tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Urlopy wypoczynkowe

 
Sezon wakacyjny trwa, a przecież lato to czas, kiedy nie tylko dzieciaki wyjeżdżają na letnie szaleństwa. Także większość dorosłych w lipcu bądź sierpniu wybiera się na urlopy wypoczynkowe


Płatny urlop wypoczynkowy należy się każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia czy umowa jest zawarta na czas określony, czy jest to umowa o pracę tymczasową. W przypadku osób zatrudnionych na czas określony i nieokreślony podstawę obliczeń do urlopu stanowi staż pracy. Kiedy staż pracy jest mniejszy niż 10 lat, wówczas przysługuje nam 20 dni urlopu w roku, ale jeśli pracujmy dłużej niż 10 lat, wtedy należy nam się 26 dni wolnego. Wyjątkiem są nauczyciele, sędziowie, policjanci, strażacy a także inwalidzi i niepełnosprawni. Posiadają oni prawo do większej liczby niż 26 dni wolnych w roku.
Najczęściej pracownik, chcący wziąć urlop wypoczynkowy, składa u pracodawcy wniosek o urlop, zaznaczając konkretny termin. Warto wiedzieć, że do czasu urlopu nie wlicza się dni wolnych, sobót i niedziel. Zgodnie z kodeksem pracy pracownik ma prawo swobodnie dysponować przysługującym mu wymiarem urlopu, a to oznacza, że może wziąć np. 20 dni urlopu jednorazowo lub podzielić je na mniejsze okresy. Pracodawca nie może dzielić urlopu pracownika bez jego zgody. Przynajmniej raz w roku zatrudnionym przysługuje 14 dni wolnego. Jeżeli jesteśmy zatrudnieni na pół etatu to wtedy przysługuje nam połowa rocznego czasu urlopu. Podobnie jest w przypadku dwóch etatów. Każdy z dwóch pracodawców zobowiązany jest do udzielenia urlopu zgodnym ze stażem pracy i wymiarem zatrudnienia. Prawo do urlopu przedawnia się dopiero po trzech latach. Jeżeli jednak nie wykorzystamy urlopu do końca troku, to powinniśmy to zrobić do marca następnego roku. Inaczej pracodawca ma prawo wysłać nas na urlop przymusowo.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (835) z dnia 12 Lipca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »