tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Zdrowa gmina

 
Rusza II edycja konkursu dla gmin prowadzących profilaktykę nowotworową

Konkurs pod taką właśnie nazwą organizuje Polska Unia Onkologii. Jego celem jest zaangażowanie gmin w budowanie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców oraz zachęcenie ich do korzystania z bezpłatnych badań. Do drugiej edycji konkursu zaproszono gminy województw mazowieckiego, łódzkiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego i opolskiego. W ramach konkursu zostaną wyłonione gminy, które będą miały najwyższy wzrost procentowy liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne finansowane przez NFZ i NPZChN w okresie od marca do sierpnia 2011 roku.
W pilotażowej edycji konkursu wzięło udział 80 gmin z terenu województwa mazowieckiego. W ramach organizowanych przez nich akcji z badań profilaktycznych skorzystało około 15 tysięcy osób. Cztery zwycięskie gminy otrzymały tytuł „Zdrowa gmina” oraz nagrody finansowe.
Zadaniem gmin biorących udział w drugiej edycji konkursu w pierwszym etapie będzie przeprowadzenie działań propagujących profilaktykę chorób nowotworowych, zwłaszcza w zakresie raka piersi, raka szyjki macicy i raka jelita grubego, w taki sposób, aby zmobilizować jak największą liczbę mieszkańców do wykonania badań skryningowych. W drugim etapie ocenie podlegać będą opisy projektów działań promujących profilaktykę nowotworową, uwzględniające wydatkowanie nagrody głównej – 100 000 zł. Trzy najlepsze gminy otrzymają tytuł „Zdrowej gminy” oraz nagrody finansowe. Uroczysta inauguracja drugiej edycji konkursu z udziałem przedstawicieli wszystkich gmin z sześciu województw odbyła się 7 lutego w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Gminy, które zdecydują się na udział w konkursie mogą zgłaszać się do 28 lutego. Wszelkie informacje na temat konkursu są dostępne na stronie www.konkurszdrowagmina.pl oraz pod adresem e-mail: konkurs@konkurszdrowagmina.pl lub pod numerem telefonu: 22 898 28 63.
W Polsce co roku 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego ponad 1/3 umiera. Z kolei na raka szyjki macicy rocznie zapada 3 500 kobiet, gdzie co druga przegrywa z nowotworem. Również w każdym roku na raka jelita grubego zachorowuje ponad 13 000 osób, a ponad 9 000 z nich umiera. Angażowanie samorządów w organizowanie akcji profilaktycznych pozwoli zwiększyć wykrywalność chorób nowotworowych, a także przyczyni się do zwiększenia świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców. Tym samym obniżą się statystyki zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 6 (709) z dnia 11 Lutego 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »