się sparaliżowana i nie podejmuje żadnej decyzji.
Na marginesie warto tu dodać, że ta właśnie sytuacja tłumaczy w ogóle trudności z dokonywaniem wyborów. Na przykład pewna pacjentka, cierpiąca z powodu depresji twierdziła, że nie potrafi zdecydować nawet które buty kupić: ? Godzinę spędzę na przymierzaniu i porównywaniu par, a potem wyjdę na ulicę z pustymi rękami, bo każda decyzja wydaje mi się zła.
Taki paraliż decyzyjny bywa związany z nawykiem zwracania uwagi przede wszystkim na złe skutki wyboru, przed którym stoimy (Jak wybiorę te jasne budy, to będzie mi zimno, a jak tamte ciemne, to wydam za dużo). Gdy pacjentka nauczyła się myśleć raczej o zaletach każdej opcji (Te buty są cieplejsze, a te są tańsze), decyzje zaczęły przychodzić jej łatwiej.

Dążenie i unikanie
Trzecia konfliktowa sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wybór niesie zarówno korzyści jak i straty. Aby dostać prawo jazdy muszę zapłacić za kurs, dokonać wysiłku i może się to nie udać. Mogę nie chodzić do dentysty na kontrolę, ale potem może się to dla mnie źle skończyć.

Jak wybierać?
Najbardziej popularną strategią podejmowania decyzji jest zrobienie bilansu. Spisujemy plusy i minusy alternatywy, przed którą stoimy, a potem staramy się je porównać. Można dla ułatwienia każdy argument ocenić jeszcze ze względu na wagę jaką dla nas ma. Te plusy i minusy można też przedstawić z kilku perspektyw. ? Jakie są konsekwencje decyzji dla mnie, dla innych, dla mojego wizerunku w oczach ludzi? itp. Sam spis argumentów często wystarcza aby zobaczyć, że jedna z opcji przeważa nad inną. Wtedy decyzja staje się łatwa.

Emocje i rozum
Psycholodzy radzą, aby ważnych, brzemiennych w długotrwałe skutki decyzji nie podejmować w chwilach szczególnego stanu emocjonalnego, np. gniewu, szczęścia, lęku, nadziei, załamania itp. Gdy emocje opadają (a dzieje się to prędzej czy później), takie decyzje okazują się z reguły błędne, bo nie pasują do naszego normalnego stanu psychicznego. W podejmowaniu decyzji kierujemy się też czasem impulsem, a czasem rozumem. Jeśli decyzję podejmujemy np. w oparciu o bilans, pod wpływem namysłu itp., to wpływ na nią mają przeważnie dalekosiężne konsekwencje tego, na co się decydujemy. Jeśli zaś podejmujemy ją szybko, pod wpływem impulsu, emocji, bez zastanowienia, przeważnie o wyborze decydują krótkotrwałe korzyści lub koszty.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (863) z dnia 24 Stycznia 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »