tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Kultura

  Wystawa i koncert w Muzeum

 
5 lipca w Muzeum Regionalnym odbył się wernisaż Blandyny Firuty ?Moje zauroczenia? połączony z koncertem zespołu ?Variete duo?. Przybyłych na spotkanie powitali dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski oraz kustosz wystawy Kazimierz Caban

Pierwsza część spotkania poświęcona została wystawie twórczości Blandyny Firuty. Zaprezentowano na niej 49 prac, w przeważającej części obrazy olejne, można było jednak podziwiać także kilka pasteli. Jak sama nazwa wystawy wskazuje, na obrazach pokazane jest to, czym zauroczona jest autorka wystawy, czyli kopie dzieł znanych mistrzów pędzla, uroki polskiego krajobrazu, piękno kwiatów oraz portrety.
Blandyna Anna Firuta odkryła swoje zamiłowanie do malowania będąc jeszcze w szkole podstawowej, malowała wówczas prace akwarelami. Swoje zdolności doskonaliła jako licealistka, później jednak zaprzestała tworzenia. Ponowne malowanie rozpoczęła po przejściu na emeryturę. Ulubionym kierunkiem w malarstwie jest dla Blandyny impresjonizm. Maluje w akwareli, oleju i pasteli. Jej prace to najczęściej pejzaże, portrety, kwiaty, martwa natura, a także marynistyka oraz kopie znanych obrazów. Prace namalowanie przez nią zdobią wiele domów, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Blandyna Firuta uczestniczy w plenerach malarskich, swoje prace promuje na licznych wystawach oraz bierze udział w licznych konkursach. W czasie X Ogólnopolskiego Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej ?Pejzaż ojczysty ? z zabytkiem w tle? w 2008 roku za pracę ?Kościół w Spale jesienią? zdobyła nagrodę publiczności dla najlepszego autora. Ten obraz można również obejrzeć do 14 września w Muzeum Regionalnym.
W drugiej części spotkania, swoje muzyczne umiejętności zaprezentował duet ?Variete duo?, który tworzą: grająca na fortepianie Anastazja Wilczkowska i akordeonista Marcin Snokowski. Oprócz koncertów w Polsce, występowali też w Niemczech i na Ukrainie.
Anastazja jest absolwentką Akademii Muzycznej w Kijowie w klasie fortepianu. W 1994 roku zdobyła wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Paryżu. Od lat zajmuje się muzyką kameralną i była wielokrotnie nagradzana za akompaniament na konkursach instrumentów dętych i smyczkowych. Pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim, jest również adiunktem na Uniwersytecie Humanistyczno?Przyrodniczym Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Marcin Snokowski ukończył z wyróżnieniem wydział instrumentalny Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu. Jest laureatem wielu konkursów, spośród których najważniejsze to druga nagroda w ?Citta di Castelfidardo? we Włoszech w kategorii zawodowej oraz pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Akordeonowym w Chełmie. Nagrywał także muzykę do wielu filmów, m.in. ?Edi? i ?Mistrz? w reżyserii Piotra Trzaskalskiego. Jest również nauczycielem w szkołach muzycznych w Opocznie i Piotrkowie Trybunalskim.
Anastazja Wilczkowska i Marcin Snokowski rozpoczęli współpracę w 2006 roku. Repertuar duetu stanowią głównie własne aranżacje utworów z gatunku tzw. muzyki rozrywkowej, a podczas występu w muzeum, zaprezentowali publiczności dwanaście utworów, m.in.: ?Koncert g? Nikołaja Budaszkina, ?Libertango? Astora Piazzoli, ?Mistrala? Jossa Basseliego, ?Swinging ballade? Maurice?a Larcange?a i wiele innych. Koncert niewątpliwie przypadł obecnym do gustu, ponieważ został nagrodzony gromkimi brawami i owacjami na stojąco.
Wystawie i koncertowi towarzyszył poczęstunek, na który składał się m.in. rozchodzący się jak ciepłe bułeczki sernik o nieziemskim smaku i zapachu, przygotowany na tę okoliczność przez Blandynę Firutę. Oby więcej tego typu wydarzeń w naszym mieście!


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 28 (783) z dnia 13 Lipca 2012r.
W dziale Kultura dostępne są również artykuły:

  Pokaż pełny spis treści
   
  Kontakt z TOP
  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
  oglotop@pajpress.pl

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
  tel: 44 754 41 51

  Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
  tel: 44 754 21 21
  top@pajpress.pl
  Artykuły
  Informator
  Warto wiedzieć
  Twój TOP
  TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
  Zarejestruj konto »