tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk"

 
1 lipca upływa sześćdziesiąt lat od założenia Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk"


Jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych założony został przez Stanisława Hadynę (1919?1999) oraz Elwirę Kamińską (1912?1983).
Urodzony w Karpętnej koło Trzyńca (Zaolzie) Stanisław Hadyna był oficjalnie kierownikiem artystycznym zespołu, który początkowo nosił nazwę Państwowego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Elwira Kamińska zajmowała się choreografią. Teksty pierwszych utworów pisał Zdzisław Pyzik (1917?2000).
Premierowy występ zespołu odbył się 16 października 1954 r. w katowickim Teatrze Śląskim. Natomiast pierwszy oficjalny występ nastąpił 6 listopada 1954 r. w warszawskiej Hali Mirowskiej podczas uroczystości związanych z obchodami 37 rocznicy rewolucji październikowej.
Zespół tworzyło początkowo ponad stu chórzystów i tancerzy, z których większość była amatorami i nie posiadała żadnego wykształcenia artystyczno?muzycznego. Jego członkowie posiadali przeważnie wykształcenie podstawowe i tylko nieliczni pochwalić się mogli ukończeniem szkoły średniej.
Początkowo też repertuar zespołu tworzył folklor śląski, zwłaszcza pieśni i tańce ludowe z Górnego Śląska, ziemi cieszyńskiej i Beskidów. Z czasem został rozszerzony o folklor innych regionów Polski (m.in. z Małopolski, Kujaw). Obecnie zespół oprócz polskiego folkloru prezentuje też dzieła muzyki poważnej (opera, oratorium) i sakralnej.
Siedzibą zespołu jest od jego założenia, zamek w Koszęcinie koło Lublińca. Tutaj w miesiącach letnich organizowana jest szkoła tańca oraz coroczne trzydniowe Święto Śląska, któremu towarzyszy piknik.


26 maja 2012 r. podczas VII Festiwalu "Śląskie smaki" (źródło: zespolslask.pl)


Waldemar Ireneusz Oszczęda   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (835) z dnia 12 Lipca 2013r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »