tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
ODTRUCIA alkoholowe, tel. 690-690-079, ...
czytaj dalej »

UROLOG Dr N. Med. K. DĄBROWSKI, USG. WAZEKTOMIA ...
czytaj dalej »

Kupię działkę budowlaną w Opocznie - ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Opoczno

 Wypadek na obwodnicy Opoczna

 

25 września o godz. 10.00 na obwodnicy Opoczna doszło do katastrofy drogowej - zderzenia autobusu przewożącego osoby do pracy i dwóch samochodów osobowych. W niekorzystnych warunkach atmosferycznych autokar, w wyniku niekontrolowanego poślizgu, wpadł do rowu, tylna jego część pozostała na drodze, tarasując połowę jezdni. Nadjeżdżający z przeciwka samochód osobowy próbując ominąć autobus zjeżdża na przeciwległy pas drogi i zderza się czołowo z innym samochodem osobowym. Przypadkowy kierowca przejeżdżający tą trasą zgłasza wypadek na nr 998 do oficera dyżurnego Powiatowego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie.
Dyspozytor PSK wdrożył procedury postępowania, kierując z KP PSP dwa zastępy strażaków oraz kolejne dwa zastępy z najbliżej położonych jednostek OSP włączonych do KSRG, czyli z OSP w Dzielnej i OSP w Wygnanowie. O zdarzeniu poinformował pogotowie ratunkowe, policję, GDDKiA. Pierwsze zastępy docieraj na miejsce zdarzenia po 5 minutach od zgłoszenia do PSK, wraz z nimi zespół ratownictwa medycznego.
Kierowca autobusu zginął na miejscu. W autobusie rannych zostało 5 osób z różnymi rodzajami obrażeń (złamania, skręcenia, wstrząs, ogólne potłuczenia). Obrażeń doznali kierowcy aut osobowych oraz ich pasażerowie. Kierowca pierwszego z nich ma złamanie kości goleniowej, pasażer jest we wstrząsu. Kierowca drugiego znalazł się poza pojazdem z otwartym złamaniem lewego podudzia, a pasażerowie tego pojazdu z ogólnymi potłuczeniami znajdują się w pojeździe. Drzwi do pojazdu zablokowane. Dodatkowo nastąpił wyciek paliwa stwarzający zagrożenie powstania pożaru lub wybuchu.
Po otrzymaniu meldunku o sytuacje w miejscu zdarzenia dyspozytor Powiatowego Stanowiska Kierowania posyła do akcji kolejne zastępy: samochód z namiotem pneumatycznym oraz dodatkowe jednostki OSP, działające w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym - OSP w Prymusowej Woli, Wąglanach oraz z samego Sławna. informuje także dyżurnego KPP potrzebie dodatkowej ilości funkcjonariuszy w celu zabezpieczenia miejsca zdarzenie oraz o konieczności zorganizowania objazdów. Powiadamia komendanta powiatowego PSP, burmistrza Opoczna, Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego oraz przekazuje wstępną informację do Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa.
Koordynację działań ratowniczych przejmuje lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego przybyły na miejsca zdarzenia, a kierujący działaniami ratowniczymi określa strefę działań i wyznacza zadania dla zastępów I rzutu i patrolu Policji. Przybyła na miejsce zastępy PSP i OSP udzielają pierwszej pomocy pasażerom autobusu. Jeden zastęp, działający przy jednym z pojazdów osobowych podaje prąd piany w celu ograniczenia możliwości powstania pożaru lub wybuchu i przy pomocy sprzętu ratownictwa technicznego wykonuje dostęp do osób znajdujących się w pojeździe.
Podobne działania przy drugim z pojazdów prowadzi zastęp OSP z Wygnanowa - wykonuje dostęp do osoby znajdującej się we wstrząsie i wydobywa ją z pojazdu na prośbę lekarza zespołu ratownictwa medycznego.
Policjanci zabezpieczają teren wypadku, wyznaczając strefę działań, która zapewnia szybki dojazd służb ratunkowych oraz organizują objazd dla innych uczestników ruchu.
W związku z dużą ilością poszkodowanych i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi (opady deszczu, silny wiatr) kierujący działaniami ratowniczymi informuje PSK o potrzebie wezwania otniczego Pogotowia Ratunkowego oraz wydaje polecenie ustawienia namiotu pneumatycznego, w celu stworzenia stałego punktu medycznego dla poszkodowanych. Namiot posłuży służbom medycznym do zabezpieczenia poszkodowanych przed działaniem warunków atmosferycznych, udzielania pierwszej pomocy, segregacji i przygotowania poszkodowanych do transportu do okolicznych szpitali. Pozostałe zastępy wspomagają działania zastępów pierwszego rzutu. OSP z Prymusowej Woli wykonuje dostęp i wydobywa kierowcę samochodu osobowego ze złamaną kością goleniową.
Strażacy z OSP w Wąglanach wspierają działania przy udzielaniu pierwszej pomocy pasażerom autobusu.
Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego powiadamia o zdarzeniu Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opocznie oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, przekazuje informacje związane z przebiegiem akcji, może też wezwaćdodatkowe siły i środki z innych powiatów województwa, organizuje pomoc psychologiczną dla poszkodowanych i ich rodzin.
Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostają: trzy zastępy z KP PSP w Opocznie, pięć zastępów OSP oraz inne służby.
Czy taki scenariusz może się wydarzyć. Jedno z praw Murphy'ego mówi, że co się może popsuć popsuje się na pewno. Idąc tym śladem co się może wydarzyć wydarzy się na pewno. Możliwy jest również taki wypadek. Warto więc zrobić wszystko, by służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo podróżujących wiedziały jak się zachować w podobnych okolicznościach, a ich szefowie by wiedzieli na co zwrócić uwagę w szkoleniu strażaków ochotników, zawodowych, policjantów, ratowników medycznych. I tylko nie wiem, czy podobnych ćwiczeń nie jest zbyt mało, tym bardziej, że stale rozrastająca się infrastruktura drogowa stwarza nowe wyzwania.Artykuł ukazał się w wydaniu nr 39 (794) z dnia 28 Września 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »