tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zostań stulatkiem

 

Psycholog radzi

Możemy sprawić, że nasze życie wydłuży się o lata a nawet o dekady. Długość życia zależy bowiem nie tylko od medycyny, odżywiania czy wysiłku fizycznego

W XVI wieku średnia długość życia człowieka nie przekraczała trzydziestu lat! W XIX wieku, wzrosła ona do lat 40. Dzisiaj Polak żyje około 70 lat, Polka o 9 lat dłużej. Jest całkiem możliwe, że już pod koniec naszego wieku dożycie stu lat będzie raczej regułą niż wyjątkiem.
Skąd się bierze długie życie? Za wzrost średniej długości życia odpowiedzialne są postępy medycyny – zmniejsza się śmiertelność niemowląt, coraz mniej śmiertelnych chorób, czego skutkiem jest wzrost przeciętnej długości życia.
Jednak nie tylko medycyna ma swoje do powiedzenia. Na przykład znaczący wzrost długości życia Polaków, po przemianie ustrojowej w latach dziewięćdziesiątych, związany był z czynnikami niemedycznymi – polepszeniem się jakości odżywania, bardziej różnorodną dietą i mniejszym (statystycznie) spożyciem alkoholu. Długie życie zależy również od czynników pozabiologicznych, np. mądrych wyborów życiowych.

Kształcić się czy nie kształcić?
We wszystkich krajach zauważono, że ludzie z wyższym wykształceniem żyją dłużej. Badacze wykryli, że wystarczy uczyć się, aby wydłużyć swoje życie!
Kształcenie wydłuża życie z kilku powodów. Dzięki nauce rośnie wiedza i inteligencja człowieka (nawet ta wrodzona!), przez co lepiej rozumiemy świat i siebie samych. A to powoduje lepsze radzenie sobie z codziennymi problemami, łatwiejszą adaptacją do zmieniających się warunków i zmniejszenie stresu życiowego.
Wykształcenie zmienia także poglądy człowieka na temat jego zdrowia – sprawia, że czujemy się za siebie bardziej odpowiedzialni, co przekłada się (statystycznie) na lepsze traktowanie własnego ciała i dbanie o nie. Na przykład ludzie wykształceni częściej się badają, choć jednocześnie mniej ufają lekarzom a gdy coś im dolega, chcą mieć diagnozę od kilku z nich, nie wierzą ślepo jednemu medykowi. To przekłada się na lepsze leczenie.
Wykształcenie pozwala też lepiej zarabiać, a więc bardziej różnorodnie się odżywiać, przyjemniej żyć i doświadczać mniej stresów (np. związanych z ewentualnym bezrobociem). Wszystko to sprawia, że nawet jeśli uważamy, iż czas spędzony w szkole był zmarnowany, dzięki nauce zyskaliśmy prawdopodobnie kilka dodatkowych lat życia.

Ślub czy samotność?
Małżeństwo jest czynnikiem znacznie wydłużającym życie, jeśli jest szczęśliwe i znacznie skracającym życie, jeśli jest nieszczęśliwe.
Szczęśliwi małżonkowie umierają najpóźniej – później niż osoby żyjące razem bez ślubu, a także później niż single i ludzie, którzy się rozwiedli. Rozwodnicy mogą jednak wydłużyć swoje życie, jeśli uda się im stworzyć nowy, szczęśliwy związek.
Wygląda więc na to, że udane małżeństwo przeważnie wydłuża życie. Może ono jednak też zabić! Badania pokazują, że śmierć współmałżonka znacznie zwiększa ryzyko szybkiej śmierci także drugiego małżonka.

Kształtuj charakter
Jeszcze innym czynnikiem, wydłużającym znacząco życie są określone cechy charakteru. Spośród tych zdrowych cech wyróżnia się przede wszystkim sumienność – uporządkowanie, dokładność, przewidywalność, rzetelne wykonywanie swoich zadań itp. Ludzie wyposażeni w tę cechę żyją statystycznie dłużej. Dlatego psychologowie żartują, że wyścig do śmierci najpóźniej kończą porządni ludzie. Na szczęście cechę tę można kształtować i rozwijać w ciągu życia – wraz z przybywaniem lat większość ludzi przestaje być niefrasobliwa i staje się coraz bardziej sumienna.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (712) z dnia 4 Marca 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »