tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

Baza firm
 
Żarnów

 Z wizytą na Słowacji

 

Już od 11 lat turyści z oddziału PTTK w Żarnowie odwiedzają swych przyjaciół z Klubu Słowackich Turystów w Povazskiej Teplej. Dzieje się to tradycyjnie w pierwszych dniach maja.
Tegoroczny wyjazd miał miejsce w dniach 1?3 maja, ale zanim dojechali na Słowację zwiedzali po drodze Suchą Beskidzką, Zawoję i Zubrzycę Górną.
Orawa jest regionem położonym po obu stronach granicy, a nazwa pochodzi od rzeki Orawy płynącej między górami. Piękne krajobrazy, ciekawy folklor, zabytki architektury i owcze sery są atutami tego regionu. Jadąc przez wsie oglądać było można drewniane chałupy i zabudowania gospodarskie charakterystyczne dla tej części Słowacji, ale największą atrakcją tego regionu jest zamek orawski, wzniesiony na 112?metrowej skale wapiennej. Zarówno Słowacja jak i Czechy znane są z dużej ilości zamków często bajkowo usytuowanych w otaczającym krajobrazie. Każdorazowo planując wyjazd na Słowację turyści z Żarnowa umieszczają w programie zwiedzanie kolejnego zamku.
W tym roku zwiedzali zamek bratysławski będący jednym z symboli stolicy Słowacji.
Stałym elementem programu od wielu lat jest spacer wąwozem manińskim, będącym narodowym rezerwatem przyrody, wzdłuż którego wytyczona jest ścieżka dydaktyczna ukazująca m.in. unikatową roślinność typu alpejskiego. Oprócz zwiedzania niezwykle ważnym elementem wyjazdów na Słowację są spotkania z ludźmi, w tym szczególnie z członkami zaprzyjaźnionego Klubu Słowackich Turystów. Wspólne spotkania turystów z obu krajów przyczyniają się do poznawania kultur naszych narodów, czego dowodem są także śpiewane wieczorami pieśni słowackie i polskie. 3 maja żarowianie zobaczyli nowo wybudowaną siedzibę ich klubu, drewniany piętrowy budynek, w którym wyeksponowane są pamiątki z Polski, a wśród nich medal PTTK, wręczony delegacji ze Słowacji na obchodach XV?lecia oddziału PTTK w Żarnowie.
W tegorocznej wyprawie na Słowację wzięło udział 30 osób, które poznały fragment tego niewielkiego, ale pięknego kraju. Pod koniec czerwca przyjeżdża do Żarnowa na trzy dni grupa Słowaków z prezesem Pawłem Uriczą na czele, dla których zaplanowano rajd polsko?słowacki i spływ kajakowy Pilicą. W sobotę, 23 czerwca większość tej grupy zaliczy maraton konecki, a pozostali będą poznawać atrakcje regionu na krótkiej wycieczce autokarowej.


Włodzimierz Szafiński   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (775) z dnia 18 Maja 2012r.
W dziale Żarnów dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »