tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

 Łostatki po łopocyńsku!

 
W sobotę, 2 lutego, w domu ludowym w Kraśnicy miała miejsce prawdziwa eksplozja regionalnej tradycji i ludowej kultury. Wszystko za sprawą zorganizowanych już po raz czternasty opoczyńskich ostatków, czyli kusoków ? imprezy inaugurującej najkrótszy tydzień karnawału


Dużymi krokami zbliża się Wielki Post. Tradycja głosi, że aby te czterdzieści dni nie minęły w smutku, najpierw trzeba się wybawić, wytańczyć i suto najeść. Tego, jak co roku, nie brakowało na kusokach.
Opoczyńskie ostatki corocznie przygotowują członkinie KGW. Już po raz drugi przedsięwzięcie odbyło się w Kraśnicy. Ponad dwieście sześćdziesiąt kobiet zadbało o każdy szczegół imprezy, a przede wszystkim o to, by z domu ludowego nikt nie wyszedł głodny. W tym roku jako pierwszy na stołach zagościł barszcz biały z kiełbasą przyrządzony przez kraśniczanki. W menu kusoków znalazły się także kluski ziemniaczane ugotowane przez dzielnianki i kruszewczanki ze Wsi, bigos klinianek, bomby w cieście śląskim zrobione przez ogonowiczanki i ostrowianki oraz pierogi wykonane przez januszewiczanki, kraszkowianki oraz modrzewianki, podane ze specjałem modrzewianek ? barszczykiem czerwonym.
Na ostatkach integrowało się ponad trzystu gości, wśród których znaleźli się między innymi przedstawiciele samorządowych oraz właściciele licznych przedsiębiorstw.
Instruktorka MDK Agata Andrzejewska, przytoczyła krótką historię kusoków. Dawniej, w te dni oddawano się wesołości aż do szaleństwa. Tańce do białego rana miały zaowocować urodzajem lnu i konopi. Ostatki były też szczególnym czasem dla kobiet. Panny na wydaniu zaprzęgano wówczas do drewnianej kłody, którą miały ciągnąć po całej wsi do miejsca zabawy. Miała to być kara za niepodjęcie w porę obowiązku założenia rodziny i zbyt długiego cieszenia się swobodami wolnego stanu. Z ostatkami ściśle związane były także obrzędy o magicznym charakterze. Należało do nich między innymi objadanie się jajkami, aby kury dobrze się niosły. Od tłustego czwartku do wtorku następnego tygodnia trwało szaleństwo, podczas którego robiono sobie wzajemnie wiele psikusów, np. podkradano wódkę czy zatykano kominy słomą.
Tegorocznym motywem imprezy została wybrana ludowa chusta, jako jeden z nieodłącznych elementów tradycyjnego ubioru kobiecego niemal we wszystkich regionach Polski.
Przedstawienia działań w sferze kultury ludowej w 2012 roku dokonała dyrektorka Monika Matusiewicz. Obecnie, na terenie gminy działają dwadzieścia trzy koła gospodyń wiejskich, cztery zespoły śpiewacze: ?Bukowianki?, ?Kraśniczanki?, ?Sitowianki? i ?Wolowianki?, szlifujące umiejetności pod okiem i uchem instruktura, kabarety oraz inne formacje, uświetniające swoimi występami lokalne przedsięwzięcia. W osiemnastu świetlicach wiejskich realizowany jest program edukacyjno?kulturalny. Poza tym, od lat w MDK działa Zespół Pieśni i Tańca ?Tramblanka?, kapela ludowa o tej samej nazwie oraz ostatnio nawiązano współpracę z kapelą ?Opocznianka?. Wypracowano także produkt turystyczny ?Opoczyńskie barwne ścieżki?, który czeka na realizację, a nastawiony jest na rozwój turystyki i promocję regionu pod względem wykorzystania bogactwa kultury ludowej. Powstało również Stowarzyszenie Rozwoju Opoczyńskiej Wsi, którego zadaniem jest podtrzymywanie tradycji ludowej oraz rozwój społeczno?ekonomiczny regionu. W ramach pozyskanych środków zewnętrznych, zorganizowano dla zainteresowanych szkolenia i warsztaty. W minionym roku odbyły się zajęcia i szkolenia: garncarskie, z zakresu florystyki, bibułkarstwa, wikliniarskie, wypieku chleba, z zakresu budowy projektu i wnioskowania o środki pochodzące ze źródeł zewnętrznych oraz prowadzone przez przedstawicieli Powiatowej Stacji Sanitarno?Epidemiologicznej. MDK jest także gospodarzem Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów Dziecięcych i Młodzieżowych ?Pasiaczek? oraz międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego. Obecnie dyrekcja i pracownicy placówki przygotowują się do organizacji trzeciej edycji, podczas której na scenie widowiskowej MDK zagoszczą zespoły z Czech, Portugalii, Macedonii i Egiptu. ? Bardzo aktywnie współpracujemy także z paniami z KGW. Wspólnie organizujemy kusoki, ?Wielkanocną babę?, dożynki, noc świętojańską, święto pieczonego ziemniaka oraz liczne kiermasze, jarmarki i przeglądy ? podsumowała dyrektorka.
Gminnej przewodniczącej KGW Annie Orłowskiej podziękowano za dziesięciolecie pracy na rzecz kultury ludowej na terenie gminy. Otrzymała grawerowaną plakietkę a wszystkie dwadzieścia trzy przewodniczące KGW przygotowały dla niej wiersz. Anna Orłowska nie kryła wzruszenia.
Jubileusz dziesięciolecia podczas tegorocznych kusoków świętowała także Irena Białas, która dekadę temu została wybrana dyrektorką MDK. Funkcję tę pełniła do 2009 roku i przez ten czas wiele pracy i serca włożyła w reaktywację KGW. W podzięce za wszelką pomoc, przewodniczące przygotowały dla niej hymn o ziemi opoczyńskiej i zaśpiewały jej na scenie chóralne ?Sto lat?.
Jak to zwykle bywa na tego typu imprezach, podziękowaniom i zabieraniom głosu przez gości nie było końca. Każdy z prelegentów, choć ubierając swą wypowiedź w różne słowa, dziękował organizatorom za zaproszenie, był pod wrażeniem ilości oraz smaku potraw przygotowanych przez gospodynie oraz gratulował podjęcia się organizacji tak wspaniałego przedsięwzięcia.
Część artystyczną spotkania rozpoczął występ zespołu śpiewaczego ?Wolowianki?, który zaprezentował piosenki ludowe oraz szereg przyśpiewek. Następnie scena należała do kraśniczanek, które posilone własnoręcznie przyrządzonym barszczem białym na kiełbasie, dały naprawdę świetny koncert! Zupełnie w innym klimacie odbył się występ bukowianek, które poza piosenkami i przyśpiewkami bawiły gości także dowcipami. Ci, którzy mieli już okazję oglądać skecze w wykonaniu kabaretu z Kraśnicy ?Budka Kogutka?, z niecierpliwością czekali na ich numery popisowe. A było na co popatrzeć! Panie kilka razy zmieniały stroje, a żartami rozbawiły publiczność, która z ich występu śmiała się do rozpuku. Późnym wieczorem na scenie pojawili się mroczkowianie, a część artystyczną zwieńczył występ ?Sitowianek?.
Nie był to jednak koniec kusoków. Barwne ludowe stroje wirowały w tańcu późnych godzin nocnych. Uczestników ostatków bawił zespół dancingowy w składzie: Kamilla Biniek?Kaczorowska, Radosław Biniek, Wojciech Turek oraz Rafał Wetoszka. Utwory grane przez grupę porwały gości do wspólnej zabawy, a pyszne swojskie jadło sprawiło, że wszyscy mieli dużo siły do radosnych pląsów.



Kraśniczanki z barszczem



Przewodniczące KGW. Przy mikrofonie Anna Orłowska



Kraśniczanie za biesiadnym stołem



Wspólna zabawa w regionalnych klimatach


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (813) z dnia 8 Lutego 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »