O sporym szczęściu mogą mówić organizatorzy festiwalu. Tuż przed zakończeniem występu ostatniego wykonawcy, rozpętała się burza połączona z potężną ulewą i porywistym wiatrem. Unosiła się scena, fruwały rozstawione namioty, wysiadło także nagłośnienie
Występują uczniowie ze szkoły w Kamieniu
Już po raz czwarty odbył się w gminie Sławno Festiwal Maryjny, połączony z festynem rodzinnym. Gospodarzem tegorocznej zabawy była Szkoła Podstawowa w Kamieniu. Tradycyjnie już w przygotowania zaangażowane były także koła gospodyń wiejskich, ochotnicza straż pożarna oraz rodzice uczniów. Honorowy patronat nad całością przedsięwzięcia objął ordynariusz radomski ks. bp Henryk Tomasik, który przebywał w parafii z wizytacją kanoniczną.
Wspólne świętowanie rozpoczęło się od koncertu dzieci z telewizyjnego programu „Ziarno”. Razem z autorką programu Lidią Lasotą wykonali oni wiele znanych i lubianych piosenek dla najmłodszych, nie tylko o charakterze religijnym.
Bardzo interesujący program artystyczny „Rodzina najwyższym dobrem człowieka” przygotowały ze swymi uczniami Agnieszka Bernacka i Maria Franas. Tekstom recytowanym i śpiewanym towarzyszyły barwne scenki pokazujące model współczesnej rodziny. Ten dynamizm podobał się widzom do tego stopnia, że pewne elementy młodzi wykonawcy musieli powtarzać. Przedstawiane sceny ukazywały zapracowanych rodziców: tatę z komórką i laptopem, mamę sprzątającą, zmywającą i piorącą. Byli także inni członkowie rodziny – dzieci, ciocie, wujkowie. Po monotonii powszedniego dnia, wszyscy postanawiają jednak zmienić coś w swoim życiu.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wszystkie piosenki uczniowie wykonywali z własnym podkładem muzycznym. Doskonale radzili sobie z instrumentami: Martyna Kszczot grająca na wiolonczeli, Karolina Kszczot na flecie poprzecznym, Anna Cieślik na keyboardzie oraz Artur Pietrzyk na gitarze klasycznej.
Zadowolona z występu swoich podopiecznych była dyrektorka szkoły Urszula Zawada. – Dorównują dzieciom, które przyjechały do nas z warszawskiego „Ziarna” – mówiła z dumą.
Kolejną częścią imprezy był Festiwal Maryjny, który rozpoczął w tym roku zespół „Białe Łabędzie” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu, wykonując pieśni „Matka, która pod krzyżem stała” oraz „Pozdrawiam Ciebie Matko”. Potem na scenie pojawiały się zespoły folklorystyczne i koła gospodyń wiejskich: „Kamienianka” z Kamienia, KGW z Prymusowej Woli, „Róża” z Gawron, KGW z Kunic, KGW z Szadkowic, „Olszowianka” z Olszowca, KGW z Unewla, „Słowiki” ze Sławna, KGW z Wincentynowa, KGW z Bratkowa, „Kozenianka” z Kozenina.
Podczas festynu wójt Tadeusz Wojciechowski wręczył Order Serca Matkom Wsi. Decyzją Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich w Warszawie uhonorowano nim: Teresę Dereń z Gawron, Zofię Kędziorę z Kozenina, Stanisławę Krzysztofik z Prymusowej Woli, Cecylię Margas z Szadkowic, Cecylię Stańczyk z Antonówki, Teresę Śmiechowską z Kamienia, Weronikę Śpiewak z Kunic oraz Danutę Mariannę Wiktorowicz z Kamienia.
Podczas imprez plenerowych pogoda ma kluczowe znaczenie. W Kamieniu prawie się udało. Tuż przed zakończeniem występu ostatniego wykonawcy, rozpętała się jednak burza połączona z potężną ulewą i porywistym wiatrem. Unosiła się scena, fruwały rozstawione namioty, wysiadło także nagłośnienie. Nie przerwało to absolutnie dobrej zabawy, gdyż impreza przeniosła się do szkoły. Występ zespołu Urszuli Pakuły odbył się już w sali gimnastycznej, gdzie poprowadzono dalszą część zabawy dla dzieci i rodziców. Tylko amatorzy pieczonych kiełbasek musieli się obejść smakiem. Pięć przygotowanych do rozpalenia ognisk i ponad pół tysiąca kijków będzie musiało poczekać. |