tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Ciekawostki

 Zwierzęta w śnie zimowym

 


Sen zimowy jest stanem w którym spowolnione są niektóre procesy życiowe, głównie przemiana materii. Dotyczy to ssaków stałocieplnych i trwa od kilku tygodni, nawet do kilku miesięcy. Gromadzą one w tym celu duże ilości specjalnego rodzaju tkankę tłuszczową, która zapewnia im energię na cały okres trwania snu. Sen zimowy jest hibernacją i podczas tego stanu występuje: spowolnienie akcji serca, spadek metabolizmu, spowolnione oddychanie, spadek temperatury ciała, spowolnienie akcji mózgu, obniżenie pobudliwości nerwowej.

Niedźwiedź
Jest bardzo dużym drapieżnikiem, którego waga dochodzi do 800 kg. Podczas zapadania w sen zimowy, zwierzę to musi się dobrze najeść. Gromadzi w tym czasie specjalny rodzaj tłuszczu z którego korzysta przez cały okres snu. Niedźwiedź do snu potrzebuje legowiska zwanego gawrą. Gawra to najczęściej jaskinia, wyrwa w ziemi lub nora, która zapewnia schronienie. Po wybudzeniu się, jest nawet o 200 kg lżejszy! Aby uzupełnić masę ciała, niedźwiedź je bardzo dużo mięsa, padliny, robaków itd. Dopiero późną wiosną pomału przerzuca się na wszystkożerność.

Wiewiórka
Jest to małe zwierzę, spotykane w lasach i parkach. Wiewiórki są pod ochroną, ale mogą być nosicielami wścieklizny, dlatego nie należy ich karmić. Są bardzo sprytne, zwinne i szybkie, jednak w zimę także zapadają w sen. Czasem jednak może zdarzyć się, że natkniemy się na wiewiórkę zimą, ponieważ przy wyższych temperaturach wychodzą ze swoich nor. Ciekawostką jest, że wiewiórka ma słabą pamięć. Podczas gromadzenia zapasów na zimę, zakopuje ona żołędzie, które później zamiast zostać zjedzone ? kiełkują.

Jeż
To małe zwierzątko, które cieszy się sławą skrytego samotnika. Nasi kolczaści przyjaciele także zapadają w sen zimowy. Jeże pod koniec września nabierają prawie 100% dodatkowej masy swojego ciała. Przeciętny jeż ważący około kilograma, potrafi przytyć do niespełna 2 kg. Czasem jeże budzą się w zimę, zmylone chwilowym skokiem temperatury do ponad 10?C, tracąc przy tym duże zasoby energetyczne.

Nietoperz
Jest bardzo wiele gatunków nietoperzy ? nawet w samej Polsce. Są to jedyne tutaj ssaki latające. W zimę nie mają pokarmu jakim są owady, więc też muszą zapadać w sen. Do tego celu zbierają się w okolicach października i listopada w ciemnych i wilgotnych jaskiniach.

Borsuki
Gdy temperatura lekko podskoczy, borsuk budzi się ze snu, aby uzupełnić płyny lub pożywienie. Ciekawostką jest, że borsuki mogą dzielić swoje nory z lisami. Zwierzę żyje kilkanaście lat i jego dom jest bardzo zaawansowany architektonicznie. Posiada on wentylację, wiele wejść i wyjść awaryjnych, a nawet odwodnienia.
Poza tym na zimę zasypiają: popielice, świstaki, koszatki, kilka innych ssaków, plus wszystkie płazy i gady. Te ostatnie są zmiennocieplne, więc nie ma mowy o ich funkcjonowaniu w tak niskich temperaturach jakie przynosi zima. Sen zimowy daje zwierzętom możliwość uniknięcia ciężkich warunków spowodowanych niskimi temperaturami. Chodzi głównie o brak pożywienia. Dlatego zwierzęta wypracowały system, który pozwala im minimalizować straty energetyczne i dobrze przetrwać zimę.
(zwierzosfera.pl)


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (863) z dnia 24 Stycznia 2014r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »