tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Opoczno w Rzeczycy? Śpiewająco!

 
Dziś już mało kto pamięta, że na początku był to festiwal piosenek Jacka Cygana z jego telewizyjnych programów. W 2004 roku patron imprezy wziął w niej nawet osobisty udział. Od czterech lat jest to festiwal piosenki dziecięcej i młodzieżowej, na który przyjeżdżają wokaliści z całej Polski, a reprezentanci Opoczna zdobywali tu laury i zasłużone pochwały



Michał Wijata



I Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej odbył się w Rzeczycy w 2008 r. Wysoki poziom, duża liczba uczestników, prawdziwe warsztaty muzyczne sprawiły, że wieść o festiwalu rzeczyckim rozeszła się szeroko. Do eliminacji drugiej edycji przystąpiło 70 uczestników, m. in. z Warszawy i Łodzi, Tomaszowa, Rawy i Opoczna, nawet Torunia. Festiwal przekroczył gminne, powiatowe i wojewódzkie granice. Wśród jurorów, oprócz wspomnianego już Jacka Cygana, zasiadały też Danuta Błażejczyk oraz muzykolog, instrumentalistka i wokalistka z Londynu Marta Czerska.
Jak było tym razem? 47 tzw. podmiotów wykonawczych, niemal siedemdziesiątka wykonawców. Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej, taka ?Rzeczycka wiosna? nie spuścił ani trochę z tonu. W piątek, 29 kwietnia ?Złote Łabędzie? rozdawano w Rzeczycy po raz czwarty.
Rozdzielali je, podobnie jak pozostałe nagrody i wyróżnienia, zasiadający za sędziowskim stołem głównie praktycy muzyki stosowanej, instruktorzy, muzycy a nawet kapelmistrze ? Wojciech Turek, Roman Rodakowski i Michał Kowalczyk. Jak zdradził jeden z jurorów, może troje, może czworo wykonawców reprezentowało poziom średni. Reszta przygotowana była świetnie pod względem wokalnym, rytmicznym, choreograficznym. Przy tak wyrównanym poziomie całkiem łatwo o pomyłkę w ocenie. Potem sumienie gryzie.
Ostatecznie jurorzy z owymi dylematami sobie poradzili. Wzięli pod uwagę główne cele imprezy ? szansę prezentacji dorobku artystycznego śpiewających młodych artystów, popularyzację wartościowego pod względem muzycznym i literackim materiału repertuarowego dla dzieci i młodzieży, promocję działalności instruktorów i nauczycieli zajmujących się formami wokalnymi, wreszcie wyłonienie najlepszych wokalistów, co było zadaniem głównym. Podsumowując rzeczyckie wydarzenie muzyczne Roman Rodakowski powiedział nam, że kolejna edycja festiwalu wykazała bardzo wysoki poziom organizacyjny, ale przede wszystkim artystyczny, co oznacza, że uczestnicy traktują festiwal poważnie, ceniąc za poziom ocen, profesjonalizm organizacyjny i? coraz atrakcyjniejsze nagrody rzeczowe i finansowe. Wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim rzeczycki GOK ufundował kilkanaście nagród rzeczowych (w postaci MP?3 i MP?4), były trzy nagrody finansowe, (400, 200 i 100 zł), których fundatorami były firmy rzeczyckie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Warto z całą pewnością iść na rzeczycki koncert i posłuchać, jak radzą sobie z trudnym często repertuarem amatorzy. Bywa, że znacznie lepiej, niż fetowani na estradach i ekranach zawodowcy. Ale trudno się dziwić, skoro w rzeczyckim festiwalu walczą o laury uczestnicy, zwycięzcy programu ?Szansa na sukces?. A tak właśnie w tym roku było w przypadku laureatki głównej nagrody festiwalowego konkursu, Kariny Dyśko z MDK w Rawie Mazowieckiej.
Odnotowawszy to wszystko z kronikarskiego obowiązku skupmy się na udziale opoczyńskiej reprezentacji. A jest on od lat znaczący. I w tym roku przyjechał tu mocny zespół z Opoczna, wspierany dzielnie przez okolicę, np. Drzewicę. Spora w tym zasługa opiekuna wokalistów w MDK Wojciecha Turka. Dość odnotować, że w dwóch grupach wiekowych, najmłodszej (klasy 0?3) i gimnazjalistów, najlepsze były opocznianki Karolina Adamska i Ola Pęczek. Czarny głos w białej skórze, czyli Aleksandra Pęczek z piosenką ?Forget You? zrobiła prawdziwą furorę wśród widzów. Podobnie Aleksandra Nowak, również opocznianka, z piosenką ?Babę zasłał Bóg?. Michał Wijata świetnie sobie radził z repertuarem ?Starego, dobrego małżeństwa?, akompaniując sobie na gitarze. Przejmujący był Bartek Kurowski w ?Epitafium dla majora Ognia?, też wokalista i gitarzysta w jednym. Żeby dopełnić listę opocznian w Rzeczycy, wymienić jeszcze trzeba Kasię Wójcik, Patrycję Kowalczyk i Annę Wieruszewską.
Trudno pominąć silną reprezentację GOK w Drzewicy z laureatami drugiego i trzeciego miejsca w najmłodszej grupie wiekowej, jak Zuzanna Łucka i zespół ?Nowinki?, ale także Kamila Wrzosek, Marysia Gałgan, Marysia Szymańska, które niemal zdominowały najmłodszą grupę, i Magda Wolska z grupy gimnazjalnej, która ?Zakazanym owocem? przypomniała początki rzeczyckiego festiwalu.
Grand Prix, nagrodę pieniężną i najbardziej złotego łabędzia fundowanego przez wójta Marka Kaźmierczyka, zdobyła bezapelacyjnie Karina Dyśko z MDK w Rawie Mazowieckiej z utworem Osieckiej i Rodowicz ?Dobranoc panowie?. Druga w kategorii open była Katarzyna Piwowarska z KOK w Ujeździe a trzecia ? Julcia Bagińska z MDK w Rawie, z najmłodszej grupy wiekowej.
Nagrody najlepszym wręczała zastępca wójta rzeczyckiego Iwona Łuszcz?Krawczyk, wraz z dyrektorem i duszą Gminnego Ośrodka Kultury i festiwalu Antkiem Sochą, który zapraszał gorąco na gminną majówkę w GOK 8 maja. W programie znajdą się występy laureatów rzeczyckiego festiwalu. Warto na ten koncert zajrzeć, by przekonać się, że nie bez powodu organizatorzy zamierzają kontynuować tę wiosenną, rozśpiewaną imprezę także w przyszłości.


MMak   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 18 (721) z dnia 6 Maja 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »