tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zdaniem psychologa

 


Psychologów interesują cechy, jakie posiadają przywódcy, kto ma największe szanse na stanie się liderem i dlaczego jednym się to udaje, a innym nie

Instrukcja: jak stać się przywódcą

Wielu ludzi nie chce kierować ? brać na siebie odpowiedzialności, kłopotać się zarządzaniem personelem lub po prostu czuje, że nie nadaje się do stania na świeczniku. Jednak spośród osób, którym zależy na przywództwie, nie każdemu uda się je zdobyć. Wiele zależy tu od szczęścia, sprzyjających okoliczności i czynników nie związanych z osobowością ? zwłaszcza jeśli mówimy o władzy w oficjalnej hierarchii, występującej na przykład w biurokracji, polityce, czy dużej firmie. Jednak wiele zależy też od wyposażenia w odpowiednie rysy charakteru.
Oto jakie cechy człowieka sprzyjają osiągnięciu przywództwa.

Inteligencja
Większość przywódców posiada inteligencję wyższą od średniego ilorazu inteligencji członków grupy, którą kierują. Oczywiście nie musi się to sprawdzać w konkretnych przypadkach, jednak generalnie inteligencja sprzyja pełnieniu przywódczej roli.
Czy wszyscy przywódcy są nieprzeciętnie inteligentni? Oczywiście nie, w grupie często są jednostki, które przewyższają przywódcę inteligencją, ale brakuje im innych cech do pełnienia tej roli. W dodatku grupa może być generalnie mało inteligentna, a wtedy ?wśród ślepców jednooki jest królem?. Dobrze pasuje tu przykład Georga Busha juniora, który miał jeden z najniższych ilorazów inteligencji spośród wszystkich prezydentów USA, choć jego IQ i tak było wyższe niż amerykańska średnia.
Męskość
Słabiej związane z przywództwem są cechy przypisywane stereotypowo mężczyznom: aktywność, poczucie sprawstwa, skłonność do przejmowania odpowiedzialności za bieg wydarzeń, dominacja, indywidualność, odwaga i zaradność.
Kobiety, naturalnie, również posiadają te cechy. Psycholodzy odkryli w dodatku, że jeśli dziewczynka jest wyposażona w cechy ?męskie?, to prawdopodobnie będzie lepiej sobie radzić w życiu zawodowym (np. będzie więcej zarabiać), niż wtedy, gdy jest ich pozbawiona.
Ciekawy jest związek przywództwa i agresji. Wyższy niż przeciętny poziom agresywności u dziewczynek i u kobiet podnosi szanse na to, że zajmą one przywódczą rolę. U mężczyzn (choć nie u chłopców) jest odwrotnie ? wyższy poziom agresywności obniża szanse na to, że grupa wybierze ich na liderów.
Interesujące jest również to, że pełnieniu przywódczej roli sprzyja bycie najstarszym dzieckiem w swojej rodzinie (tak jakby od dzieciństwa ktoś trenował się w kierowaniu młodszymi) i ma wysoki wzrost (ludzie chętniej słuchają osób wysokich niż niskich).
Nie tylko osobowość
Cechy osobowości sprawiają, że człowiek pełniący przywódczą rolę w jednej sytuacji, prawdopodobnie stanie się też liderem, gdy zmienią się okoliczności. Doskonałym przykładem tego zjawiska jest film Ridleya Scotta ?Gladiator?.
Jednak cechy osobowości nie wystarczają do objęcia przywódczej roli. Lider musi posiadać też pewne wyuczone umiejętności i kwalifikacje, które będą opłacać się grupie. Na przykład jeśli grono przyjaciół jedzie za granicę, to w roli przywódcy obsadzona zostanie osoba, znająca obcy język, zaangażowana w interes grupy (a nie tylko własny interes) i asertywna. Gdy w pracy ktoś ma awansować, prawdopodobnie będzie to człowiek, który dobrze wykonuje swoje zadania i ma odpowiednie, wyuczone kwalifikacje.
Ostatecznie, aby stać się przywódcą trzeba nie tylko posiadać pewne cechy osobowości, ale także umiejętności i motywację do działania na rzecz grupy. Dlatego nie wszyscy mamy równe szanse na bycie liderem.


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 34 (737) z dnia 26 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »