tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Ostrożnianki doKoła!

 
Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Ostrożnej sięgają lat 70. Pierwszą przewodniczącą grupy została Józefa Biskup, a wraz z nią w skład zarządu wchodziły wówczas Cecylia Bińczyk i Marianna Czechowska. Wtedy KGW działało przy Kółku Rolniczym w Sławnie. Gospodynie spędzały czas na spotkaniach z okazji Dnia Kobiet i Dnia Matki oraz wspólnie darły pierze i uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia. Z czasem jednak zawieszono działalność stowarzyszenia, a ponowienie jego aktywności nastąpiło 8 marca 2005 roku

Po reaktywacji, na czele koła stanęła Agnieszka Błaszczyk, która funkcję przewodniczącej pełni do dziś. Wraz z nią zarząd koła stanowią zastępczyni Ewa Szlęzak oraz skarbniczka Beata Szlęzak. Obecnie do koła należy siedemnaście członkiń.
Ostrożnianki chętnie nawiązują współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami. Najczęściej współdziałają z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sławnie, stowarzyszeniem "Dolina Pilicy" oraz radą sołecką z sołtysem Jackiem Biskupem na czele.
Wśród czołowych przedsięwzięć, których podjęły się lub były współorganizatorkami gospodynie z Ostrożnej znajdują się Festyn Gminny, który odbył się 12 czerwca 2005 roku oraz Festyn Powiatowy KGW z 20 sierpnia 2005 roku, odbywający się w Szadkowicach. Poza tym członkinie koła organizują występy kabaretowe z okazji tłustego czwartku. Do tej pory wystąpiły w Kamieniu, Gawronach i Zachorzowie. Każdego roku przygotowują także prezentacje stołów wielkanocnych i wigilijnych, wiją wianki na noc sobótkową, uczestniczą w dożynkach oraz Przeglądzie Pieśni Maryjnych. Nie zapominają też o uroczystościach z okazji dni babci i dziadka, Dniu Kobiet, Dniu Dziecka oraz święcie pieczonego ziemniaka. We własnym zakresie organizują także wycieczki krajoznawcze i rowerowe. Do tej pory udało im się zwiedzić Góry Świętokrzyskie, Kazimierz Dolny i Sandomierz.
Gospodynie z Ostrożnej mają w swoim gronie wiele utalentowanych członkiń. Trzy z nich wykazują duży talent poetycki i są autorkami piosenek i skeczy kabaretowych, które znajdują się w repertuarze koła. Numerem popisowym Marianny Pęczek jest scenariusz do kabaretu "Nieszpory", natomiast Zofia Bińczyk i Beata Szlęzak napisały tekst do "Ostrożnych lasek". Wprawdzie do koła nie należą mężczyźni, jednak chętnie pomagają kobietom w cięższych pracach fizycznych oraz angażują się w kultywowanie regionalnych tradycji. Mieszkaniec wsi, Radosław Bińczyk, został wybrany niegdyś starostą dożynek gminnych, a Jacek Jachimowski trudni się rzemiosłem ludowym. Zdaniem ostrożnianek, wykonane przez niego szopki i kapliczki nie mają sobie równych, a jego pomoc w robieniu wieńców dożynkowych jest niezastąpiona.
Panie spotykają się ze sobą w najczęściej w świetlicy wiejskiej, w zależności od potrzeby. To właśnie w ich stałym punkcie spotkań odbyły się, w ramach projektu unijnego, warsztaty kulinarne, w których miały okazję uczestniczyć wszystkie członkinie KGW z terenu gminy Sławno. Poza tym, podczas wspólnego przebywania ze sobą gospodynie np. wiją wieńce dożynkowe, śpiewają pieśni majówkowe przy lokalnej kapliczce i uczestniczą w procesjach.
Jakie są plany ostrożnianek na przyszłość? ? Chcemy wciąż czynnie uczestniczyć w gminnych imprezach integracyjnych, Planujemy także zorganizować wycieczkę po ziemi tomaszowskiej i zwiedzić Spałę, Groty Nagórzyckie oraz Konewkę ? mówi Agnieszka Błaszczyk.
A co gospodynie z Ostrożnej uważają za swój największy sukces? ? To, że od czasu reaktywacji, co roku udaje nam się zorganizować bal sylwestrowy w niezmiennym gronie. Postrzegam to za nasz największy sukces, ponieważ potrafimy razem się integrować, angażując w nasze działania całe rodziny ? podsumowuje przewodnicząca.
Laski z Ostrożnej
Obecne członkinie koła
Wieniec wykonany na dożynki parafialne w 2008 roku


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (835) z dnia 12 Lipca 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »