Zgodnie z zapowiedziami Sejm znowelizował ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Nowela umożliwi gminom naliczanie opłat według różnych metod, a nie ? jak dotychczas ? według tylko jednej. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Nowe przepisy rewolucjonizują dotychczasowy system odbioru i gospodarowania odpadami, powierzając to zadanie gminom. Po obowiązkowym przeprowadzeniu przetargu podpiszą one umowę z przedsiębiorcą, który odbierze i zagospodaruje wszystkie odpady z terenu całej gminy. Tym samym kończy się era indywidualnych umów mieszkańców z firmami odbierającymi śmieci. Mieszkańcy w dalszym ciągu będą za tę usługę płacić, ale już gminie.
Dotychczasowe zapisy ustawy przewidywały kilka sposobów naliczania opłaty, pozostawiając decyzję co do wyboru jednej z nich samorządom. Radni mogli wybrać czy opłata będzie naliczana w zależności od ilości mieszkańców nieruchomości, od ilości zużytej w danej nieruchomości wody, czy od powierzchni lokalu mieszkalnego ? jako iloczyn tychże oraz ustalonej stawki opłaty. Mogli również zdecydować się na jedną stałą opłatę od gospodarstwa. Przepisy uniemożliwiały jednak łączenie różnych metod naliczania opłaty. Pomijając uzależnienie jej od ilości zużytej wody, czy od powierzchni mieszkania, które ? zdaniem większości ? nie mają wpływu na ilość produkowanych śmieci, mogli wybrać w zasadzie między opłatą od mieszkańca, a opłatą od gospodarstwa. Jednak żadna z tych metod nie jest sprawiedliwa. W przypadku opłaty od gospodarstwa poszkodowane są osoby samotne, bo muszą zapłacić tyle samo, co wieloosobowe gospodarstwa domowe, choć logiczne jest, że produkują znacznie mniej śmieci. Z kolei w przypadku opłaty zależnej od liczby mieszkańców nieruchomości, najwięcej płacą rodziny wielodzietne, które przecież mają wystarczająco dużo innych wydatków.
Nowela umożliwia gminom elastyczne ustalanie stawek opłat, dzięki czemu mają być one sprawiedliwe. Zezwala na wybór różnych metod naliczania opłat w poszczególnych częściach gmin, np. na obszarze, który ma wodociągi ? według zużycia wody, natomiast na pozostałym ? według innej metody. Przewiduje również możliwość różnicowania opłaty wobec właścicieli domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Nowe zapisy dopuszczają także różnicowanie jej wysokości w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym. Rady będą mogły ustalić inną wysokość opłat wobec cztero? czy pięcioosobowej rodziny, a inną dla rodzin wielodzietnych. Posłowie odrzucili jednak poprawki dotyczące zniesienia obowiązku przeprowadzenia przetargu. Oznacza to, że gminy nie będą mogły bez przetargu powierzyć gospodarki odpadami lokalnym spółkom komunalnym. |