tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Kim był św. Walenty?

 
Nie tylko dla zakochanych


Jeśli tytułowe pytanie zadamy dzisiaj komukolwiek, bez wahania odpowie, że to święty, który ma pod swoją opieką zakochanych. A jeszcze kilkanaście lat temu, gdy walentynki dopiero torowały sobie drogę do naszej obyczajowości, był to mało popularny w naszym kraju święty (obecnie jego imię nosi około sześć tysięcy rodaków), kojarzony raczej z epileptykami, którym patronował.
O życiu świętego Walentego istnieje niewiele udokumentowanych wiadomości. Ikonografia chrześcijańska przedstawia Walentego w szatach kapłańskich, a nawet biskupich, z mieczem w ręku jako narzędziem męczeństwa. Został ścięty podczas prześladowań za panowania cesarza Klaudiusza II Gota. Ojciec Prokop kapucyn w "Żywotach Świętych Pańskich na każdy dzień roku" (wydanie nowe, Warszawa 1901), na podstawie starych ksiąg męczeńskich rzymskich tak pisał pod dniem 14 lutego: Święty Walenty był w Rzymie kapłanem, za panowania cesarza Klaudyusza II, około roku Pańskiego 270. Wielka jego świętobliwość zjednała mu była szczególny szacunek nie tylko u chrześcijan, lecz nawet i u pogan. Litość jego nad biednymi nadała mu imię ojca ubogich, a gorliwość kapłańska narażała go ciągle na grożące wtedy każdemu chrześcijaninowi niebezpieczeństwa. Pokora i słodycz w obcowaniu z drugimi, namaszczenie Ducha Świętego, cechujące każdą jego sprawę, otwierały mu przystęp do serca najzatwardzialszych pogan, których wielką liczbę nawracał.
W dalszym ciągu żywota św. Walentego, ojciec Prokop obszernie opisuje pobyt Walentego na dworze cesarskim i prowadzone przez niego dyskusje na tematy teologiczne z samym cesarzem, który skłaniał się nawet do uznania jego racji. Sporo miejsca zajmuje również opis przywrócenia wzroku córce sędziego Asteryusza, by ta mogła wyjść za mąż. Świadkowie tego cudu, łącznie z sędzią i jego rodziną, przyjęli chrzest. Cesarz dowiedziawszy się o tym, uznał w cudzie moc bożą, ale, w obawie przed wzburzeniem podwładnych i posądzeniem go o sprzyjanie chrześcijaństwu, rozkazał pojmać wszystkich i "wydać wyrok według całej surowości prawa". Święty Walenty po kilku dnia torturowania został ścięty przy drodze za miastem 14 lutego 270 roku.
Inne źródła hagiograficzne podają, że Walenty przed przybyciem do Rzymu był biskupem lub diakonem miasta Interamna Nahars (obecnie Terni w środkowych Włoszech). Być może dotyczy to dwóch świętych o tym samym imieniu, żyjących w tym samym czasie. Pierwszym był rzymski kapłan, który za czasów cesarza Klaudiusza potajemnie udzielał ślubu zakochanym, za co był prześladowany i został spalony na stosie. Natomiast drugi Walenty był biskupem w Terni i zginął męczeńską śmiercią w Rzymie. Przypuszcza się więc, że dzień świętego Walentego został ustanowiony ku czci obu świętych. Taką możliwość potwierdza przedwojenna "Encyklopedia Gutenberga", która wśród świętych Walentych wymienia: Walentego, męczennika rzymskiego, zmarłego w 269 roku oraz Walentego z Terni, prezbitera rzymskiego. męczennika, który umarł w 306 roku. Często też powtarza się opis cudownego przywrócenia wzroku córce Asteryusza. Niektórzy badacze twierdzą, że właśnie ten cud spowodował, że święty Walenty został uznany w krajach anglosaskich i niektórych romańskich za patrona zakochanych.
W dzień św. Walentego (Saint Valentine?s Day) młodzi wybierają sobie "sympatię" na cały rok i przesyłają tej osobie upominek lub przynajmniej kartkę z wyrazami miłości. Zwyczaj nakazuje, żeby wysyłać kartkę niepodpisaną. Adresat sam powinien domyślić się, kto jest nadawcą. Natomiast na upominku wręczanym osobiście koniecznie powinno być czerwone serduszko. Niektórzy badacze twierdzą, że zwyczaj przesyłania w tym dniu podarków, listów i kartek miłosnych jest pozostałością starego pogańskiego obyczaju: chłopcy rysowali imiona swoich ukochanych na cześć bogini dziewcząt Februata Juno, 15 lutego. Adaptując tę praktykę, chrześcijaństwo podstawiło imiona świętych na rysowanych w tym dniu obrazkach. Możliwe też, że obyczaj ten ma związek z wierzeniem ludowym, że 14 lutego ptaki śpiewające zaczynają na Wyspach Brytyjskich łączyć się w pary.
A co z opieką św. Walentego nad epileptykami? 14 lutego w krajach germańskich uchodził za feralny, a sam święty za patrona chorych na padaczkę (niemieckie fallen znaczy "padać"). Z czasem trafiło to do Polski. Ponieważ kościół chorych na padaczkę uważał za opętanych przez diabła i leczył egzorcyzmami, fantazja ludowa z czasem pomieszała osoby sprawcy i uzdrowiciela choroby ? dla ludu polskiego zdrobniałe imię Walek stało się synonimem diabła. Natomiast za opiekuna epileptyków uznano świętego Wita (stąd dawniej padaczka nosiła nazwę "tańca świętego Wita". Święty Wit pochodził z możnego rodu na Sycylii. Podczas prześladowań za cesarza Dioklecjana schronił się do południowych Włoch. Pojmany poniósł śmierć męczeńską w 306 roku w kotle z roztopionym ołowiem lub został rozszarpany przez dzikie zwierzęta. Kościół wspomina go 15 czerwca).
Św. Walenty jest przedstawiany najczęściej w stroju kapłana lub biskupa w momencie, gdy uzdrawia chłopca z padaczki. Jego atrybuty to dziecko, któremu przywrócił wzrok; słońce. Jego relikwie znajdują się m.in. w kościele mieszczącym się w zespole klasztorno?pałacowym w Rudach Raciborskich oraz w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie.

Modlitwa do św. Walentego:
Święty Walenty, opiekunie tych, którzy się kochają; Ty, który z narażeniem życia urzeczywistniłeś i głosiłeś ewangeliczne przesłanie pokoju; Ty, który ? dzięki męczeństwu przyjętemu z miłości ? zwyciężyłeś wszystkie siły obojętności, nienawiści i śmierci, wysłuchaj naszą modlitwę.
W obliczu rozdarć i podziałów w świecie daj nam zawsze kochać miłością pozbawioną egoizmu, abyśmy byli pośród ludzi wiernymi świadkami miłości Boga.
Niech ożywiają nas krystalicznie czysta miłość i zaufanie, które pozwolą nam przezwyciężać życiowe przeszkody.
Prosimy Cię, wstawiaj się za nami do Boga, który jest źródłem wszelkiej miłości i wszelkiego piękna i który żyje, i króluje na wieki wieków. Amen.
Zebrał: jerg


jerg   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (917) z dnia 13 Lutego 2015r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »