tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Znowu samowola z mnóstwem błędów

 
Przez jakiś czas był spokój. W ubiegłym tygodniu znowu uaktywnił się porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy ?Koper?, ?Sympatyk? Koperkiewicz





W czwartek zadzwonili do redakcji mieszkańcy Kuligowskiej z informacją, że porucznik lotnictwa, starszy sierżant sztabowy pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacy ?Koper?, ?Sympatyk? Koperkiewicz ustawił przy ulicy krzyż z duża tablicą. Pojechałem, sfotografowałem. Krzyż jak krzyż, spory, około 1,5 metra wysoki, wbetonowany w pas zieleni tuż przy krawężniku ul. Kuligowskiej na pasie zieleni.
Znając twórczość porucznika lotnictwa, starszego sierżanta sztabowego pchor. 25 pp AK Włodzimierza Bonifacego ?Kopra?, ?Sympatyka? Koperkiewicza? mogłem spodziewać się wszystkiego, ale treść tablicy wiszącej na krzyżu zaskoczyła mnie zupełnie. Tablica poświęcona jest pamięci dziesięcioletniego Mariana Kaliszczaka, który, jak chce autor napisu zginął od kul sowieckich podczas bombardowania pobliskiej stacji kolejowej 16.01.1945 roku. Mogło zaistnieć takie zdarzenie, choć podczas bombardowania z reguły ludzie giną od bomb i odłamków. Ale niech tam?
Dalej czytamy: Jego doczesne szczątki przez wiele dni były rozjeżdżane kołami niemieckiego Wehrmachtu? Dziwne. Zdarzenie miało miejsce 16 stycznia, dzień później, 17 stycznia do miasta wkroczyły oddziały Armii Czerwonej. To jak jest możliwe, żeby przez kilka dni ciało było rozjeżdżane przez pojazdy niemieckiego Wehrmachtu? Poza tym takie określenie sugeruje, że był jeszcze jakiś, oprócz niemieckiego, Wehrmacht.
Dalej czytamy, że owe doczesne szczątki były jeszcze rozjeżdżane kołami pojazdów sowieckich. I wreszcie: Udręczone i zmasakrowane ciało św. pamięci Mariana Kaliszczaka pogrzebali jego szkolni koledzy na terenie Cmentarza Cholerycznego w Opocznie przy ul. Granicznej. Mogiła uległa zapomnieniu przez ojca, gdyż był półsierotą. Ten tekst stanowi wyjątek, nawet jak na standardy wypracowane przez porucznika lotnictwa, starszego sierżanta sztabowego pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacego ?Kopra?, ?Sympatyk? Koperkiewicza. Jak może być udręczone ciało? Co za szkolni koledzy, skoro podczas wojny szkół nie było. Czy też byli dziesięciolatkami? Jak im udało się zebrać ciało przez które przez kilka dni jeździły pojazdy Wehrmachtu a potem pojazdy Armii Czerwonej? Jaki wpływ miało półsieroctwo ojca na zapomnienie przez niego o grobie syna?
Można by drwić z tego napisu jeszcze długo, tylko po co. Istotniejsze jest to, że człowiek niewątpliwie zasłużony dla Opoczna od pewnego czasu niszczy to, co sam zrobił. Stawiając krzyże bez jakichkolwiek uzgodnień z władzami miasta, nie konsultując z nikim treści, co prowadzi do wręcz groteskowych sytuacji. Idąc dalej można powiedzieć, że dopuścił się samowoli budowlanej stawiając trwałą konstrukcję (świadczy o tym wbetonowanie krzyża) bez stosownych pozwoleń.
Burmistrz zapowiedział wniosek do porucznika lotnictwa, starszego sierżanta sztabowego pchor. 25 pp AK Włodzimierz Bonifacego ?Koper?, ?Sympatyk? Koperkiewicza o usunięcie tego krzyża. Ale ponieważ u nas przyjęto stosowanie metody faktów dokonanych a potem umywania rąk, to pewnie i w tym przypadku krzyż będzie stał i rdzewiał, nie świadcząc bynajmniej o właściwym podejściu do prawa i historii.


Maciej Mrozowicz   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 30 (733) z dnia 29 Lipca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »