tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 XX Finał WOŚP

 
W niedzielę, 8 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz dwudziesty. W naszym mieście będzie się dużo działo. Początek już w sobotę, 7 stycznia

Już od 20 lat w pierwszy weekend stycznia organizowana jest zbiórka pieniędzy na cele Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Co roku fundacja Jurka Owsiaka kupuje sprzęt medyczny, który trafia do szpitali w całej Polsce.
W niedzielę, 8 stycznia tysiące wolontariuszy wyjdą na ulice, by zbierać pieniądze na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet z cukrzycą.
Technologie ratowania życia i leczenia dzieci rozwijają się w kosmicznym tempie. Dziś lekarze mogą podejmować się coraz to nowych wyzwań. Opieka nad wcześniakiem to kompleksowa diagnostyka i leczenie dzieci z wieloma dysfunkcjami, wadami i ogromnymi problemami zdrowotnymi. Nowoczesne technologie sprawiają, że leczenie to coraz częściej jest skuteczne. Właśnie na takie technologie jest prowadzona tegoroczna zbiórka, np. na respiratory wyposażone w system automatycznej regulacji tlenu. Fundacja chce stworzyć jednakowy standard kompletnych stanowisk intensywnej terapii noworodka w zaawansowanych ośrodkach III stopnia referencyjności (ok. 50 placówek w całej Polsce). Planowany jest także zakup pojedynczych urządzeń takich jak najnowocześniejsze inkubatory hybrydowe, zaawansowane monitory funkcji życiowych, czy respiratory. W wielu przypadkach urządzenia te zastąpią aparaty kupione przed laty przez Orkiestrę, przy okazji różnych finałów. I wreszcie zdrowie kobiet w ciąży i cukrzyca. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Fundacja od kilku lat kupuje pompy insulinowe dla kobiet chorych na cukrzycę, które dzięki planowaniu i odpowiedniej terapii w czasie ciąży mogą urodzić zdrowe dzieci. Także w tym roku planowany jest zakup kolejnych kilkaset urządzeń, aby w pełni zaspokoić potrzeby przyszłych matek. W czasie tego Finału zostanie przeprowadzona kampania medialna na rzecz walki z tą chorobą wszystkich Polaków, bez względu na ich płeć czy wiek.
Styczniowa niedziela będzie gorąca także w Opocznie. Imprezę wspólnie organizują ZHP ? Hufiec Opoczno, Urząd Miejski, Ochotnicza Straż Pożarna, klubokawiarnia Metro Cafe i Miejski Dom Kultury. Wstępnie wiadomo, że na scenie letniej MDK, zagrają ?Pacjent Zero?, ?Flush?, ?Nowator?, ?PeaceMaker? i ?And More?. Punktem kulminacyjnym XX Finału będzie ?Światełko do nieba?, czyli pokaz sztucznych ogni, zorganizowany w całym kraju o godz. 20.00. Oprócz koncertów organizatorzy zaplanowali licytacje gadżetów. Do akcją włączają się także komendy powiatow policji i straży pożarnej, strażacy ochotnicy, Stowarzyszenie Miłośników Motocykli ?Striders?. Będzie okazja m.in. obejrzeć samochody policyjne, akcję ratownictwa medycznego, czy pokaz motocykli. Strażacy zadbają, by można się ogrzać przy ogniskach i zjeść gorące kiełbaski. Finał nie może odbyć się bez wielkich serc wolontariuszy, którzy nie zważając na pogodę już od samego rana będą zbierać pieniądze. Przez cały czas pieniądze będą zbierać wolontariusze, zarejestrowani w sztabie orkiestry mieszczącym się w Miejskim Domu Kultury przy ul. Biernackiego 4.
Do akcji włącza się także firma Ceramika Paradyż, która na tegoroczny Finał zaplanowała kilka akcji. Jedną z nich są specjalnie na tą okazję przygotowane płytki z podpisami znanych osób, m.in. Jurka Owsiaka przeznaczone na licytację. Płytki to unikalne, małe dzieła sztuki, na których widnieją autografy, odręcznie narysowane serduszka i przesłania, wspierające WOŚP. Przedstawiciele firmy mają nadzieję, że wsparcie Jurka Owsiaka zachęci kolejne znane osoby do wzięcia udziału w akcji. Ceramika Paradyż przygotowała również szereg innych akcji wspierających WOŚP, o których będzie komunikować w mediach i na swoim profilu na Facebooku.
Orkiestra zagra także w gminie Sławno, gdzie wolontariusze będą kwestować już od samego rana. W Zespole Szkół Samorządowych w Prymusowej Woli zostanie zorganizowana licytacja, w której wezmą udział głównie uczniowie i nauczyciele. Szefem orkiestrowego sztabu jest Mirosław Kapusta.
Nie zabraknie też kwestujących wolontariuszy w Białaczowie, gdzie z puszkami chodzić będzie około 20 uczniów. W świetlicy wiejskiej odbędzie się festyn rodzinny, będący okazją do wspólnej zabawy dzieci i rodziców. Szefem sztabu zarejestrowanego przy Gimnazjum przy ul. Szkolnej Magdalena Szołowska.
Sztab orkiestry jest także zarejestrowany w Gimnazjum w Żarnowie, gdzie wolontariusze jak co roku będą zbierać pieniądze na rzecz fundacji. Szefem sztabu jest Krzysztof Wesołowski.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 1 (756) z dnia 6 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »