tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Zimowo–wiosenne działania harcerzy

 

Mroźna zima, która już na szczęście jest poza nami, nie była okresem bez pracy dla harcerzy opoczyńskich. W czasie ferii zimowych, w końcu lutego Komenda Hufca Opoczno zorganizowała dla swoich harcerzy tygodniowy kurs zastępowych w Murzasichlu, nieopodal Zakopanego. Zajęcia programowe uzupełniane były „białym szaleństwem”, któremu z powodzeniem oddawali się uczestnicy na ośnieżonych stokach. Dodatkowo niektórzy mogli skorzystać z zajęć, równolegle prowadzonego przez instruktorów ZHP z Łowicza Łodzi i Zduńskiej Woli kursu drużynowych. Po zakończeniu Harcerskiej Akcji Zimowej, zaraz na początku marca reprezentacja hufca wyjechała na seminarium szkoleniowe zorganizowane przez Chorągwiany Zespół Kadry Kształcącej w bazie harcerskiej Załęcze Wielkie nad Wartą.
Tym razem zajęcia skierowane były głównie do drużynowych i funkcyjnych drużyn, a instruktorów naszego hufca reprezentowali komendant, podharcmistrz Piotr Wasilewski oraz skarbnik hufca przewodnik Agnieszka Wosek.
W marcu kilka drużyn organizowało swoje biwaki. Najliczniejszym okazał się zorganizowany w Libiszowie wspólny biwak 4 Opoczyńskiej Drużyny Harcerzy Starszych „Trolle” oraz 44 Próbnej Opoczyńskiej Drużyny Wielopoziomowej „Sępy”, na którym bawiło się blisko 50 harcerzy. Hasłem przewodnim tej imprezy był sport i ekologia. Dzięki uprzejmości dyrektorki Szkoły Podstawowej Marianny Matysiak harcerze mogli skorzystać z sali gimnastycznej i zorganizować tak lubiane przez nich rozgrywki w piłkę nożną, siatkówkę czy koszykówkę. Kadra biwaku przygotowała też dla uczestników nocną grę terenową, harcerski bieg patrolowy oraz zajęcia proekologiczne i szereg kwizów dotyczących, np. wiedzy o parkach narodowych. Przez blisko dwie doby (26–28 marca) trwała fajna, harcerska zabawa, okraszona dodatkowo piękną, wiosenną, słoneczną pogodą.
Oczywiście nie mogło zabraknąć na tym biwaku akcentów uroczystych. Takim zapewne było wieczorne świeczkowisko na temat prawa, przyrzeczenia harcerskiego oraz watry wędrowniczej. Natomiast w nocy, jeden z druhów z 44 Próbnej Maciej Ziółkowski miał okazję złożyć przyrzeczenie harcerskie i dołączyć do wielkiej, harcerskiej rodziny. Ponieważ w biwaku uczestniczyły aż dwie drużyny i to bardzo zróżnicowane wiekowo (od czwartej klasy podstawówki do studentów) kadra biwaku musiała być liczna, aby przygotować dostosowane do różnych grup wiekowych zajęcia. Komendantka biwaku, pionierka Katarzyna Borowiecka wraz z oboźnym harcerzem orlim Pawłem Domagałą, kwatermistrzem samarytanką Sylwią Chrapczyńską, z–cą komendantki samarytanką Klaudią Małysza oraz wspomagającymi ich pionierką Klaudią Róg oraz harcerką orlą Aleksandrą Kowalczyk poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem doskonale. Przebywający gościnnie na tym biwaku dwaj druhowie z Hufca Sieradz byli, chyba pod wrażeniem tego, w jaki sprawny sposób biwak został zorganizowany, bo zapowiedzieli przyjazd wraz z całą swoją drużyną na następny biwak obu drużyn, który planowany jest w Bielowicach już w maju.
Kwiecień dla harcerzy Hufca Opoczno to miesiąc refleksyjny związany niewątpliwie ze świętami wielkanocnymi, 5 rocznicą śmierci Jana Pawła II oraz uroczystościami państwowymi. W związku z Wielkanocą odbyło się 1 kwietnia o godzinie 19.00 w Komendzie Hufca uroczyste spotkanie członków komendy i funkcyjnych drużyn. Po tradycyjnym podzieleniu się jajkiem i złożeniu życzeń odbyła się dyskusja na temat planów hufca na najbliższe pół roku. Omówiono problemy z jakimi borykają się niektóre z ekip harcerskich oraz wakacyjne wyjazdy na obóz letni do Spały i na Zlot ZHP do Krakowa.
Kontynuacją udziału harcerzy opoczyńskich w obchodach świątecznych był też udział reprezentacji harcerskiej w nocnym czuwaniu w kościołach opoczyńskich 2 kwietnia. Zaraz po świętach, 6 kwietnia komendant Hufca, phm. Piotr Wasilewski zwołał alarmową zbiórkę całego harcerskiego środowiska. Spotkanie to odbyło się o godzinie 17.00 na placu targowym (za kościołem św. Bartłomieja) i służyło przeglądowi umundurowaniu oraz kontroli stanu wyszkolenia musztry. Tego typu zbiórki są nieodzowne, zwłaszcza że już niedługo reprezentanci hufca wezmą udział w uroczystościach obchodów 70 rocznicy śmierci majora Henryka Dobrzańskiego–Hubala oraz ogólnopolskim Pieszym Harcerskim Rajdzie „Hubal 2010” organizowanym przez 13 Samodzielną Tomaszowską Drużynę Wędrowniczą „Plejady” im. mjra Henryka Dobrzańskiego–Hubala, 95 Tomaszowską Drużynę Harcerek „Szarotka” im. Danuty Siedzikówny „Inki” oraz Komendę Hufca ZHP w Piotrkowie Trybunalskim. Na pewno też nie zabraknie harcerzy opoczyńskich podczas obchodów uroczystości majowych. I stąd inicjatywa komendanta była cenną dla wszystkich drużyn harcerskich naszego hufca.
W niedzielę, 11 kwietnia reprezentacja Hufca Opoczno wzięła udział w nabożeństwie żałobnym w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w intencji ofiar tragicznego wypadku samolotowego pod Smoleńskiem. Harcerze, biorąc udział w tej mszy żałobnej uczcili pamięć wszystkich 96 ofiar tej olbrzymiej tragedii, przede wszystkim składając hołd protektorowi ruchu harcerskiego w Polsce – Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Naczelniczka ZHP. harcmistrz Małgorzata Sinica wydała specjalny rozkaz dla wszystkich harcerzy, o 30–dniowym okresie żałoby w organizacji. Wszyscy harcerze w tym okresie będą swoje krzyże harcerskie mieli przewiązane czarną, żałobną wstęgą.
We wtorek, 13 kwietnia harcerze Hufca Opoczno zorganizowali kolejną zbiórkę alarmową, tym razem poświęconą uczczeniu pamięci ofiar stalinowskiego ludobójstwa, obchodzoną jako tzw. Dzień Katyński. Na cmentarzu przy ul. Moniuszki o godzinie 19.00, obok nowo wybudowanego pomnika, upamiętniającego ofiary Katynia, harcerze oddali hołd poległym, zapalając znicz i odczytując okolicznościowy rozkaz. Komenda Hufca ZHP wyraża po raz kolejny ubolewanie, iż uroczystości organizowane są przez Starostwo Powiatowe od godziny 11.30, podczas trwania zajęć lekcyjnych w szkołach. Udział w tych uroczystościach nawet niewielkiej delegacji hufca wiązałby się z koniecznością zwalniania harcerzy z lekcji, a taka sytuacja nie jest dobrze postrzegana przez nauczycieli. W przypadku zaplanowanych na dany dzień prac klasowych czy sprawdzianów takie zwolnienie jest po prostu niemożliwe. Z tego powodu Komenda Hufca Opoczno podjęła decyzję o zwołaniu alarmowej zbiórki na godziny popołudniowe, co pozwoliło wziąć udział w obchodach znacznej liczbie harcerzy.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 15 (666) z dnia 16 Kwietnia 2010r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »