tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zapobiegaj zakażeniom

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) wywoływane jest przez wirus z rodziny Flavjviridae, który został odkryty w 1989 r. Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wirusa. Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych na świecie wirusów, które przenoszą się przez kontakt z zakażoną krwią. U około 80% osób zakażonych zakażenie przebiega bezobjawowo przez wiele lat. Dlatego też często wirus HCV rozpoznawany jest przypadkowo np. podczas badań wykonywanych przed operacją bądź w zaawansowanej postaci choroby. U większości zakażonych pojawiają się przewlekłe następstwa choroby, w tym m.in. przewlekłe zapalenie wątroby, marskość, pierwotny rak wątroby. Ocenia się, iż wirus zapalenia wątroby typu C zakaża bardzo łatwo. Do zakażenia dochodzi poprzez naruszenie ciągłości tkanek i kontakt uszkodzonej skóry lub śluzówek ze skażoną krwią lub wydzielinami człowieka, korzystanie przez osoby przyjmujące narkotyki (w tym donosowo) z tych samych strzykawek, aplikatorów, kontakty seksualne, łożysko (przeniesienie wirusa z matki na dziecko podczas ciąży).
Duże ryzyko zakażenia HCV wiąże się z wykonywaniem zabiegów takich jak tatuaż, przekłuwanie ciała, manicure, pedicure, strzyżenie golenie, podczas których może dojść do skaleczenia skóry, jeśli zabiegi takie przeprowadzane są z użyciem niedokładnie wysterylizowanego sprzętu.
Żeby uchronić się przed zakażeniem np. w gabinetach odnowy biologicznej, muszą być przestrzegane m.in. zasady aseptycznego postępowania personelu np. dokładne mycie i dezynfekowanie dłoni, dezynfekowanie i sterylizacja narzędzi używanych w zabiegach przebiegających z naruszeniem ciągłości tkanek, utrzymanie czystości pomieszczeń, używanie sprzętu jednorazowego użytku.
Wdrożenie i stosowanie procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi przez osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich jest obowiązkiem wynikającym z art. 16 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (DzU nr 234, poz. 1570 z późn. zm.).
Procedury te powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji, sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych, zasady procesu niszczenia biologicznych czynników chorobotwórczych przez mycie, dezynfekcję i sterylizację pomieszczeń i urządzeń.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (724) z dnia 27 Maja 2011r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »