tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Zdrowie

 Zagrożona młodzież

 
Gdy młody człowiek zaczyna np. palić papierosy, robi to czasem pod wpływem grupy rówieśniczej. Czy można młodych ludzi uodpornić na ten negatywny wpływ znajomych?

Alicja: Mam 16 lat, fajnych przyjaciół i chłopaka, lecz nie mogę się z nimi spotykać, bo mama nie daje mi wychodzić z domu. Moja "kochana mama" daje mi tylko wyjść do kościoła, jak jakiejś zakonnicy i ciągle powtarza, że jak będę mieć 20 lat to będę mogła sobie wychodzić a teraz, jak chcę sobie gdzieś wyjść, to mogę z nią. No nie, jeszcze tego brakowało, żeby z matką wychodzić! Na szczęście mój chłopak jest bardzo wyrozumiały i nie denerwuje się na mnie o to. Teraz mam wolne i chciałam iść z nim na spacer może i na pizzę ale mama oczywiście mi nie pozwoliła i ja już całkowicie się dziś załamałam?

Nastolatki spędzają razem czas i niekiedy namawiają się wzajemnie do tego, aby zacząć palić, pić, używać narkotyków czy uprawiać seks. Aby temu zapobiec rodzice często izolują dziecko od "zagrażających" rówieśników, tak jak to zrobiła mama Alicji.
Te "szlabany" są jednak szalenie trudne do wyegzekwowania, a nawet jeśli rodzice postawią na swoim, to skutki są zazwyczaj opłakane. Młody człowiek zostaje zdominowany, jego wolna wola złamana albo też czuje się zdesperowany (jak Alicja) i wtedy zdolny jest do najgłupszych czynów (np. ucieka z domu, okalecza się itp.)
Dodać należy, że izolacja od rówieśników jest też szkodliwa, bo hamuje rozwój społeczny (np. uczenie się nawiązywania i utrzymywania przyjaźni, rywalizowania w odpowiedni sposób, nabywania nowych zachowań przez obserwację) oraz emocjonalny (np. tworzenie związków uczuciowych, zdolność kierowania własnymi uczuciami i podporządkowania swojego widzimisię normom grupowym).
Jak w takim razie zabezpieczyć nastolatka przed ewentualnym destruktywnym wpływem rówieśników, jednocześnie nie zakazując mu tych kontaktów?

Instrukcje
Sprawa nie jest łatwa i wymaga czasu. Nie da się tego zrobić np. przy pomocy jednej rozmowy. Mimo to różne zabiegi są tu skuteczne.
W pewnym programie profilaktycznym uczono młodzież dokonywania refleksji i tworzenia kontrargumentów. Na przykład jeśli rówieśnik mówił "Wyzwolone dziewczyny palą papierosy", to poddawano młodym ludziom myśl o tym, że te dziewczyny wcale nie są takie wyzwolone, skoro nie mogą uwolnić się od nałogu. Jeśli ktoś mówił: "Zapal, bo inaczej będziesz mięczakiem" to uczono odpowiadać: "Byłbym prawdziwym mięczakiem, gdybym zapalił (wypił, zaćpał) tylko po to, aby się tobie przypodobać".
Okazało się, że po przejściu takiego treningu młodzi ludzie dwukrotnie rzadziej zaczynali palić niż inni.

Szczepionka
O wiele skuteczniejszym zabiegiem okazało się jednak atakowanie przekonań młodych ludzi, tak aby zaczęli ich bronić! Na przykład jeśli młody człowiek wychowywany był w duchu przekonań o szkodliwości palenia, to zwykle takie poglądy wyznawał: "Palenie jest złe". Aby ich nie zmienił, należało delikatnie poddać je w wątpliwość: "Jesteś pewny, że palenie jest złe, a może jednak jest dobre?" Naturalnym odruchem w takich okolicznościach była obrona własnych przekonań, co prowadziło do ich utrwalenia w pamięci i zwiększenia odporności na zmianę w przyszłości.
Zabiegi rodziców mogłyby więc wyglądać w ten sposób: młodszym dzieciom mówi się co jest złe i uzasadnia te poglądy. Np. "Alkohol jest szkodliwy dla młodego człowieka, bo niszczy komórki nerwowe i łatwo prowadzi do nałogu". Po pewnym czasie te poglądy poddaje się w wątpliwość, ale tak, aby skłonić młodego człowieka do ich obrony: "Jak myślisz, dobrze jest jeśli młodzież pije alkohol? Może to dobrze?"


dr Marcin Florkowski, psycholog   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 50 (805) z dnia 14 Grudnia 2012r.
W dziale Zdrowie dostępne są również artykuły:

    Pokaż pełny spis treści
     
    Kontakt z TOP
    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
    oglotop@pajpress.pl

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
    tel: 44 754 41 51

    Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
    tel: 44 754 21 21
    top@pajpress.pl
    Artykuły
    Informator
    Warto wiedzieć
    Twój TOP
    TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
    Zarejestruj konto »