tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Aktualności

 Wyszli pątnicy

 
We wtorek, 9 sierpnia wyruszyła ?XXI Piesza pielgrzymka ziemi opoczyńskiej na Jasną Górę?. Przyświeca jej hasło ?Wdzięczność i zobowiązanie?

W sierpniu z wielu polskich miast wyruszają piesze pielgrzymki do Częstochowy na uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzone są 15 sierpnia. Każdego roku na Jasną Górę pielgrzymuje ponad 250 tysięcy osób w ponad 40 diecezjalnych i kilkudziesięciu regionalnych pielgrzymkach. Najdłuższą drogę do pokonania, bo aż 617 km mają pielgrzymi ze Szczecina.
Swoją pielgrzymkę we wtorek, 9 sierpnia rozpoczęło również około 1150 pielgrzymów z Opoczna. Tradycyjnie miejscem zbiórki pielgrzymów był kościół pw. Podwyższenia Krzyża św, przed którym już od samego rana zaczęły gromadzić się tłumy. Wymarsz pątników poprzedziła msza w kościele, której przewodniczył ksiądz biskup Henryk Tomasik, a opoczyńską grupę prowadził, już po raz dziewiąty, ksiądz Wojciech Solecki.
Jak co roku największa grupę wśród pątników stanowią młodzi ludzie. Nie brakuje także małych dzieci, które sporą część trasy pokonują w wózkach. Najstarszą uczestniczką pielgrzymki jest 85?letnie Anna Kępska, która co roku od 29 lat wędruje do Częstochowy, by tam pomodlić się o zdrowie swojej rodziny. Jak widać jej modlitwa przynosi skutek, bo pani Anna jest bardzo sprawna i żywotna.
Po mszy przed kościołem były tłumy wiernych. Jedni z nich za chwilę mieli wyruszyć w trasę, inni przyszli, by ich pożegnać i życzyć im szczęśliwej drogi. Pątnicy każdego dnia będą mieli do pokonania około 25 km. Ci, którzy z różnych powodów nie mogli wyruszyć na pielgrzymkowy szlak, mogą wspierać wędrujących w swoich domach poprzez modlitwę.
Wędrówkę pątników można śledzić na wirtualnej mapie pielgrzymek. Sami pielgrzymi mogą wysyłać zdjęcia zrobione telefonami komórkowymi do specjalnej galerii. Taka relacja na żywo jest dostępna na stronie e?pielgrzymka.pl.Grupa pątników z parafii pw. św. Bartłomieja

Komunia święta przed wyruszeniem na trasę

Pielgrzymi najmłodszej opoczyńskiej parafii, pw. Nawiedzenia Naświętszej Maryji Panny


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (735) z dnia 12 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »