tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Patriotycznie w liceum

 
Udział w rajdzie harcerskim i przygotowanie uroczystej akademii - w taki sposób społeczność Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych uczciła 91. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości.





Pierwszym akordem obchodów święta narodowego był udział w rajdzie harcerskim pod nazwą „Lekcja niepodległości”. Rajd zorganizowany przez komendę Hufca ZHP w Opocznie został przeprowadzony w dniach 10-11 listopada. Za jego przebieg na terenie Drzewicy odpowiadał druh Maciej Białek. Grupą patrolową licealistów opiekował się nauczyciel Radosław Smolarek.
Dzięki uprzejmości dyrekcji Szkoły Podstawowej w Drzewicy młodzież z ZSP biwakowała w budynku podstawówki. W czasie nocnej gry terenowej licealiści poznawali miejsca ważne dla miasta oraz postaci, które szczególnie związały swe losy z ziemią drzewicką. Odwiedzili między innymi mogiłę powstańców z 1863 roku w Dąbrówce oraz groby księży zamordowanych przez wojska niemieckie we wrześniu 1939 r. Po obchodach Święta Niepodległości w Opocznie wysłuchali koncertu Tria Łódzko-Chojnowskiego wykonującego utwory Jacka Kaczmarskiego.
Szkolne uroczystości z okazji święta narodowego odbyły się w czwartek, 12 listopada. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy uczestniczyli w okolicznościowej akademii „Bo wolność krzyżami się mierzy…”. Jej myślą przewodnią było stwierdzenie, że wolność nie jest dana raz na zawsze, nigdy nie przychodzi bez poświęcenia i wysiłku, wymaga ciągłej troski, a wyrazem złożonych ofiar są krzyże mijane przez nas na co dzień.
Młodzież zaprezentowała teksty, które weszły do kanonu polskiej kultury i stały się kamieniami milowymi polskiej historii. Do programu wplotła także utwory przez wiele lat przemilczane, a spopularyzowane dopiero w latach dziewięćdziesiątych, takie jak: „Raport z oblężonego miasta”, „Przesłanie Pana Cogito” i „17 IX” Zbigniewa Herberta, „Katyń” oraz „Modlitwa o wchodzie słońca” Jacka Kaczmarskiego. Wiersz Józefa Szczepańskiego pt. „Czerwona zaraza” w poruszający sposób zinterpretował Ernest Balasiński.
W spektaklu zaprezentowali się także: Sylwia Wąsik, Adrian Kobyłka, Natalia Kwaśniak, Daniel Wójtowicz, Marta Pająk, Krzysztof Zbroszczyk, Ela Wójcik i Paulina Wołynkiewicz. O stronę muzyczną zadbał ks. Paweł Kończyk a o scenografię Grażyna Wójcik i Radosław Smolarek, który poprowadził akademię.
Daniel Wójtowicz i Natalia Kwaśniak


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 47 (646) z dnia 27 Listopada 2009r.
W dziale Drzewica dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »