tygodnik opoczyński
Baza firm
 
Opoczno

 Wykład w ZSS nr 3

 


23 stycznia w ZSS nr 3 dla opoczyńskich słuchczy Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego przygotowano wykład na temat: Dlaczego samolot lata?
ŁUD jest formą rozrywki dziecięcej, połączoną z propagowaniem edukacji. Projktowi przyświeca szczytny cel zachęcenia dzieci do poznawania świata i nauki. Tym razem szkołę odwiedził i wykład poprowadził prof. Jan Eugeniusz Krysiński z Instytutu Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej. Zajmuje się glównie przepływem przez stopnie turbinowe, przepływem nieustalonym przez turbiny wielostopniowe, mikroturbinami, łożyskami gazowymi oraz wykorzystaniem energii geotermalnej. Mali żacy uroczyście powitali profesora, zapoznając obecnych na sali z jego notką biograficzną. Przez chwilę studenckie czasy mógł przypomnieć sobie również burmistrz Jan Wieruszewski, który z zaciekawieniem przysłuchiwał się wystąpieniu młodych słuchaczy oraz wykładowi profesora.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak wygląda wnętrze samolotu, jakie siły działają na samolot w locie, jak wygląda profil skrzydła samolotu, do czego służą sloty, klapy i spojlery, jak powstaje siła ciągu, na czym polega sterowanie samolotem, jak hamuje taka maszyna, a także jak wygląda najmniejszy i największy samolot świata. Wysłuchali też mitu o Dedalu i Ikarze i obserwowali doświadczenia dotyczące powstawania siły nośnej na skrzydle samolotu, symulowanie lotu oraz widok lądowania z kabiny pilotów. Po wykładzie głos zabrała dyrektorka szkoły, Aneta Tokarska. Podziękowała profesorowi za obecność oraz za ciekawy i pouczający wykład. Na pamiątkę wręczyła mu ?Super Henryka? ? statuetkę, którą otrzymują wyjątkowe osobistości odwiedzające mury szkoły.
Po wykładzie profesora Krysińskiego na sali zawrzała dyskusja. Uczniowie chętnie zabierali głos i zadawali profesorowi wiele pytań dotyczących wykładu i nie tylko. Na koniec wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia, które zapewne będzie ważną pamiątką zarówno dla profesora i dumnego grona pedagogicznego, ale przede wszystkich dla małych studentów.
Po wykładzie profesor odwiedził sale lekcyjne, w których uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali minilaboratoria do przeprowadzania doświadczeń. Zajęcia przyrodnicze dla klasy drugiej szkoły podstawowej przygotowała Renata Zielińska. Uczniowie pracowali w grupach i poznawali m.in. odgłosy ptaków oraz model obiegu wody w przyrodzie. Młodzież z klasy IIIa gimnazjum, pod kierunkiem Aliny Janas, zaprezentowała własnoręcznie zrobione zabawki fizyczne. Profesor był pod wrażeniem osiągnięć uczniów szkoły, ich dużego zapału do nauki i chęci zdobywania wiedzy.


Nal   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 4 (759) z dnia 27 Stycznia 2012r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »