tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

  Zdrowym być!

 
16 maja w MDK odbył się wykład dra nauk medycznych, kardiologa Piotra Abramczyka ze Szpitala Klinicznego w Warszawie. Organizatorką spotkania była Edyta Przybyłka z Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, od 2005 roku wspierająca Uniwersytety Trzeciego Wieku, organizując różnego rodzaju wykłady i konferencje. Współorganizatorami prelekcji w ramach akcji ?Więcej zdrowia ? więcej życia? byli opoczyński UTW oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny





W spotkaniu uczestniczyło czterdzieści osób, wśród których znaleźli się członkowie UTW, sympatycy, a także osoby zainteresowane tematem wykładu, którym były ?Choroba zakrzepowo?zatorowa i nowe możliwości zapobiegania udarom mózgu?.
Prelegent omówił szczegółowo budowę serca, jego pracę i funkcje. Wytłumaczył obecnym na sali na czym polega badanie EKG oraz zaprezentował cykl serca. Piotr Abramczyk przedstawił także listę czynników i chorób, które sprzyjają występowaniu tej arytmii. Znalazły się wśród nich: nadciśnienie tętnicze, zakażenia, choroba wieńcowa, stymulujące leki, wady zastawki, niewydolność serca, przewlekła choroba płuc, nadczynność tarczycy, zabiegi operacyjne, a szczególnie te odbywające się na klatce piersiowej oraz nadużywanie alkoholu.
Migotanie przedsionków występuje u około 1?2% populacji, jednak wraz z wiekiem liczba osób zagrożonych tą arytmią wzrasta. Powyżej 80 roku życia już około 15% populacji cierpi na tę dolegliwość. Objawy, które towarzyszą temu schorzeniu to najczęściej: kołatanie serca, zadyszka oraz skłonność do szybkiego męczenia się. Lekarz radził jednak, by podczas każdej wizyty u lekarza pacjent poprosił o rutynowe badanie osłuchowe, ponieważ aż 1/3 chorych na migotanie przedsionków nie skarży się na żadne dolegliwości. U osób z arytmią zwiększa się pięciokrotnie ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także wiąże się to z częsta hospitalizacją oraz ze skróceniem życia pacjenta.
Dr Abramczyk opowiadał także obecnym o zabiegach, które pomagają choremu na migotanie przedsionków powrócić do zdrowia. Jedną z metod stosowanych w kardiologii jest kardiowersja, czyli zabieg mający na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca defibrylatorem. Badanie struktur i ruchów serca przeprowadza się poprzez badanie typu echo serca, a innowacyjna metoda ? ablacja ? polega na przypalaniu miejsca odpowiedzialnego za migotanie przedsionków.
Doktor chętnie odpowiadał na wszystkie pytania, a uczestnicy opuścili salę bogatsi o wiedzę i nowe doświadczenia.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (776) z dnia 25 Maja 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »