tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 O bezpieczeństwie

 
11 października w MDK odbyło się seminarium na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wzięli w nim udział pracownicy opoczyńskich firm oraz członkowie ich rodzin. Pouczającą lekcję przygotowali przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego KWP: Maciej Cholajda i Kamil Wnukowski. Zwieńczeniem seminarium był występ Formacji Chatelet



Zwieńczeniem seminarium obezpieczeństwie ruchu drogowego był występ Formacji Chateletu



Pomimo spadkowych tendencji, w ubiegłym roku na polskich drogach zginęło 4189 osób, a prawie 50 000 zostało rannych. Wielu z nich musiało przewartościować swoje marzenia. Te o wielkim domu, nowym samochodzie, o udanych wakacjach odeszły. Z dnia na dzień ci ludzie zaczęli marzyć o tym, by samodzielnie wstać z łóżka, zjeść, czy skorzystać z toalety. Być może droga była dziurawa albo samochód nie taki, ale należy mieć na uwadze to, że za tymi zdarzeniami stoi człowiek. Często brawura, nierozwaga i brak odpowiedzialności prowadzą do traumatycznych przeżyć zarówno po stronie sprawców, jak i ofiar wypadków.
Policjanci przygotowali prezentację, pogadankę oraz symulację z użyciem alkogogli. Wszystko to po to, aby poprawiło się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Uświadomili obecnym na sali, że biorąc pod uwagę skalę światową, co 30 sekund ginie na drodze człowiek. W naszym województwie, w ostatnim roku, co 70 minut dochodziło do zdarzenia drogowego.
Przedstawiciele Wydziału Ruchu Drogowego KWP zaprezentowali mapę, na której zaznaczono zagrożenie wypadkami na terenie całego województwa. Nie ma co się dziwić, że Łódź generuje ich najwięcej, jest przecież największą aglomeracją. Od stycznia do września miało tam miejsce 1213 wypadków. Teren powiatu opoczyńskiego został określony przez policjantów jako dość bezpieczny. Prowadzący seminarium ostrzegali opocznian, by nie popełniać podstawowych błędów mając na uwadze bezpieczeństwo w ruchu drogowym, tj. nie przewozić więcej osób niż to określono w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz nie przekraczać dozwolonej prędkości. Policjanci apelowali o szczególną ostrożność młodych kierowców oraz by nie czuli się zbyt pewnie za kółkiem. Poinformowali obecnych, że od początku roku przebadali na trzeźwość na terenie województwa ponad 305 000 osób. Niestety, ponad 4300 z przebadanych osób jechało na podwójnym gazie.
Policjanci prosili również rodziców, by od małego uczyli swoje pociechy, jak prawidłowo zachowywać się na drodze i w jaki sposób troszczyć się o swoje bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Dla dziecka to, co robi jego rodzic jest wzorem do naśladowania, dlatego samo chętnie zapnie pasy przed wyruszeniem w podróż, gdy zobaczy, że tak czynią jego mama i tata.
Podczas seminarium mówiono także o niechronionych użytkownikach ruchu drogowego, czyli o pieszych, rowerzystach i motocyklistach. Poduszka powietrzna jest w stanie uratować kierowcy życie, kurtka puchowa pieszemu ? niestety nie. Niechronieni użytkownicy ruchu drogowego powinni szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo, tj. nie wychodzić zza pojazdu, przechodzić na drugą stronę ulicy tylko w miejscach do tego celu przeznaczonych, poruszać się wyłącznie właściwą stroną jezdni, nosić elementy odblaskowe oraz rozejrzeć się, nawet gdy jest zielone światło.
Obecni na sali mieli okazję obserwować dwa identyczne pojazdy, jadące po tej samej nawierzchni, czynnikiem je różniącym była nieznaczna ? wydawałoby się ? różnica prędkości. A jednak! Wszyscy na sali okazali wielkie zdziwienie, gdy prowadzący poinformował obecnych, że przy jeździe 50 km/h kierowca zatrzyma samochód na wyznaczonej linii po 27 metrach, a pojazd jadący jedynie o 10 km/h szybciej, hamując z jednakową siłą, znajdzie się na mecie z prędkością 41 km/h! Według danych statystycznych, przy prędkości 40 km/h na dziesięć takich wypadków dwie osoby ponoszą śmierć na miejscu, a osiem zostaje rannych. Podnosząc prędkość o 20 km/h, te proporcje odwracają się, a przy dodaniu kolejnych 20 km/h, żaden niechroniony użytkownik nie ma szansy na przeżycie.
Podczas seminarium prezentowano także, ku przestrodze, autentyczne zdjęcia i filmy ze zdarzeń drogowych. Niektóre wywołały zdumienie, inne okrzyki przerażenia. Wszystko po to, by unaocznić niebezpieczeństwa, które czyhają na nas za zakrętem oraz by wreszcie było bezpieczniej na polskich drogach.
Zwieńczeniem seminarium był długo oczekiwany przez wszystkich obecnych występ krakowskiej Formacji Chatelet. Do MDK zawitało dwóch młodych i utalentowanych członków kabaretu ? Adam Małczyk i Michał Pałubski, którzy przez ponad godzinę bawili publiczność swoimi skeczami. Opoczyńska publiczność miała okazję zobaczyć w krzywym zwierciadle m.in. uniwersytet trzeciego wieku, relacje ojciec?syn oraz to, co czeka każdego, kto nie płaci abonamentu radiowo?telewizyjnego. Aktorzy mieli doskonały kontakt z publicznością i aż trzy razy bisowali. Na zakończenie swojego występu obiecali, że niebawem znów zawitają do Opoczna.
Ten, kto był tego wieczoru w MDK na pewno nie żałuje. Poza dającą wiele do myślenia lekcją na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym miał okazję obejrzeć niezapomniany występ cenionej w całym kraju formacji.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 42 (797) z dnia 19 Października 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »