tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
@UROLOG dr n. med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA* ...
czytaj dalej »

ZATRUDNIĘ ELEKTRYKÓW, POMOC ELEKTRYKA, TEL. ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Zdrowie

 Czy jesteś duchem?

 
Czy doświadczasz przeżyć mistycznych? Masz poczucie wyższego porządku rzeczy? Jeśli tak, ciesz się, prawdopodobnie będziesz dłużej żyć...

Na duchowość człowieka można patrzeć z bardzo różnych perspektyw. Filozof dociekałby istoty duchowości, zastanawiałby się, czy w ogóle istnieje duch, siła wyższa, bóg itp. Duchowny (np. ksiądz) raczej mówiłby o tym, że duchowość jest warunkiem dobrego życia, zbawienia, postulowałby konieczność połączenia z Bogiem, podkreślał znaczenie wiary i wskazówek życiowych, które z niej wynikają.

Duchowość w psychologii
Dla psychologa "duchowość" to pewna forma doświadczenia wewnętrznego. Tak jak posiadamy uczucia czy myśli, tak też posiadamy odmienne w swojej jakości "doświadczenia duchowe". Ich istotą jest przekonanie, że jest coś większego niż ja, odczucie istnienia wyższego porządku rzeczy. Na przykład badania pokazują, że prawie każdy człowiek doświadczył przynajmniej raz w życiu niezwykłego stanu umysłu, który nazywany jest doświadczeniem mistycznym albo przeżyciem szczytowym.
Polega on na odczuciu wyjątkowo intensywnego zachwytu, pełnego szczęścia, olśnienia, uniesienia. Człowiek ma poczucie, że doświadcza pełni, zapomina o problemach, lękach, jest tu i teraz, ale jednocześnie ma poczucie wyjątkowej głębi, jakby był poza czasem i przestrzenią, jakby zespolił się ze światem, doświadcza się pełni swojego istnienia, absolutu, czegoś ponadczasowego.
Te doświadczenia mogą, choć nie muszą dotyczyć religii ? taki stan może być wywołany także orgazmem, słuchaniem muzyki lub po prostu obserwowaniem niezwykłego wschodu słońca, gwiazd czy piękna przyrody. Także głębokie więzi z innymi ludźmi, prawdziwa przyjaźń, miłość, doświadczenia rodzicielskie, twórczość mogą zainicjować doświadczenie mistyczne.
Takie doświadczenie jest jednoznacznie dobre i pozostawia niezatarty ślad w pamięci.

Drugi wymiar
Innym wymiarem duchowości jest przekonanie o istnieniu ponadczasowych, wyższych od własnego "ja" wartości, które nadają życiu sens i którymi należy się kierować. Dla wielu ludzi jest to Bóg lub np. nirwana, dla innych jest to prawda, uczciwość, prawo, dobro innych ludzi, dążenie do wiedzy itp. Istotą rzeczy jest jednak przekonanie, że "jest coś większego niż ja".
Wielu ludzi albo zaprzecza istnieniu takich wyższych wartości, albo zaprzecza ich znaczeniu w życiu. Najczęściej jest jednak tak, że jeśli odrzucamy wyższe wartości, to na ich miejscu umieszczamy własną osobę. Rzadko kto otwarcie się do tego przyzna, jednak zaczynamy myśleć, że w ostatecznym rachunku ważne jest tylko moje dobro, mój interes.

Duchowość i zdrowie
Duchowość (doświadczenia mistyczne i przekonanie o istnieniu wyższych wartości) na różne sposoby wpływa na naszą kondycję fizyczną! Np. wielu ludzi uzależnionych od alkoholu nie ma doznań mistycznych, ani nie uznaje wyższych wartości. Nawet jeśli na poziomie deklaracji te wartości uznają za ważne, to nie przekłada się w żaden sposób na decyzje życiowe.
Odkryto też, że ludzie uznający istnienie wyższych wartości rzadziej chorują na nadciśnienie i choroby układu oddechowego.
Duchowość idzie także w parze z długością życia. Tak jest być może dlatego, że sprawia ona, iż dbamy bardziej o więzi społeczne, o innych ludzi, co buduje sieć wsparcia społecznego? Może chodzi o to, że stajemy się dojrzalsi, lepiej radzimy sobie ze stresem, znosimy niepowodzenia i wierzymy, że świat jest raczej dobry. A może brak doświadczeń duchowych oznacza zahamowanie w rozwoju i degradację? Trudno jednoznacznie rozstrzygnąć.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (884) z dnia 20 Czerwca 2014r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »