tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Drzewica

 Z myślą o zdrowiu małych dzieci

 
Drzewickie Centrum Wolontariatu ?Ofiarna dłoń? w koalicji instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, które walczą o zdrowie najmłodszych PolakówModelowy talerzyk żywieniowy


We wtorek, 26 lutego wystartował program ?1000 pierwszych dni dla zdrowia?, poświęcony edukacji żywieniowej rodziców i opiekunów dzieci do trzeciego roku życia. W jego ramach kilkanaście organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych przeprowadzi warsztaty i spotkania edukacyjne dotyczące zasad zdrowego żywienia maluchów. To pierwsza taka akcja o charakterze ogólnopolskim, która zrzesza szeroką koalicję partnerów, kompleksowo podejmując temat żywienia najmłodszych dzieci.
Program jest odpowiedzią na zdiagnozowany w ostatnich latach problem niewłaściwego żywienia dzieci w wieku do 3 lat. A przecież 1000 pierwszych dni życia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju człowieka. W tym okresie dziecko aż pięciokrotnie zwiększa swoją masę urodzeniową, natomiast długość jego ciała podwaja się ? już nigdy w ciągu życia wzrost i rozwój organizmu nie jest tak intensywny. Programuje się także metabolizm, który warunkuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu człowieka, również w wieku dorosłym.
? Dieta najmłodszych dzieci jest często niewłaściwie zbilansowana. Tymczasem programowanie żywieniowe, czyli kształtowanie metabolizmu poprzez odpowiednie żywienie, ma ogromny wpływ na zdrowie i kondycję w wieku dorosłym. Innymi słowy to, co najmłodsi jedzą i jaki jest ich stosunek do jedzenia, będzie im towarzyszyć przez całe dalsze życie. Dlatego musimy edukować rodziców oraz opiekunów dzieci ? tłumaczy prof. dr hab. Piotr Socha z Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Zaburzeń Odżywiania Instytutu ?Pomnik ? Centrum Zdrowia Dziecka?.
Program powstał z inicjatywy fundacji Nutricia i jest realizowany przez szereg instytucji partnerskich. Będą one prowadziły warsztaty edukacyjne, szkolenia dla rodziców oraz dystrybucję materiałów edukacyjnych.
Wśród aktualnych partnerów znajdują się m.in. Rzecznik Praw Dziecka (patron honorowy), Centrum Zdrowia Dziecka, Instytut Matki i Dziecka, Federacja Polskich Banków Żywności, Polskie Towarzystwo Dietetyki, Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego, Instytut Matki i Dziecka, Stowarzyszenie Promocji Zdrowego Żywienia Dzieci ?Zdrowe pokolenia?, Miejski Zespół Żłobków w Łodzi a także ? o czym już informowaliśmy ? Drzewickie Centrum Wolontariatu ?Ofiarna dłoń?. Dzięki wolontariuszom ogólnopolski program zagości na terenie gminy i miasta Drzewica.
? To niezwykle wartościowa inicjatywa edukacyjna, której założenia pokrywają się z naszymi celami statusowymi, takimi jak ochrona i promocja zdrowia. Dlatego zdecydowaliśmy się zostać partnerem programu ? mówi Dominik Niemirski, prezes DCW. ? Zdrowie dziecka stanowi najwyższą wartość, o którą opiekunowie powinni dbać już od momentu poczęcia. Akcja pomoże w edukacji przyszłych i młodych rodziców.
W ramach programu stowarzyszenie zaplanowało współpracę z lokalnymi przychodniami, organizacjami pozarządowymi, przedszkolami i szkołami, spotkania edukacyjno?informacyjne dla mieszkańców, konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych oraz przedszkolaków pt. ?1000 pierwszych dni dla zdrowia? oraz miejski happening miejski promujący akcję.
Koordynatorką na terenie gminy i miasta Drzewica jest Marzena Jaciubek, która jako reprezentantka Drzewickiego Centrum Wolontariatu wzięła udział w konferencji rozpoczynającej program. Spotkanie odbyło się we wtorek, 26 lutego w warszawskiej Villi Foksal.
Partnerzy akcji opowiedzieli o planowanych działaniach edukacyjnych. Gościem specjalnym był prof. dr hab.Piotr Socha, który wyjaśnił mechanizmy programowania metabolicznego i jego znaczenie dla zdrowia człowieka.
Dodajmy, że pierwsze inicjatywy edukacyjne w ramach programu ?1000 pierwszych dni dla zdrowia? ruszą w marcu. O wydarzeniach organizowanych przez DCW będziemy pisać na bieżąco. Więcej informacji można znaleźć pod adresem internetowym: www.1000dni.pl.


pe   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 9 (816) z dnia 1 Marca 2013r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »