tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Poświętne

 Na pasterkę do Poświętnego-Studzianny

 
Zwyczaj sprawowania bożonarodzeniowej liturgii nocnej wprowadzono w Kościele już w drugiej połowie V wieku, a do Polski ten zwyczaj dotarł prawdopodobnie wraz z chrześcijaństwem

Każdego roku w barokowej bazylice św. Rodziny w Poświętnem?Studziannie można podczas Bożego Narodzenia poczuć atmosferę prawdziwych polskich świąt. Szczególnie pięknie wygląda tam pasterka, na którą od lat przybywają nie tylko parafianie, ale także wierni z okolicznych parafii. Nie brakuje również gości z całej Polski.
Tego dnia mury klasztoru, piękny wystrój bazyliki, ludowe stroje części wiernych stwarzają niepowtarzalną atmosferę Bożego Narodzenia. Zewsząd słychać kolędy. Na zmianę wykonują je parafialny chór i wierni przy akompaniamencie zabytkowych organów a przede wszystkim licznej przyklasztornej orkiestry dętej ?Bazylikon? pod batutą Bogusława Małachowskiego, która znana jest nie tylko w powiecie opoczyńskim.
Na początku jeden z orkiestrantów gongiem wybija godzinę dwunastą, następnie rozpoczyna się uroczysta msza, której oprawa przypomina typowe polskie święta. Przy jednym z bocznych ołtarzy, usytuowanych tuż przy głównym, wybudowana jest stajenka betlejemska. Każdego roku inna, a jej wygląd zachwyca zarówno dzieci jak i dorosłych.
Ci, którzy nie odwiedzili jeszcze w tym okresie bazyliki w Poświętnem?Studziannie mają okazję za kilka dni wybrać się na wspólne kolędowanie do tego szczególnego dla wiernych miejsca. Studziańska świątynia słynie ze swej gościnności. Można nie tylko podziwiać barokowe mury, przepiękne ołtarze, zapoznać się z historią tego miejsca, cudownego obrazu przy ołtarzu głównym, ale również odnaleźć duchowe wsparcie.


Michał Franas   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 51 (806) z dnia 21 Grudnia 2012r.
W dziale Poświętne dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »