tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Zabezpieczenia polskich banknotów

 

Możliwość rozpoznania fałszywych banknotów uzależniona jest głównie od jakości wykonania falsyfikatów. Każdy z nas może gołym okiem sprawdzić czy konkretny banknot jest prawdziwy. Dotknij, popatrz, przechyl – to trzy podstawowe zasady, dzięki którym można rozpoznać autentyczność banknotów.

Dotknij
Falsyfikaty są często wiotkie lub zbyt sztywne w dotyku i nie wydają charakterystycznego szelestu. Papier nie może sprawiać wrażenia zbyt grubego i gładkiego. Sprawdź elementy drukowane stalorytem, które powinny być wypukłe. Pamiętaj, że na mocno zniszczonych banknotach farba jest wytarta. Wówczas należy szukać elementów mniej zniszczonych.

Popatrz
Sprawdź wygląd szaty graficznej banknotu, linie graficzne powinny być ciągłe, dobrze spasowane i stanowić jednolity wzór. Sprawdź zabezpieczenie recto–verso, które powinno być prawidłowo spasowane (na polskich banknotach korony w owalach uzupełniają się i tworzą pełny obraz), a następnie znak wodny, który powinien być wielotonowy. Obejrzyj pod światło nitkę zabezpieczającą, która powinna mieć mikrodruki.

Przechyl
Zwróć uwagę czy występuje efekt zmiany barwy elementów nadrukowanych farbą zmienną optycznie. Farba w banknotach polskich zmienia barwę od różowo–fioletowej poprzez złotą do oliwkowozielonej. Elementy druku z efektem kątowym w 10– i 20–złotówkach powinny pokazywać nominał, a od nominału 50 zł zmiennie nominał lub koronę w owalu.
KWP Łódź


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 12 (715) z dnia 25 Marca 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »