tygodnik opoczyński
Ogłoszenia
Wyróżnione
SPRZEDAM mieszkanie czteropokojowe, po generalnym ...
czytaj dalej »

SPRZEDAM (bez pośredników) nowy dom w Miedznej ...
czytaj dalej »

WAZEKTOMIA, tel. 602-19-04-29, ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Aktualności

 Wybory za dwa miesiące

 

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski ogłosił oficjalną datę wyborów do parlamentu. Następnego dnia 5 bm. w Dzienniku Ustaw nr 162 opublikowane zostało postanowienie prezydenta, który na dzień wyborów wyznaczył niedzielę, 9 października. Oznacza to, że formalnie ruszyła kampania wyborcza.
Do 20 sierpnia komitety wyborcze mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o swoim utworzeniu. Zawiadomienia o utworzeniu komitetów zgłaszać mogą komitety partii politycznych, koalicji partii politycznych oraz komitety tych organizacji, stowarzyszeń lub wyborców, które zamierzają wystawić swoje listy.
Listy kandydatów głównych ugrupowań, niekiedy w bardzo gorącej atmosferze, powoli sie zapełniają. Komitety mają czas do 30 sierpnia, do godz. 24 na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz senatorów w celu zarejestrowania.
Wcześniej, bo do 22 sierpnia zostaną powołane okręgowe komisje wyborcze, które będą przyjmowały od komitetów wyborczych zgłoszenia list kandydatów na posłów i senatorów.
Nowe przepisy kodeksu wyborczego, który wszedł w życie 1 sierpnia br. wprowadzają pewne zmiany. Najistotniejszą jest nowa zasada wyborów do Senatu. Odbędą się one w stu jednomandatowych okręgach wyborczych.
Kolejna zmiana, to parytety na listach wyborczych. Aby w tegorocznych wyborach do Sejmu lista wyborcza została zarejestrowana, musi się na niej znaleźć nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn. W przypadku zgłoszenia listy zawierającej trzech kandydatów, musi być na niej co najmniej jedna kobieta lub mężczyzna.
Zwiększona została kwota, jaką kandydaci w wyborach na posła lub senatora mogą wpłacać na rzecz komitetu wyborczego. Kwota ta z 15?krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła do sumy nie przekraczającej jej 45?krotności.
Wśród nowych reguł wyborczych są także udogodnienia dla wyborców przebywających za granicą: będą oni mogli głosować korespondencyjnie.
Wyborcy niepełnosprawni i ci powyżej 75. roku życia będą mogli głosować przez pełnomocnika. Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie. Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć tylko od jednej osoby.


(ał)   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 32 (735) z dnia 12 Sierpnia 2011r.
 
Kontakt z TOP
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
oglotop@pajpress.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: 44 754 41 51

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: 44 754 21 21
top@pajpress.pl
Artykuły
Informator
Warto wiedzieć
Twój TOP
TIT - rejestracja konta Bądź na bieżąco.
Zarejestruj konto »