tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
TYNKI GIPSOWE AGREGATEM, cementowo-wapienne, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Aktualności

 Zimowi zabójcy

 
2 lutego ze swej norki wyszedł najsłynniejszy świstak świata, Phil z Punxsutawney w stanie Pensylwania. Niestety, zapowiedział, że z zimą będziemy musieli sobie radzić jeszcze przez co najmniej 6 tygodni


Chyba nikt nie przewidział, że tegoroczna zima, choć nadciągnęła późno, będzie tak ostra. Arktyczne mrozy dały się wszystkim we znaki i nagle z dworu zniknęły prawie wszystkie dzieci i osoby starsze. Na ulicach pojawiali się tylko ci, którzy musieli iść do pracy lub sklepu. No i ci, którzy swych domów nie mają ? a wbrew pozorom jest ich sporo choć na co dzień nie rzucają się nam w oczy.
Dlatego policja apeluje do wszystkich ? nie przechodźcie obojętnie obok osób na dworcach, działkach, obok opuszczonych domów czy na ławeczce w parku. Bezdomny to też człowiek! Często znajdują się na życiowym zakręcie nie ze swojej winy, są ludźmi dumnymi i nie szukają pomocy. Jeśli widzicie kogoś takiego, błąkającego się wieczorem pozornie bez celu, zawiadomcie policję lub straż miejską. Wasz telefon może uratować ludzkie życie. Policjanci i strażacy zapewnią mu jakiś nocleg, gdzie będzie mógł spokojnie doczekać ranka. W Polsce w ciągu zaledwie kilku dni lutego zamarzły 33 osoby, a od listopada aż 96. Ilu z nich mogłoby żyć, gdyby nie ludzka obojętność?
Przypominamy również o starszych osobach, mieszkających samotnie, często schorowanych. Oni też potrzebują pomocy ? mogą potrzebować kogoś, kto przyniósłby z piwnicy węgla, napalił w piecu, zrobił zakupy lub poczęstował talerzem gorącej zupy. Warto, by w takie mrozy sąsiedzi czujniej obserwowali, czy w domu staruszki ktoś się krząta, zapytać się, czy nie potrzeba pomocy?
Jednak mróz to nie jedyny zimowy zabójca. Tylko podczas ostatniego weekendu doszło do 60 podtruć tlenkiem węgla. Czad zabił dwie z nich. Od 1 lutego PSP odnotowała w Polsce już 190 zatruć i osiem przypadków śmiertelnych. Winę za ten stan rzeczy ponoszą stare, nieszczelne piece i konieczność stałego ogrzewania domu. W wielu domach od lat nie były czyszczone kominy ? więc są zarośnięte sadzą. Wiem, że teraz jest już trochę za późno na apele o prawidłową konserwację pieców i kominów, a wiosną szybko się zapomina o tym, skoro grzeje słońce, ale sprawdzajcie chociaż Państwo, czy Wasz dom jest prawidłowo wentylowany i kupcie sobie czujnik czadu. Mogą to być najlepiej w życiu wydane pieniądze.
Zima ma jeszcze inne niebezpieczne niespodzianki, choć tych można uniknąć po prostu nie wchodząc na lód. Niestety, co roku tonie wiele amatorów wędkarstwa lub zabaw na lodzie. Lód, który pozornie jest wystarczająco gruby, może w każdej chwili się załamać na jakiejś drobnej, niewidocznej szczelinie. W ostatnich dniach stycznia w ten właśnie sposób zginęło dwóch 18?latków, którzy weszli na lód jednego z podkarpackich zalewów. Ich ciała wyłowiono w środkowej części zalewu, co oznacza, że chłopcy weszli na lód właśnie tam, gdzie jest najsłabszy. W lodowatej wodzie człowiek ma szanse na przeżycie tylko przez kilka minut. Gdy na brzegu nie ma kogoś, kto może ? i co ważniejsze ? potrafi ratować tonących pod lodem, to ci nie mają szans. Dlatego po raz kolejny apelujemy do wędkarzy, łyżwiarzy i innych ? jeśli już koniecznie chcecie ryzykować, to chociaż ograniczcie to ryzyko do absolutnego minimum. Nigdy nie wybierajcie się na stawy czy zalewy samotnie, nigdy też nie oddalajcie się od brzegu. Dzieci absolutnie nie powinny bawić się bez dozoru osób dorosłych. A opiekunowie mogą poszukać w internecie rad, jak należy się prawidłowo zachować, gdy łamie się lód.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (761) z dnia 10 Lutego 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »