Zdaniem psychologa
Czy jesteś szalony? A może ludzie patrzą na Ciebie jak na dziwaka? Być może myślisz po swojemu, bo jesteś uzdolniony i oryginalny?
Istnieje przekonanie, że geniusz idzie w parze z szaleństwem. Na przykład Freuda podejrzewa się o ciężką nerwicę, depresję i inne choroby psychiczne. Einsteinowi przypisuje się zaburzenia osobowości, nadpobudliwość psychoruchową i dysleksję. U Szekspira „zdiagnozowano” zaburzenia osobowości, psychopatię i osobowość antyspołeczną. U Jezusa „znaleziono” całą gamę chorób od paranoi, poprzez depresję i psychopatię do zaburzeń tożsamości i identyfikacji. Newton to rzekomo „typowy przykład” schizofrenii.
Niestety badania pokazują, że geniusze są zwykle zdrowi na umyśle a wśród ludzi uzdolnionych jest mniej zaburzeń niż wśród zwykłych ludzi. Oczywiście zdarzają się przypadki poważnych chorób psychicznych wśród fenomenalnie uzdolnionych ludzi, czego doskonałym przykładem jest np. Vincent van Gogh, Fryderyk Nietzsche, August Comte, Rimbaud, August Strindberg itd. Są to jednak wyjątki od reguły.
W gruncie rzeczy jednak trudno jest odróżnić człowieka utalentowanego od dziwaka czy szaleńca. Wyobraźmy sobie np., że widzimy nagiego, mokrego mężczyznę biegnącego przez miasto i wrzeszczącego na całe gardło. Taki człowiek chyba musi być szalony. A przecież tak właśnie zachował się jeden z wielkich geniuszy – Archimedes – gdy podczas kąpieli wpadł na rozwiązanie zagadki, postawionej przez króla („Jak sprawdzić, czy złotnik użył całego złota jakie mu dałem do wykonania korony? Może zmieszał złoto ze srebrem i oszukał mnie na różnicy?”)
Ludzie, którzy myślą oryginalnie i twórczo lub buntują się wobec zastanego świata, mogą zachowywać się dziwacznie. Nie oznacza to jednak, że są szaleni, choć pod tym względem są podobni do szaleńców. Człowiek szalony zwykle bowiem także nie przestrzega ogólnie przyjętych norm społecznych (np. się nie myje). Proponuję Państwu wykonanie prostego testu, którego zadaniem jest diagnoza szaleństwa i oryginalności. Na postawione pytania proszę odpowiadać „tak” lub „nie”.
1. Czy zanim coś zrobisz starasz się najpierw wszystko dokładnie przemyśleć?
2. Czy bardzo przejmujesz się tym co ludzie myślą?
3. Czy martwiłoby Cię posiadanie długów?
4. Czy dajesz pieniądze na cele dobroczynne?
5. Czy bardzo poruszyłby Cię widok cierpiącego dziecka lub zwierzęcia?
6. Czy ludzie powinni przestrzegać prawa?
7. Czy dobre maniery są ważne?
8. Czy dobre wychowanie i schludność mają dla ciebie znaczenie?
9. Czy lubisz współpracować z innymi ludźmi?
10. Czy martwisz się jeśli wiesz, że w Twojej pracy są błędy?
11. Czy lubisz przychodzić na umówione spotkania przed czasem?
12. Czy twoja matka jest (była) dobrą kobietą?
13. Czy starasz się nie być opryskliwy (opryskliwa) wobec innych ludzi?
14. Czy postępujesz wg zasady „najpierw pomyśl, potem zrób”?
15. Czy wierzysz, że ludzie na ogół mówią prawdę?
16. Czy lepiej jest postępować wg reguł przyjętych w społeczeństwie niż chodzić własnymi drogami?
17. Czy sądzisz, że ma się szczególne obowiązki wobec własnej rodziny?
18. Czy byłoby Ci żal zwierzęcia, które wpadło w sidła?
Jeśli jesteś osobą dorosłą, odpowiadałeś szczerze i udzieliłeś mniej niż 4 odpowiedzi „nie”, to nie można uznać Cię za dziwaka. Przestrzegasz norm społecznych i jesteś osobą uspołecznioną. Jeśli pastwiłeś więcej niż 7 odpowiedzi „nie”, ludzie mogą myśleć, że jesteś dewiantem i mogą mieć rację. Twoje dziwactwo może jednak oznaczać, że jesteś oryginalny i twórczy, że potrafisz myśleć niezależnie lub jesteś typem „artysty”. |