tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Sprzedam drewno opałowe i kominkowe 511 542 ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Drzewica

 Drzewiccy licealiści w Pile

 
Czworo uczniów klas policyjnych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drzewicy uczestniczyło w V Ogólnopolskim Turnieju Klas Policyjnych, który miał miejsce 27 i 28 maja w Szkole Policji w Pile. Wyjazd był jednym z wielu przedsięwzięć organizowanych przez ZSP w ramach innowacji pedagogicznejReprezentacja ZSP podczas zwiedzania wystawy sprzętu służb mundurowychUzyskując kwalifikację do turnieju, drzewiczanie znaleźli się w gronie dwudziestu pięciu najlepszych drużyn z całego kraju. Pozostała trzydziestka odpadła w eliminacjach, rozegranych w marcu w Warszawie.
Reprezentację ZSP stanowili dwaj uczniowie klasy drugiej, Filip Woźniak i Mateusz Sobolewski, oraz dwie uczennice klasy pierwszej, Małgorzata Karkowska i Aleksandra Bińkowska. Opiekunami młodzieży byli historyk i bibliotekarz Waldemar Danielik oraz nauczyciel wf. Piotr Podogrocki.
Zgodnie z deklaracją, 26 maja po południu nasza grupa stawiła się w przed koszarami Szkoły Policji w Pile. Odebrała karty żywnościowe, niezbędniki i klucze do pokojów. Uczniowie otrzymali opiekunów ? drużynowych wyznaczonych spośród kadetów Szkoły Policji ? i podlegali ścisłym zasadom skoszarowania, które dzięki drzewickim wychowawcom udało się na szczęście nieco złagodzić.
Wieczorem przeprowadzono odprawę kierowników drużyn. Odbyło się losowanie numerów startowych. Drzewica wylosowała nr 22.
Program dwudniowego turnieju przewidywał rozegranie czterech konkurencji: testu sprawnościowego dla kandydatów do pracy w policji, zawodów strzeleckich, testu umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz testu z ogólnej wiedzy o policji. Pobyt młodzieży był ukierunkowany również na poznanie kryteriów doboru kandydatów do pracy w policji, zasad i procesu szkolenia, zakresu działań i specyfiki pracy policjantów.
W poniedziałek, 27 maja rano, po uroczystym otwarciu turnieju przez komendanta Szkoły Policji w Pile, insp. Jerzego Powieckiego oraz dyrektorkę Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, Marię Kubicę, drużyny przystąpiły do rywalizacji.
Na pierwszy ogień poszły ratownictwo medyczne i strzelectwo. W obu konkurencjach można było uzyskać po 80 pkt. Wyniki uczniów oscylowały średnio w granicach 60?70 pkt w strzelectwie i 50?60 pkt w ratownictwie medycznym.
Poziom okazał się niezwykle wyrównany. W teście z ratownictwa medycznego aż dziesięć drużyn uzyskało po 50 pkt. Nawet niewielkie różnice punktowe ? rzędu 5 oczek ? powodowały znaczne zróżnicowanie w klasyfikacji. W zawodach strzeleckich dorobek 72 pkt dawał 2. miejsce, a za 67 pkt była dopiero 17. lokata.
Po obiedzie rozpoczął się test sprawności fizycznej w sali gimnastycznej. Tor przeszkód, który służy do weryfikacji sprawności fizycznej kandydatów na policjantów, uwzględnia m.in. skoki przez skrzynię, bieg przez płotki, rzuty piłką lekarską, przewroty w tył i przód. Aby zaliczyć test, trzeba było pokonać tor w czasie nie dłuższym niż 1 min i 45 s.
Rekordzista, Mateusz Szrama z Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjra Henryka Sucharskiego w Katowicach, uzyskał 59 s, czym powtórzył wynik z ubiegłego roku. Osiągnięcie wręcz niewiarygodne, świadczące zarazem o bardzo wysokim poziomie turnieju. Nasi zawodnicy osiągali czasy w przedziale od 1 min. i 10 s do 1 min. i 20 s.
We wtorek, 28 maja po śniadaniu przeprowadzono konkurs z wiedzy o policji. Na pytania odpowiadały drużyny w pełnych składach. Później wszyscy udali się do miasteczka policyjnego, w którym zorganizowano dynamiczne pokazy (z użyciem środków pirotechnicznych) działań pododdziałów antyterrorystycznych ? policji, wojska, żandarmerii wojskowej.
Grupy rekonstrukcji historycznej zainscenizowały napad na budynek Urzędu Bezpieczeństwa i odbicie więźniów. Była prezentacja broni i wyposażenia policjantów oraz innych służb mundurowych. Wielkie zainteresowanie wywołały również pojazdy zabytkowe, w tym motocykle. Miłośnicy sztuk walki i samoobrony obejrzeli pokaz grupy trenującej aikido.
Kolejna prezentacji dotyczyła wyszkolenia psów, wzbudzając niekłamany podziw obserwatorów. Każdą komendę swych przewodników psy wykonywały natychmiast i bez najmniejszej pomyłki (huk czy wystrzały nie robią na nich wrażenia). Po pokazie wszyscy zgodnie orzekli, że przed psem policyjnym po prostu nie da się uciec.
I wreszcie przyszedł czas na ogłoszenie wyników turnieju. Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury, a uświetniły ją występy artystyczne, m.in. pokaz tańca z tonfą (pałką wielofunkcyjną).
Reprezentacja ZSP w Drzewicy wywalczyła czternaste miejsce, plasując się w środku stawki. Tym samym weszła do klubu piętnastu najlepszych drużyn klas policyjnych w Polsce.
Puchar komendanta głównego policji dla zwycięzcy pozostał w Pile. Zdobyła go, wraz z tytułem "Klasy policyjnej 2013", drużyna ZSP nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile. Podobnie jak w ubiegłym roku, drugie miejsce wywalczył ZSEiO im. mjra Henryka Sucharskiego w Katowicach. Trzecia pozycja przypadła w udziale Zespołowi Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.
Podróż powrotna minęła szczęśliwie i późnym wieczorem wszyscy zameldowali się w swoich domach. Nie kryli zadowolenia z udanego i wielce pouczającego wyjazdu. Wrócili z przekonaniem, że w przyszłorocznej edycji turnieju jedno z trzech pierwszych miejsc jest do zdobycia.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 23 (830) z dnia 7 Czerwca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »