tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ZATRUDNIĘ pracownika z doświadczeniem do montażu ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Poświętne

 Hubalowa wigilia - Bielawy 2011

 

W tej, nie istniejącej już leśniczówce w Bielawach, odbywały się szkolenia leśników i gajowych II RP, przebywał w niej podczas swoich polowań prezydent Ignacy Mościcki i wreszcie wigilię w 1939 roku spędził w niej mjr Henryk Dobrzański?Hubal. Dziś w miejscu leśniczówki stoi duży głaz z tablicą świadcząca o przeszłości tego miejsca, ufundowaną przez dyrekcję Regionalną Zarządu Lasów Państwowych w Łodzi. Leśnicy od pięciu lat, wspólnie z Zespołem Szkół im. mjra Henryka Dobrzańskiego?Hubala w Radomiu, dyrektorką którego jest Beata Mroczkowska, w tym miejscu oranizują spotkania uczniów szkoły z kombatantami, leśnikami, ludźmi, dla których historia nie jest pustym słowem.
2 grudnia na zaproszenie organizatorów zjechała młodzież z kilku szkół, patronem ktorych jest dowódca Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, byli harcerze z Opoczna, młodzi strażacy OSP w Poświętnem. Jak co roku uczestnicy wysłuchali kilku słów o znaczeiu tego miejsca, podzielili się opłatkiem, ubrali bożornarodzeniowo choinkę rosnącą przed kamieniem z płytą pamiątkową. Członkowie grup rekonstrukcyjnych trzymali wartę honorową, zapłonęły znicze złożone przed głazem. Liczne zdjęcia robił Jacek Lomarski, autor najnowszej pozycji ?Major Hubal ? legendy i mity?, promowanej niedawno w Muzeum w Opocznie. Jak mówił, szykuje już kolejną pozycję o majorze.
Z Bielaw uczestnicy spotkania przejechali do Anielina, gdzie złożyli kwiaty oraz zapalili znicze na szańcu, w miejscu śmierci pierwszego partyzanta II wojny światowej. Na zaproszenie leśników w osadzie w Ceteniu uczestnicy leśnej wigilii ogrzewali się przy ognisku, raczej niewigilijnymi kiełbaskami.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 49 (752) z dnia 9 Grudnia 2011r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »