tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Zginął tragicznie Dziekan Opoczyński ks. prał.Jan Wojtan

 

W czwartek, 12 listopada w wypadku drogowym w okolicach Wieniawy (pow. przysuski) zginął tragicznie kapłan diecezji radomskiej, proboszcz parafii pow. św. Bartlomieja, dziekan dekanatu opoczyńskiego ks. prał. Jan Wojtan. Od 12 lat pracował w Opocznie, mieście którego honorowymi obywatelami są Jan Paweł II i metropolita krakowski, ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który przysłał specjalne pismo z kondolecjaomi na ręce burmistrza Jana Wieruszewskiego łącząc się w bólu z mieszkańcami królewskiego miasta.
Uroczystościom pogrzebowym w święto Matki Bożej Miłosierdzia przewodniczyli: przewodniczący papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia arcybiskup Zygmunt Zimowski oraz nowy ordynariusz diecezji radomskiej bp Henryk Tomasik. Ks. prałat Jan odszedł w roku kapłańskim, w godzinie kiedy odmawia się Anioł Pański.
W tym upatrujmy wielką tajemnicę Boga, któremu wiernie i oddanie służył przez całe swoje życie duszpasterskie. Odszedł wielki apostoł miłosierdzia bożego, czciciel różańca, który trzymał w dłoni nawet w chwili tragicznej śmierci. Z uwielbieniem adorował Najświętszy Sakrament. Godny wzór do naśladowania dla rzeszy kapłanów. Nadzwyczajny spowiednik.
W niedzielny wieczór tysiące wiernych całowały jego kapłańską stułę zawieszoną na białych różach w konfesjonale. Miłością i zatroskanym sercem otaczał chorych, tracących pracę i poszukujących pracy, walcząc o godność człowieka. W biednych i dotkniętych nałogami odnajdywał cierpiącego Chrystusa. Nigdy nie odmawiał pomocy tak duchowej, jak i materialnej. Był powiernikiem strapionych i płaczących, obrońcą węzła małżeńskiego i życia poczętego, wiernym przyjacielem dzieci i młodzieży.
Tak bardzo cieszył się z osobistych spotkań w Watykanie z Janem Pawłem II jak i Benedyktem XVI. Rok temu wziął ostatni raz udział w pielgrzymce na 30-lecie pontyfikatu Jana Pawła II, której przewodniczyli ks. kard. Dziwisz oraz bp polowy WP gen. Tadeusz Płoski. Długo i w zadumie klęczał w Grotach Watykańskich u grobu papieża Polaka. O czym rozmawiali wie tylko sam Bóg.
Arcybiskup Zimowski powiedział ze smutkiem, iż diecezja radomska straciła jednego z najwybitniejszym kapłanów, umiłowanego przez lud boży. Dziekan Jan zginął w wigilię ingresu nowego bpa radomskiego Henryka Tomasika, który za zawołanie biskupe wziął sobie słowa „Adveniat Regnum Tuum - Przyjdź Królewstwo Twoje”.
Przyszło do ks. Jana królewstwo boże w drodze i zaprosiło go do siebie. Tragiczna śmierć kapłana Jana naznaczyła i wypełniła pasterzowanie nowego bpa Henryka Tomasika darem ofiarnym z życia kapłańskiego i tajemnicą Boga w Trójcy Jedynego.
Ogromna rzesza wiernych oddająca ostatni ziemski pokłon i hołd swojemu ojcu w kolegiacie opoczyńskiej wierzy, że droga na której zginął tragicznie w wieku 66 lat była drogą do wiecznego i szczęśliwego Emaus, z której zbawiciel świata Jezus Chrystus wraz z Janem Pawłem II zaprosili go w nagrodę prosto do nieba.
Drogi i umiłowany nasz ojcze Janie. Wdzięcznością i modlitwą dziękujemy Matce Najświętszej za to, że byłeś z nami i pośród nas przez 12 lat. Jesteśmy i będziemy zawsze dumni i zaszczyceni twoim wyznawaniem wiary i szczepioną w nas miłością do ewangelii. Niech ona matka pięknej miłości przytuli cię od nas do swojego serca na wieki wieków Amen.
Zbigniew Gretka
Prezes Stowarzyszenia Autorów Polskich


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 46 (645) z dnia 20 Listopada 2009r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »